Lifestyle | Rzym i okolice

Od Imperium Rzymskiego po Derby della Capitale

2 kwietnia 2016

Jakiś czas temu, jeden ze znajomych zadał mi pytanie czy odwiedziłam już któryś ze stadionów piłkarskich i czy byłam na którymś z meczów rozgrywanych w stolicy Italii. Przyznam szczerze, że do tamtej pory nigdy nie pomyślałabym, aby to zrobić. Pytanie to stało się jednak impulsem do tego, by zrozumieć dlaczego piłka nożna jest dla Włochów, a w tym konkretnym przypadku dla Rzymian, tak ważna.

Zbliża się termin derbowego meczu między Lazio Rzym, a AS Roma. 31 kolejka Serie A rozegrana zostanie w ten weekend, a wspomniany mecz, dokładnie w niedzielę 3 kwietnia (czyli jutro) o godzinie 15:00. Jest to doskonały pretekst do tego by pokazać Wam, że początki piłki nożnej, wbrew pozorom, nie miały miejsca tylko w Wielkiej Brytanii, a jej korzenie sięgają już czasów Starożytnego Rzymu.

Historia i tradycja piłki nożnej w Rzymie

Jak już wcześniej wspomniałam początki współczesnej piłki nożnej najczęściej wiązane są z Wielką Brytanią, datuje się je na 1 połowę XIX wieku. Pierwsze zasady spisane zostały w 1845 roku. Jednak mało kto wie, że piłka nożna ma wiele wspólnego również z Italią. W antycznej Europie do rozpowszechnienia gry z udziałem piłki w głównej mierze przyczynili się właśnie Rzymianie. Wśród żołnierzy legionów Imperium Rzymskiego bardzo popularna była gra o nazwie “harpastum”, którą Rzymianie prawdopodobnie przejęli od podbitych Greków. Według opisów pochodzących ze starożytności gra miała dwie wersje. Pierwsza polegała na umieszczeniu piłki poza linią końcową boiska, które miało kształt prostokąta, zbliżonego do dzisiejszego boiska do piłki nożnej. Piłkę głównie podawano z rąk do rąk, dopuszczalne było również jej kopanie. W drugiej wersji chodziło o utrzymanie piłki na swojej połowie i nieoddanie jej przeciwnikom. Gra była dość brutalna, ale mimo to słynny lekarz Galen uważał, że jest ona świetnym ćwiczeniem sprawnościowym.

Współczesna piłka nożna w Rzymie funkcjonuje głównie dzięki drużynom S.S. Lazio Rzym oraz AS Roma. Poza tymi dwoma znanymi klubami grającymi w Serie A, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech, można wyróżnić jeszcze jeden zespół, który do niedawna występował na włoskich stadionach piłkarskich. Jest nim AS Atletico Roma Football Club (w skrócie Atletico Roma). Klub powstał z połączenia AS Lodigiani i Cisco Calcio Roma, a od sezonu 2010/2011 funkcjonował pod wcześniej wspomnianą nazwą Atletico Roma. Niestety w lipcu 2011 roku nie został on dopuszczony do rozgrywek i został wykluczony z zawodowej piłki nożnej. AS Lodigiani znana była dawniej ze świetnego szkolenia młodzieży, a wychowankami tego klubu są tacy piłkarze jak Paolo Di Canio, Fracesco Totti czy Luca Toni.

imageOd lewej: Paolo Di Canio, Francesco Totti, Luca Toni

S.S. LAZIO

S.S. Lazio Rzym, a właściwie Società Sportiva Lazio to największy klub sportowy w Europie. Posiada on bowiem aż 41 sekcji sportowych. Powstał w 1900 roku, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Latium, oznaczającego “szeroki”, a także nazwę regionu w środkowych Włoszech, której stolicą jest Rzym. Tradycyjny zestaw kolorów w stroju meczowym to błękitne koszulki z białymi spodenkami i skarpetkami. Przydomek klubu to „Biancocelesti” nawiązujący do biało-błękitnych barw. Klub wyróżnia się nie tylko długą tradycją, ale także licznymi sukcesami, zarówno na arenie krajowej, jak i europejskiej. Zdobywał on bowiem dwukrotnie mistrzostwo Włoch (1974, 2000), sześciokrotnie Puchar Włoch (1958, 1998, 2000, 2004, 2009, 2013), Superpuchar Włoch (1998, 2000, 2009), Puchar Zdobywców Pucharów (1999), który jest poprzednikiem Pucharu UEFA, a dzisiejszej Ligi Europejskiej oraz Superpuchar Europy (1999). Wśród najbardziej znanych graczy występujących w Lazio można wyróżnić takich zawodników jak choćby: Juana Sebastian Veron’a, Hernana Crespo, Christiana Vieri, Roberto Mancini czy też Alessandro Nesta.

imagePiłkarze S.S Lazio

AS ROMA

Największym lokalnym rywalem Lazio jest AS Roma, a właściwie Associazione Sportiva Roma. Klub założony został w 1927 roku i od tego czasu, niemal nieprzerwanie, występuje w Serie A. Sezon 2015/2016 jest 64. z rzędu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Barwy klubu z południa miasta to bordo ze złoto-żółtym dodatkiem, które nawiązują do tradycyjnej flagi stolicy. Kolor złoty symbolizuje Boga w kościele rzymskokatolickim, podczas gdy kolor bordowy reprezentuje Cesarstwo Rzymskie. Białe spodenki i czarne getry zazwyczaj są noszone w parze z bordowo-żółtymi koszulkami, jednak podczas najważniejszych spotkań z największymi rywalami piłkarze grają w takich samych spodenkach i getrach jak koszulki. Przydomek klubu to “Giallorossi” (w tłumaczeniu Żółto-Czerwoni). Roma również może poszczycić się licznymi sukcesami. Zdobywali oni bowiem trzykrotnie Mistrzostwo Włoch (1942, 1983, 2001), aż czternastokrotnie Wicemistrzostwo Włoch (1931, 1936, 1955, 1981,  1984, 1986, 2002, 2004, 2006-2008, 2010, 2014, 2015), dziewięciokrotnie Puchar Włoch (1964, 1969, 1980, 1981, 1984, 1986, 1991, 2007, 2008), dwukrotnie Superpuchar Włoch (2001, 2007), Puchar Miast Targowych (1961), Finał Ligi Mistrzów (1984) i Finał Pucharu UEFA (1991). Najbardziej znanymi piłkarzami reprezentującymi barwy Romy na przestrzeni lat są: wspomniany wcześniej Francesco Totti, który jest również kapitanem zespołu od 1998 roku i jego absolutną ikoną, Carlo Ancelotti, mistrz świata Cafu, Daniele De Rossi. W AS Roma możemy doszukać się też polskich akcentów, mianowicie Zbigniewa Bońka  oraz obecnie bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

image

Na zdjęciu kolejno od lewej: Zbigniew Boniek, Herb AS Roma,
Wojciech Szczęsny, Daniele De Rossi, Cafu, Carlo Ancelotti

Derby Rzymu, czyli Derby Della Capitale

Rozgrywane są pomiędzy wspomnianymi wcześniej klubami na Stadio Olimpico (Stadion Olimpijski). Ciekawostką jest to, że oba zespoły rozgrywają swoje mecze na tym samym stadionie. Derby Rzymu są uważane za jedne z najważniejszych we Włoszech obok derbów Mediolanu (Inter Mediolan vs. AC Milan) i derbów Turynu (Juventus vs. Torino Calcio). Rywalizacja odbywa się nie tylko na tle sportowym, ale i pomiędzy kibicami.

Lazio i Romę dzielą różnice ekonomiczne i poglądowe. Lazio założone zostało wśród ludzi klasy średniej w dzielnicy Prati, a jego kibice zamieszkują głównie północną część Rzymu. Roma natomiast wywodzi się z biednego południowego rejonu miasta, a kibicuje jej głównie klasa robotnicza, m.in. z dzielnicy Testaccio. Kibiców dzieliły niegdyś także poglądy polityczne – sympatykom Romy bliżej było do lewicy, podczas gdy Lazio do prawicy.

Fani Romy zasiadają na południowej trybunie zwanej Curva Sud na Stadio Olimpico, natomiast Lazio na północnej Curva Nord.

Pierwsze derby pomiędzy Lazio a Romą zostały rozegrane 8 grudnia 1929 i zakończyły się zwycięstwem Romy 1:0, natomiast pierwsze derby, które wygrał zespół Lazio rozegrano 23 października 1932 roku. 29 listopada 1953 roku po raz pierwszy derby rozegrano na Stadio Olimpico i zakończyły się one remisem 1:1. Najwyższe zwycięstwo Romy to 5:0 w sezonie 1933/1934, natomiast Lazio – 3:0 w sezonie 2006/2007. Całkowity bilans pojedynków między tymi dwiema drużynami wynosi 57 zwycięstw AS Romy, 61 remisów i 43 zwycięstwa S.S. Lazio Rzym.

Dla rodowitych Rzymian dzień meczu to święto. Tego dnia każdy fan, który chce wesprzeć swoją drużynę udaje się na Stadio Olimpico. A jak to w piłce nożnej bywa nerwowa i pełna emocji atmosfera na trybunach niekiedy przeradza się w akty agresji. W derbach Rzymu miał miejsce jeden poważny incydent podczas którego w 2004 roku derbowe spotkanie zostało przerwane po tym, jak fani Romy przekazali nieprawdziwą informację o śmierci dziecka zabitego przez policję podczas meczu. Takie incydenty niemalże nie mają jednak miejsca, a spotkanie obu drużyn jest jedną z najbardziej wyczekiwanych chwil przez Rzymian. Ulice robią się puste, stadion i bary, w których gromadzą się kibice pełne – miasto zamiera. Ciszę przerywają jedynie okrzyki radości lub pomruki zawodu.

Piłka nożna to element życia społecznego, który od zawsze i wszędzie wzbudza mnóstwo emocji. Wszystkich fanów tego sportu zapraszam jutro przed telewizory. Mam też nadzieję, że już niedługo spotkamy się na Stadio Olimpico i razem uczestniczyć będziemy w wydarzeniu, które z pewnością zostanie w naszej pamięci na długi czas.

Tymczasem życzę Wam pięknego i sportowego weekendu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *