Podróże | Rzym i okolice

Fontanna di Trevi. Miejsce, w którym spełniają się marzenia

13 marca 2016

Fontanna di Trevi to barokowy monument, który zadziwia i chwyta za serce wszystkich odwiedzających, w końcu nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych fontann świata. To jedno z ulubionych miejsc zakochanych, którzy wtuleni w siebie mogą o zmroku pleść wspólne marzenia, dzieci, które zawsze interesuje szum wody, no i oczywiście turystów, którzy znajdują tam chwile wytchnienia podczas zwiedzania Wiecznego Miasta. Wiecie, że turyści z całego świata wrzucają, przez ramię i od tyłu, do wody pieniążek, by po raz kolejny odwiedzić Rzym?

Legenda głosi, że wrzucenie pojedynczej monety sprawi, że z pewnością jeszcze kiedyś wrócimy w to miejsce. Wrzucenie 2 monet gwarantuje romans z jakimś przystojnym Włochem czy Włoszką. Natomiast, kto wrzuci 3 monety może spodziewać się szybkiego zakochania i ślubu!

Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie – wyłącznie cele charytatywne. Nawet jeśli każdy wrzuca symboliczny grosik albo cencik, to w sumie na dnie fontanny leżą kolosalne sumy – rocznie jest to około 1 – 1,5 miliona euro! Dochody są przeznaczane na renowację oraz organizacje charytatywne. Poza pieniędzmi w wodach fontanny lądują żetony z kasyna, biżuteria, zapewne przypadkowo okulary przeciwsłoneczne, ponoć znaleziono nawet protezy zębowe. W fontannie obowiązuje surowy zakaz kąpieli. Chcąc odtworzyć słynną scenę kąpieli Anity Ekberg i Marcello Mastroianniego ze “Słodkiego życia” (“La dolce vita”), musimy liczyć się z karą pieniężną w wysokości 500 euro.

https://i2.wp.com/civitavecchia.portmobility.it/sites/default/files/fontana_di_trevi_-_la_dolce_vita.jpg?resize=600%2C360Jeden z najsłynniejszych pocałunków włoskiego kina, “La dolce vita”

Ciekawostki

Fontanna di Trevi to miejsce niezwykłe, z którym wiąże się wiele historycznych i mitycznych ciekawostek. Budowa i kolejne modyfikacje fontanny zostały zakończone w 1776 roku. Zrealizowanie jej ostatecznego projektu, autorstwa Niccolo Salvi, zajęło aż 41 lat, a sam autor nie dożył jej ukończenia. Fontanna powstała na miejscu innej, XV-wiecznej fontanny i do dziś zasilana jest przez akwedukt zbudowany w 19 roku p.n.e.

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo.

Fontanna di Trevi wykonana jest z tego samego kamienia co Koloseum, a jej ostatnia renowacja została sfinansowana przez dom mody Fendi – mówimy o kosztach rzędu 2,2 mln euro! Otwarcie fontanny po renowacji uświetnił pokaz mody – modelki przechadzały się po przezroczystym mostku ułożony na powierzchni niebieskiej tafli fontanny.

Symbolika Fontanny di Trevi

Budowa fontanny została sfinansowana przez dwór papieski. Jej forma przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości, a zdobiące ją rzeźby są pełne symboli i metafor:

– centralne postaci fontanny to Okeanos oraz dwa trytony
– Neptun prowadzi rydwan zaprzężony w dwa hipokampy, jeden z nich jest spokojny, a drugi wzburzony, co symbolizuje stany morza
– hipokamp to hybryda konia i ryby
– cztery statuy na balustradzie odpowiadają czterem porom rok
– pośród posągów występują także kobiety: te po lewej symbolizują obfitość, po prawej zdrowie

Jak dojechać do Fontanny di Trevi?

Fontanna usytuowana jest w ścisłym centrum Rzymu. Niedaleko znajduje się linia metra A (stacja Barberini) oraz liczne przystanki autobusowe. W bardzo bliskiej okolicy znajduje się Plac Wenecki (Piazza Venezia) oraz Kwirynał, co sprawia, że lokalizacja fontanny idealnie nadaje się na spacery, zwłaszcza pod wieczór, kiedy zabytek nie jest oblegany przez tłumy turystów, a piękne podświetlenie dodaje jej jeszcze więcej klimatycznego uroku.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli podobał Ci się tekst, to będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *