Podróże | Rzym i okolice

Jak dojechać do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino?

11 marca 2016

Zabukowanie biletu w dobie internetu – żaden problem. Dojazd do lotniska w Polsce – do zrobienia. Odnalezienie się na rzymskich lotniskach oraz próba dostania się do centrum – ogromny stres spędzający sen z powiek niejednemu turyście. Witajcie w Italii, organizacyjno-komunikacyjnym chaosie, z którym po przeczytaniu poniższego postu doskonale sobie poradzicie.

Niezbędne informacje o komunikacji miejskiej w Rzymie i przedmieściach, ale także o biletach, cenach, trasach oraz środkach transportu znajdziecie w poniższym przewodniku.

Jak i czym poruszać się po Rzymie? [trasy, bilety, aplikacje]

Jeśli chodzi o samolot opcje są dwie: drogo i w większym luksusie czy tanio na pokładzie przewoźników low-cost. Ja przeważnie wybieramy opcję numer dwa i latam liniami Ryanair lub Wizzair. Obie linie oferują liczne połączenia z większości dużych miast w Polsce. Do Rzymu polecimy z: Wrocławia, warszawskiego Modlina, Gdańska, Krakowa czy Katowic. Z cenami bywa różnie, jednak polując na okazje, możemy zakupić bilety w bardzo atrakcyjnych cenach.

Lotniska w Rzymie są dwa: główne i większe Roma Fiumicino (FCO) oraz mniejsze Roma Ciampino (CIA). Oba lotniska znajdują się w sporej odległości od centrum, ale jak na Włochy skomunikowane są całkiem nieźle. O tym jak dojechać z lotnisk do Rzymu poniżej.

LOTNISKO ROMA FIUMICINO (FCO)

Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci di Fiumicino, to pod względem wielkości i obsługiwanych rocznie pasażerów ósme lotnisko w Europie. Jak każde większe lotnisko ma pełno opcji zgubienia się, ale bez obaw jest dobrze oznaczone. Tablice informacyjne poprowadzą Was do przystanku kolejowego, autobusowego lub postoju taksówek, a wygodnych, ale i odważnych, do wypożyczalni samochodów.

Centralnym punktem komunikacyjnym Rzymu jest stacja Roma Termini (La stazione Termini).  Termini to jednocześnie ogromna stacja kolejowa, galeria handlowa, przystanek autobusów miejskich oraz jedyne miejsce, w którym krzyżują się dwie linie rzymskiego metra – linia A i B.

Z Fiumicino można wydostać się na wiele sposobów, które w głównej mierze zależą od tego jak szybko chcemy dostać się do Wiecznego Miasta oraz ile chcemy za to zapłacić.

TAKSÓWKA

Koszt przejazdu z Fiumicino Aeroporto do Stazione Termini wynosi około 40 euro (nie dajcie się naciągnąć, cena jest stała). Czas przejazdu uzależniony jest od korków. Liczcie się z około 40-50 minutową przejażdżką.

POCIĄG

Leonardo Express, to pociąg dedykowany kursujący tylko na linii Fiumicino Aeroporto – Roma Termini, który zatrzymuje się na niewielu stacjach. Czas przejazdu wynosi dokładnie 32 minuty, pociąg odjeżdża co półgodziny, więc jest to pewny i wygodny sposób dostania się do miasta. Minusem jest cena blietu – 14 euro (15 euro jeśli bilet kupujemy u konduktora), dość sporo jak na półgodzinną przejażdżkę. Dziecko, podróżujące pod opieką dorosłego, do 12 roku życia nie płaci za przejazd. Warto wiedzieć, że bilet nie uwzględnia zniżek dla studentów oraz osób starszych. Bilet można kupić w kasie lub w kiosku, które znajdują się przed wejściem na perony. Pamiętajcie o samodzielnym skasowaniu biletu w kasownikach znajdujących się w na peronach.

Jeśli nie zależy nam na dojeździe do głównej stacji Rzymu (Roma Termini), możemy rozważyć tańszą opcję przejazdu, zwykłym pociągiem osobowym. Pociąg, tak jak w przypadku Leonardo Express odjeżdża z lotniska, czyli ze stacji Fiumicino Aeroporto, zatrzymując się na kilku ważnych stacji Rzymu: Trastevere – Ostiense – Tuscolana – Tiburtina. Pociąg kursuje od 6.00 do 23.00, kilka razy na godzinę. Kosz przejazdu wynosi 8 euro, czas podróży z/do centrum to około 35 minut.

AUTOBUS

Prywatnych przewoźników autokarowych jest sporo, a koszt przejazdu u większości jest bardzo podobny. Ja zazwyczaj korzystam z usług linii Terravision, równie popularny jest przewoźnik Shuttle Bus. Co prawda czas przejazdu autokarem jest nieco dłuższy niż taksówką czy pociągiem, bo trwa około 55 minut + korki, jednak adekwatnie do czasu, dużo niższa jest również cena przejazdu – 4 euro (z lotniska na stację kolejową Roma Termini) lub 6 euro (z Termini na lotnisko). Za jednoczesny zakup biletu w obie strony zapłacimy 8 euro. Dzieci do lat 4 za bilet nie płacą w ogóle. Bilet można nabyć w kasie, bezpośrednio przy wejściu do autobusu (tylko gotówką), istnieje również możliwość zakupu biletu on-line. Jednak zanim kupicie bilet online, dokładnie to przemyślcie. Zaleta – lecimy z biletem przy sobie i nie musimy się martwić jego zakupem po przylocie, często wiąże się to z mniejszymi kosztami. Minus – konieczność zamówienia biletu na konkretną godzinę – biorąc pod uwagę opóźnienia samolotów, dłuższe oczekiwanie na bagaż lub inne nieprzewidziane sytuacje,  mogą spowodować przepadnięcie biletu. Teoretycznie autobusy odjeżdżają średnio co 30 minut. Szczegółowe informacje, rozkłady jazdy oraz możliwość zakupu biletu on-line znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika Terravision.

                  Przystanek Terravision na lotnisku Fiumicino

LOTNISKO CIAMPINO (CIA)

Aeroporto Internazionale G. B. Pastine di Ciampino, to zdecydowanie dużo mniejsze lotnisko, jednak przez to dużo wygodniejsze. Z oddalonego o około 15 kilometrów lotniska, do centrum możemy dostać się taksówką, korzystając z usług prywatnych przewoźników autokarowych lub przemieszczając się transportem publicznym. Niestety kolej nie dociera bezpośrednio do lotniska.

TAKSÓWKA

Stały koszt przejazdu wynosi 30 euro.

AUTOBUS

Ta sama sytuacja jak w przypadku lotniska Fiumicino. W przypadku przewoźnika Terravision koszt przejazdu wynosi 4 euro, czas podróży to około 40 minut. Z lotniska kursują także autokary innych przewoźników, koszt przejazdu zawsze waha się w okolicach 4 euro.

                Przystanek Terravision na lotnisku Fiumicino

NAJTAŃSZA OPCJA

Najtańszą opcją dojazdu z/do centrum Rzymu na lotnisko Ciampino jest opcja z wykorzystaniem transportu publicznego. Ta wersja obejmuje kilkuminutowy spacer oraz jedną przesiadkę z autobusu linii 520 na metro linia B lub odwrotnie. Czas podróży w zależności od pory dnia wynosi około 1 godziny, cena przejazdu 1,50 euro (miejski bilet 100-minutowy).

Bilet na komunikację miejską można kupić w kiosku/barze na lotnisku lub u kierowcy. Niestety na lotnisku nie można kupić biletów tygodniowych CIS.

Po wyjściu z hali przylotów idziemy na przystanek po prawej stronie patrząc od strony terminala (za rondem). Wsiadamy w autobus nr 720 do stacji metra Laurentina, a więc początkowej stacji niebieskiej linii metra (linia B). Autobus jedzie ok. 25 minut w jedną stronę. Podróż odbywamy na pojedynczym bilecie ważnym 100 minut (metro i autobus oklejone tą samą nazwą przewoźnika – ATAC), niestety niedostępnym u kierowcy autobusu. Na lotnisku bilety miejskie można kupić w informacji turystycznej (choć zachęcają do zakupu Roma Pass). Autobusy nr 720 odjeżdżają z terminala autobusowego obok stacji metra Laurentina w dni powszednie co około 40 minut, w soboty co godzinę, w niedziele nie kursują w ogóle. Autobus nie dojeżdża na lotnisko, tylko 5 minut marszu przed. Należy wysiąść przed rondem, ale jeśli się przegapi ten przystanek to nie ma problemu, ponieważ kierowca zawraca na rondzie i znowu zatrzymuje się w tym samym miejscu, tyle, że po drugiej stronie ulicy. Brzmi skomplikowanie, ale jest to do ogarnięcia, dużą zachętą do zdecydowania się na powyższą opcję jest bardzo korzystny koszt przejazdu.

ZORGANIZOWANY PODRÓŻNIK

W podróży lubię być przygotowana na każdą ewentualność. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, bądźcie ostrożni i przygotowani. Poniżej zebrałam dla Was kilka sytuacji, które mogą okazać się bardzo pomocne w podróży nie tylko do Rzymu, ale do każdego większego miasta Italii.

Przed wyjazdem wymieńcie chociaż niewielką sumę pieniędzy na euro, zawsze lepiej mieć jakiś grosz przy sobie, zwłaszcza jeśli spotkacie się z poniższą sytuacją. No bancomat, fuori servizio, guasto – czyli brak możliwości zapłacenia kartą, sytuacja niestety dość częsta we Włoszech. Znajomość języka angielskiego – poprawia się zwłaszcza w dużych miastach, jednak lepiej weźcie ze sobą włoskie rozmówki i nastawcie się na początkowo trudny do zrozumienia akcent. Uważajcie na taksówkarzy-cwaniaków, opłata za przejazd z lotniska do stacji Termini jest stała – nie dajcie się naciągnąć.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli podobał Ci się tekst, to będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *