Podróże | Rzym i okolice

Rzym: Circo Massimo i Park Róż

5 kwietnia 2016

Zapewne zdziwieni spytacie co łączy Circo Massimo i Park Róż. Nie dziwie się, bo na pierwszy rzut oka, faktycznie może się wydawać, że oba miejsca mają ze sobą niewiele wspólnego. Ale szybkie spojrzenie na mapę rozwieje wszelkie wątpliwości. Stąd też pomysł, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ odwiedzając jedną atrakcję, nie sposób chociażby zahaczyć o drugą, która jest tuż obok. Tym bardziej, że o ile Circo Massimo znają i zwiedzają wszyscy, o tyle Roseto Comunale nie jest już pozycją, aż tak oczywistą.

Circo Massimo, czyli Cyrk Największy

Zwiedzając Wieczne Miasto każdy prędzej czy później zawita do Circo Massimo, który był nie tylko największym, ale i najstarszym cyrkiem starożytnego Rzymu. Nie był to cyrk byle jaki, w okresie swojej świetności mógł pomieścić nawet 250 tysięcy osób! Co przyciągało takie tłumy? Ówczesne rozrywki, czyli przede wszystkim wyścigi rydwanów czy urządzane przez Juliusza Cezara polowania. Niestety z biegiem lat przeminęła świetność dawnego centrum rozrywki, pozostawiając po nim tylko porośnięty trawą i wysypany żwirem dół, w którym obecnie organizuje się sylwestrowe koncerty.

DSC_0514
Chociaż po Circo Massimo pozostało niewiele, o jego potędze cały czas przypomina jego wielkość
 
Roseto Comunale, czyli Park Róż

Mijając cyrk natrafimy na bardzo słabo znane, ale za to przepiękne miejsce, które rozciąga się u podnóży Awentynu – Park róż, znany rzymianom jako Roseto Comunale. Bramy do jednego z najbardziej romantycznych ogrodów Wiecznego Miasta otwierają się jedynie na wiosnę, zazwyczaj od kwietnia do czerwca, jak nie trudno się domyślić na ten okres przypada bowiem kwitnienie róż. I nie kilku krzaczków czy alejek, jak to zwykle w parkach bywa, a około 1100 różnych odmian, które rosną na około 10 tysiącach metrach kwadratowych parku.

Park podzielony jest na sektory. W jednym z nich możemy podziwiać ewolucje róży – od jej starożytnej odmiany po nowoczesną. W innym radości naszym zmysłom dostarczają odmiany niedawno powstałe, które przysyłane są do Rzymu z plantacji z całego świata. Te ostatnie, po dwu letnim okresie próbnym biorą udział w konkursie “Premio Rosa”. Konkurs odbywa się przeważnie w maju, jest to jedyny dzień, w którym park jest zamknięty dla zwiedzających.

Miejsce, w którym obecnie znajduje się Park Róż, jest jego siedzibą od niedawna. Oryginalny park, który znajdował się w publicznych ogrodach Colle Oppio, został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej. Nowe miejsce wybrano nie bez powodu. W miejscu, którym obecnie kończy się Roseto w starożytności znajdowała się świątynia poświęcona Florze, a w późniejszym czasie cmentarz Żydowski. Po przeniesieniu w 1934 roku cmentarza w inne miejsce i nieużytkowaniu terenu, aż do 1950 roku społeczność żydowska zdecydowała się na założenie w tym miejscu właśnie nietypowego parku. Liczne hebrajskie symbole, jak chociażby gwiazdy Dawida nad dwoma wejściami czy krzew w kształcie menory, do tej pory przypominają o jego założycielach.

https://i2.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/RomaRosetoComunale01.JPG?resize=876%2C657&ssl=1

https://i2.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/RosaCultivarPetrina-RosetoRoma.JPG?resize=876%2C657&ssl=1

Il roseto comunale di Roma (Foto da Campidoglio)

https://i1.wp.com/www.reidsitaly.com/images/lazio/rome/sights/roseto-comunale-long.jpg?resize=728%2C351
 Alejki w Parku Róż

Jak dojechać?

W obu przypadkach najwygodniejszą opcją będzie przejażdżka metrem – linia B, przystanek Circo Massimo.

Godziny otwarcia

Circo Massimo jest otwarty dla zwiedzających przez całą dobę, natomiast Park Róż można odwiedzać od kwietnia do czerwca w godzinach od 8.30 do 19.30. Konkretne daty otwarcia i zamknięcia parku są ruchome, bowiem zależą od okresu kwitnięcia róż, można je znaleźć na stronie internetowej parku.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do historyczno-romantycznego spaceru. Koniecznie dajcie znać jakie były Wasze wrażenia. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *