Podróże | Rzym i okolice

Jak dojechać do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino?

11 marca 2016

Panicznie boję się latać samolotem. Każde szarpnięcie, odbiegający moim zdaniem od normy dźwięk silnika, nie daj Boże turbulencje… sprawiają, że moje serce znajduje się w gardle. Dlaczego tak jest? Nie wiem. Przeraża mnie świadomość, że jestem zamknięta w metalowej puszce, z której nie mogę wysiąść, nad którą nie panuję. Co ciekawe mam tak od całkiem niedawna. Kiedy byłam mała, lot samolotem, a zwłaszcza moment startu i lądowania były ogromną frajdą. Co się zmieniło? Nie wiem, chyba wariuje na starość. Niestety dla mnie, człowiek to istota niezwykle wygodna. Co więcej, ów człowiek nie zawsze ma czas na 24-godzinną podróż autokarem, z którego wysiada z lekkim paraliżem ciała, a dobową przygodę odsypia przez tydzień. Dlatego też opcja przetransportowania się z Polski do Rzymu w niecałe dwie godziny, co ciekawe w cenie niższej niż za autokar, przeważnie jest bardziej kusząca również dla mnie (swoją drogą jeszcze nigdy nie testowałam czy wino, w rozsądnych ilościach, faktycznie obniża poziom stresu – sprawdzę następnym razem).

Zabukowanie biletu w dobie internetu – żaden problem. Dojazd do lotniska w Polsce – żaden problem. Odnalezienie się na rzymskim lotnisku po przylocie oraz próba dostania się do centrum – dla wielu osób ma-sa-kra, koszmar i stres większy niż mój podczas lotu. Witajcie w Italii czy raczej witajcie w organizacyjno-komunikacyjnym chaosie!

Jeśli chodzi o samolot opcje są dwie: drogo i w większym luksusie, czy tanio, bo w końcu lot trwa krócej, sporo krócej Władca Pierścieni, ale w małym ścisku. Ja przeważnie wybieramy opcję numer dwa i latam liniami Ryanair lub Wizzair. Obie linie oferują liczne połączenia z większości dużych miast w Polsce. Do Rzymu polecimy z: Poznania, Wrocławia, warszawskiego Modlina, Gdańska, Krakowa, Katowic. Z cenami bywa różnie, mój najtańszy bilet kosztował 63 złote. Dokąd dolecimy? Lotniska w Rzymie są dwa: główne, dużo większe Roma Fiumicino (FCO) oraz mniejsze Roma Ciampino (CIA). Oba lotniska znajdują się spory kawałek od centrum, ale jak na Włochy skomunikowane są całkiem nieźle. O tym jak dojechać z lotnisk do Rzymu poniżej.

 

FIUMICINO

Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci di Fiumicino, to pod względem wielkości i obsługiwanych rocznie pasażerów ósme lotnisko w Europie. Jak każde większe lotnisko ma pełno opcji zgubienia się, ale bez obaw jest dobrze oznaczone. Tablice informacyjne poprowadzą Was do przystanku kolejowego, autobusowego lub postoju taksówek, a wygodnych, ale i odważnych, do wypożyczalni samochodów.

Centralnym punktem komunikacyjnym Rzymu jest stacja Roma Termini (La stazione Termini), przez którą codziennie przebiegam w drodze na uczelnię. Termini to jednocześnie ogromna stacja kolejowa, galeria handlowa, przystanek autobusów miejskich oraz skrzyżowanie całych dwóch linii rzymskiego metra – linii A i B.

Z Fiumicino można wydostać się na wiele sposobów, które w głównej mierze zależą od tego ile chcemy za ową przyjemność zapłacić.

TAKSÓWKA

Koszt przejazdu z Fiumicino Aeroporto do Stazione Termini kosztuje 40 euro (nie dajcie się naciągnąć, cena jest stała). Czas przejazdu uzależniony jest od korków. Liczcie się z około 40-50 minutową przejażdżką.

POCIĄG

Leonardo Express, to pociąg dedykowany kursujący tylko na linii Fiumicino Aeroporto – Roma Termini, który zatrzymuje się na niewielu stacjach. Czas przejazdu wynosi dokładnie 32 minuty, pociąg odjeżdża co półgodziny, więc jest to pewny i wygodny sposób dostania się do miasta. Minusem jest cena blietu – 14 euro, dość sporo jak na półgodzinną przejażdżkę. Bilet można kupić w kasie lub w kiosku, które znajdują się przed wejściem na perony. Pamiętajcie o samodzielnym skasowaniu biletu w kasownikach znajdujących się na peronie.

AUTOBUS

Autobusów jest sporo, a koszt przejazdu w większości jest taki sam lub podobny. Ja zazwyczaj korzystam z usług linii Terravision. Co prawda czas przejazdu jest nieco dłuższy niż taksówką czy pociągiem, bo trwa około 55 minut +korki, jednak adekwatnie do czasu, dużo niższa jest również cena przejazdu – 4 euro (z lotniska na Termini) lub 6 euro (z Termini na lotnisko). Dzieci do lat 4 za bilet nie płacą w ogóle. Bilet można nabyć w kasie, bezpośrednio przy wejściu do autobusu (tylko gotówką), istnieje również możliwość zakupu biletu on-line. Cytując legendę ma to swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Zaleta, poza oczywistą, że lecimy z biletem przy sobie i nie musimy się martwić jego zakupem po przylocie, poza tym wcześniejszy zakup wiąże się z obniżeniem kosztów. Minusem jest konieczność zamówienia biletu na konkretną godzinę – biorąc pod uwagę opóźnienia samolotów, dłuższe oczekiwanie na bagaż lub inne nieprzewidziane sytuacje, w takim przypadku może się po prostu zdarzyć, że bilet nam przepadnie. Teoretycznie autobusy odjeżdżają średnio co 30 minut. Szczegółowe informacje, rozkłady jazdy oraz możliwość zakupu biletu on-line znajdziecie na stronie internetowej Terravision.

                  Przystanek Terravision na lotnisku Fiumicino

CIAMPINO

Aeroporto Internazionale G. B. Pastine di Ciampino, to zdecydowanie dużo mniejsze lotnisko, jednak przez to dużo wygodniejsze. Z oddalonego o około 15 kilometrów lotniska, do centrum możemy dostać się za pomocą poniższych środków lokomocji.

TAKSÓWKA

Stały koszt przejazdu wynosi 30 euro.

AUTOBUS

Ta sama sytuacja jak w przypadku lotniska Fiumicino. Koszt 4 euro, czas przejazdu około 40 minut.

                Przystanek Terravision na lotnisku Fiumicino

W podróży lubię być przygotowana na każdą ewentualność, dlatego też radzę Wam przygotować się na poniższe sytuacje:

  • przed wyjazdem wymieńcie chociaż niewielką sumę pieniędzy na euro, zawsze lepiej mieć jakiś grosz przy sobie, zwłaszcza jeśli spotkacie się z poniższą sytuacją
  • no bancomat, fuori servizio, guasto – czyli brak możliwości zapłacenia kartą, sytuacja niestety dość częsta we Włoszech
  • znajomość języka angielskiego – poprawia się zwłaszcza w dużych miastach, jednak lepiej weźcie ze sobą włoskie rozmówki
  • uważajcie na cwaniaków taksówkarzy, opłata za przejazd z lotniska do stacji Termini, tak jak wspomniałam wcześniej, jest stała – nie dajcie się naciągnąć

Lubicie latać samolotem? Jakie są wasze wrażenia z rzymskich, europejskich lotnisk? Czekamy na Wasze historie w komentarzach.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *