Podróże | Rzym i okolice

Jak i czym poruszać się po Rzymie? [trasy, bilety, aplikacje]

13 kwietnia 2016

Co spędza nam sen z powiek przed podróżą za granicę? Przed wyjazdem raczej nie sprawdzamy statystyk dotyczących poziomu przestępczości w dzielnicy, w której zamieszkamy. Dopóki nie jesteśmy na miejscu, a dokładniej w zatłoczonym miejscu, nie myślimy też o kieszonkowcach. Po dokonaniu rezerwacji tylko trochę stresujemy się standardem hotelu: czy aby na pewno będzie taki jak na zdjęciach, czy nie okaże się obskurnym siedliskiem karaluchów, przy którym opcja zamieszkania w namiocie pod Koloseum wygląda luksusowo. Przez chwilę przez myśl przemknie nam również obawa przed barierą językową oraz (o zgrozo!) brzydką pogodą. Prawdziwym potworem jest ona, mroczna i niebezpieczna KOMUNIKACJA MIEJSKA!

iCzy odnajdziemy się w tej plątaninie setek różnych linii metra, autobusów, tramwajów etc.?
– Gdzie kupimy bilety? Ile kosztują? Który powinniśmy wziąć?
– Dlaczego tutaj nikt nie rozmawia po polsku, angielsku (wstaw dowolny język), czyli czy ja się dogadam!?
– A jak taksówkarz mnie oszuka?
– Nie daj boże, co to będzie jak wsiądę nie do tego autobusu co trzeba?

Z doświadczenia wiem, że przejażdżka niewłaściwym autobusem wcale nie musi być tragiczna w skutkach. Po pierwsze zawsze możemy wrócić tą samą drogą, którą przyjechaliśmy – biorąc pod uwagę, że jesteśmy na wakacjach, raczej nam się nigdzie nie spieszy. Po drugie, dzięki przejażdżką w nieplanowanym kierunku odkryłam i zwiedziłam wiele niesamowitych miejsc, do których bez pomyłki być może nigdy bym nie dotarła.

Z LOTNISKA DO RZYMU

Na pierwszy ogień idzie zawsze dojazd z lotniska do centrum miasta. Nic prostszego! O tym jak czym i za ile dojechać z rzymskich lotnisk Fiumicino oraz Ciampino do Rzymu napisałam dla Was krótki przewodnik, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Jak dojechać do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino?

RZYMSKA KOMUNIKACJA MIEJSKA W LICZBACH

samochody
za dużo, w związku z tym korki są zjawiskiem wszechobecnym, nieuniknionym i niestety na porządku dziennym. Przemyślcie decyzje o wynajęciu auta tzn. rent car, jeśli chcie się poruszać jedynie w obrębie miasta, które jest naprawdę dobrze skomunikowane.

taksówki
dużo, o ile ceny z centrum na lotniska i odwrotnie są stałe, o tyle gwarancji, że nie zostaniemy “obwiezieni” po mieście nikt nam nie da. Mi się na szczęście jeszcze nie zdarzyło, ale uczulam.

tramwaje (la rete tranviaria)
6 linii (tylko!) o łącznej długości 62,3 km. Liczba tramwajów była znacznie większa w przeszłości. Ze względu na niewielką ilość oraz trasy nie jest to najpopularniejszy środek transportu w Rzymie. Co ciekawe, po sześciu liniach tramwajowych poruszają się tramwaje o numerach: 2, 3, 5, 8, 14 i 19.

trolejbus (la rete filoviaria) i autobusy miejskie
jest tylko jeden o numerze 90 oraz autobusy (l’autobus) – 2750 autobusów obsługujących 401 linii. Od 2008 funkcjonują 32 autobusy nocne, z czego n1, n2 i n28 zastępują metro.

metro podziemne (la metropolitana)
tylko (jak na tak duże i pełne turystów miasto) 3 linie, z czego trzecią w większości wciąż w budowie. 1980 – linia A Battistini – Anagnina, 1955 – linia B Laurentina – Rebibbia (2012 – odnoga B1) oraz 2014 – część linii C. Łącznie około 60 kilometrów. Jedynym miejscem, w którym łączą się linie metra A i B jest Termini.

pociągi/metro naziemne
8 połączeń regionalnych (FL1 – FL8), pociąg lotnisko Fiumicino – Termini (Leonardo Express), 3 linie metra naziemnego (Roma Lido, Roma Nord i Roma Giardinetti)

 

Mapa komunikacji miejskiej w Rzymie. Większą znajdziecie tutaj (klik!)
GODZINY KURSOWANIA METRA POD I NAZIEMNEGO

Pomocna w ogarnięciu i tak nieskomplikowanego metra w Rzymie może okazać się aplikacja Metro Rome. Znajdziecie w niej mapy, spis stacji obu linii rzymskiego metra (A i B) oraz informacje o ciekawych miejscach znajdujących się w ich okolicach.

Metro A, B, B1 
w tygodniu kursuje od 5:30 do 23:30, w piątek i sobotę do 1:30, w ostępach 5-10 minutowych. Najwięszego szczytu możecie się spodziewać w godzinach porannych 7:30 – 9:30 oraz popołudniowych 16:00 – 19:00. Metro C kursuję od godziny 5:30 do 23:30, co 12 minut.

Nad morze
Ferrovia Roma (Porta San Paolo) – Lido (Osita), kursusje od godziny 5:18 do 23:00.

Na północ
Ferrovia Roma Nord (Piazzale Flaminio) – Viterbo, kursuje od godziny 5:45 do 22:10.

Na wschód:
Ferrovia Roma Laziali (Termini) – Cantocelle/Giardinetti, kursuje w od godziny 5:30 do 23:00.

W podobnych godzinach kursują autobusy miejskie.

BILETY + CENY

Jak zdążyliście zauważyć przedsiębiorstw transportowych w Rzymie jest całkiem sporo, jednakże Rzym to w sumie jedna strefa jeśli chodzi o transport publiczny, a dzięki zintegrowanemu systemowi biletowemu METROBUS na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami transportu. To bardzo ułatwia życie – nie trzeba zmieniać stref, biletów, nie trzeba też zastanawiać się, z którym przewoźnikiem obecnie podróżujemy.

Bilety i abonamenty (bilety okresowe na przykład miesięczne) można nabyć w kasach na stacjach kolejowych, biletomatach oraz w większości kiosków i sklepach typu Tabaccheria.

BIT bilet czasowy 100 min
1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania = 1,50 euro.

ROMA 24H – bilet dwudziestoczterogodzinny
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania = 7,00 euro.

ROMA 48H bilet czterdziestoośmiogodzinny
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 48 godziny od momentu skasowania = 12,50 euro.

ROMA 72H – bilet siedemdziesięciodwugodzinny
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny od momentu skasowania = 18,00 euro.

CIS – bilet tygodniowy
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy = 24,00 Euro

Abonament miesięczny osobisty
przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 35 euro

Abonament miesięczny wolny
bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 53 euro

Bilet należy skasować w kasownikach rozmieszczonych na stacjach (w przypadku pociągu i metra), w przypadku autobusu można zrobić to wewnątrz pojazdu. Chociaż kontrole biletowe nie należą do najczęstszych, w ostatnich czasach ich ilość znacznie się zwiększyła. Nie ma co ryzykować tym bardziej, że kara jest dotkliwa 50 euro za natychmiastowe przyjęcie mandatu i zapłacenie go w ciągu tygodnia lub 100 euro jeśli przekroczyliśmy określony czas.

Największy, moim zdaniem, minus włoskiej komunikacji publicznej? BRAK ZNIŻEK! Zniżki nie przysługują ani uczniom/studentom, ani osobom starszym. Jedynie dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą podróżować za darmo.

https://i1.wp.com/www.rome-roma.net/info/wp-content/uploads/2012/11/plan-metro-rome.jpg?resize=644%2C657

Szczegółowa mapa komunikacji miejskiej w Rzymie z wyszczególnionymi przystankami
Większą znajdziecie tutaj (klik!)

Z RZYMU NAD MORZE

Stolica Włoch jest oddalona jedynie kilkadziesiąt kilometrów od Morza Tyrreńskiego. Zwiedzając zatłoczone Wieczne Miasto w upalne lato wiele osób decyduje się na szybki wypad nad morze. Rzym otacza kilka pięknych, nadmorskich miejscowości Ladispoli, Fregene, Anzio. Najbliższa plaża, na którą dojedziemy korzystając z biletów miejskich, z których korzystamy przemieszczając się po Rzymie, znajduje się w Ostii – stacja Lido Centro.

Linia Roma-Lido połączona jest z trzema przystankami linii metra B – Piramide (Roma Ostiense), San Paolo oraz Eur Magliana. Podróżując nadmorską kolejką, wysiadamy na przystanku Lido Centro, stąd na plażę jest najbliżej.

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE I APLIKACJE

Głównym przewoźnikiem kolejowym we Włoszech jest spółka Trenitalia. Na stronie internetowej www.trenitalia.it możemy wyszukać interesujące nas połączenie kolejowe (nie tylko w na terenie Rzymu, ale całych Włoch) oraz kupić bilety online.

Jeśli chodzi o autobusy, większość autobusów w stolicy Włoch obsługiwanych jest przez ATAC. Na stronie internetowej spółki niestety nie kupimy biletów, jednak możemy bardzo sprawnie wyszukać autobus, który dojeżdża do interesującego nas miejsca: www.atac.roma.it. Niestety ani ze strony ani z informacji zamieszczanych na przystankach nie dowiemy się, o której dany autobus przyjeżdża lub odjeżdża – ze względu na korki w Rzymie nie istnienie godzinowy rozkład jazdy. Jak przyjedzie, to przyjedzie – cierpliwości.

Od niedawna w Rzymie funkcjonuje aplikacja, coś w stylu naszego rodzimego “jak dojadę”, która niewątpliwie ułatwi poruszanie się po mieście – “MUOVERSI A ROMA”. Poza tym odsyłam do postu, w którym znajdziecie 10 aplikacji, które ułatwią zwiedzanie Wiecznego Miasta (klik!).

 Jednak pamiętajcie najlepszym sposobem na zwiedzanie Rzymu, przede wszystkim ze względu na tłumy turystów i wszechobecne korki, jest po prostu spacer!

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

 1. Przygotowuję się do wyjazdu do Rzymu z dziećmi, powyższy artykuł jest dla mnie bardzo cenny, za co dziękuję.
  Czy może Pani doprecyzować, czy każde dziecko do 10 lat podróżuje komunikacją miejską bezpłatnie czy tylko dziecko z dorosłym posiadającym bilet tj. 1 dorosły + 1 dziecko do dziesięciu lat.
  Mam więcej dzieci i chciałbym wiedzieć czy kupując z żoną dwa bilety mogą podróżować z nami dwoje dzieci bezpłatnie czy też czworo.
  Niestety na stronie przewoźnika nie znalazłem tej informacji.

  1. Każde dziecko do 10 roku życia podróżuje bezpłatnie, oczywiście dziecko w takim wieku nie może podróżować bez opieki osoby dorosłej, która bilet dla siebie zakupić musi. W związku z powyższym jeśli ma Pan pod swoją opieką czworo dzieci do 10 roku życia, wszystkie podróżują za darmo 🙂

 2. Witam,
  jeśli chodzi o bilety (myślę tutaj o bilecie tygodniowym) to wsiadając do metra należy bilet skasować. A co jeśli przesiadam się na autobus lub tramwaj? Wtedy też należy go ponownie skasować? Czy na bilecie tygodniowym dostanę się z lotniska fiumicino do centrum, a potem moge się przesiąść na jakikolwiek inny środek transportu?

  1. Bilet tygodniowy kasuje się tylko raz, obojętnie w jakim kasowniku komunikacji miejskiej 🙂
   Na bilecie tygodniowym nie można dostać się na lotnisko Fiumicino, znajduje się ono poza strefą komunikacji miejskiej. Najlepiej zdecydować się na pociąg lub autokar, który kursuje bezpośrednio między lotniskiem, a stacją kolejową Termini. Po szczegółowe informacje dotyczące dojazdu na lotnisko odsyłam do postu: http://loveeattravel.com/2016/03/11/100/. Pozdrawiam 🙂

 3. Ten bilet ROMA 72h jest na 72h czy on jest na 3 dni (ważny do 24:00 dnia trzeciego)? Gdzieś znalazłam informację, że niestety tylko do 24:00 🙁

 4. Witam, czy orientuje sie Pani, czy moge korzystac z biletow systemu Metrobus ( Bit, Cia itp ) juz z lotniska Ciampino na dworzec Termini ( musze sie przedostac na via Aurelia w okolice Watykanu, czyli przeciac Rzym po przekatnej ) ? Nie moge znalezc informacji czy lotnisko Ciampini jest w strefie centrum Rzymu stad moje pytanie o mozliwosc skorzystania z biletow np., Bit/Cia bo pokazaly mi sie dodatkowe mozliwosci w postaci kolejki naziemnej FR 4 i FR 6, ktorymi mozna dostac sie na Termini , zastanawiam sie czy brac je pod uwage . Bede wdzieczna za informacje.

  1. Na biletach komunikacji miejskiej możemy dostać się z lotniska Ciampino do Rzymu, jednak warto pamiętać, że obowiązują one tylko na transport komunikacji publicznej, a nie na przewozy oferowane przez prywatnych przewoźników takich jak np. Terravision czy Shuttle Bus. Pozdrawiam 🙂

 5. Witam, czy z ciampino lotniska dostane sie na bilecie 100min autobusem 720 i dalej juz metrem? Czy z lotniska obowiazuja jakies inne bilety? Mam nocleg przy Watykanie i chcialabym wiedziec czy moge z takiego biletu skorzystac. Pozdrawiam

  1. Z lotniska Ciampino można dostać się do Rzymu na nazwijmy to “normalnych” miejskich biletach, takich jak wspomniana 100minutówka. Jednak warto pamiętać, że nie obowiązują one u prywatnych przewoźników, takich jak Terravision, Shuttle Bus… a jedynie na transport komunikacji publicznej.

   720 z przesiadką na metro linii B, później A, to najszybsza trasa (komunikacją miejską) z Ciampino w okolice Watykanu. Pozdrawiam 🙂

 6. Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za cenny artykuł bo niebawem wybieram się do Rzymu. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź w kilku kwestiach. Otóż ląduję na lotnisku Fiumicino i zamierzam wziąć pociąg Leonardo Express na Dworzec Termini. Wiem, że bilet w jedną stronę kosztuje 15euro i teraz pytanie: czy przy zakupie biletu do Rzymu (na Termini) mogę od razu kupić bilet na ten pociąg na za tydzień w stronę lotniska kiedy będę wracać? To są te same bilety? Następna sprawa, w tym samym kiosku przy lotnisku chciałabym kupić od razu bilet tygodniowy na komunikację (metro, autobusy) CIS (oni tam sprzedają te bilety, czy dostanę je tylko w Rzymie?), wiem, że na tym bilecie można jeździć każdym środkiem lokomocji w obrębie 1 strefy – czy mam rozumieć, że ta 1 strefa to cały Rzym (całe miasto)? Będę mieszkać w okolicy stacji metra Cornelia, lini A (via Aurelia 458) – czy to miejsce należy do tej 1 strefy, a więc ten bilet będzie ok? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Witam, postaram się pomóc najlepiej jak potrafię, zatem od początku 🙂

   1. Myślę, że bilet na Leonardo Express bez problemu można kupić od razu w obie strony, np. na konkretną datę
   2. Co do biletu tygodniowego CIS można go kupić w autoryzowanych punktach (np. biglietteria Atac) oraz w automatach. Osobiście nigdy nie kupowałam CIS na lotnisku, więc nie chcę wprowadzać w błąd, jednak zapewniam, że bilet bez problemu kupimy w samym Rzymie.
   3. Strefa 1 obejmuje całe miasto, na wymienione miejsca CIS jak najbardziej będzie ok

   W razie pytań, służę pomocą. Udanego pobytu w Wiecznym Mieście 🙂

   1. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Po powrocie zajrzę tutaj i opowiem jak z tymi biletami się udało. Raz jeszcze wielkie dzięki i serdeczne życzenia wszystkiego dobrego! ukłony!

   2. Od marca 2018 na lotnisko Ciampino jeżdżą autobusy linii 520. Czy kupując bilet tygodniowy CIS za 24 euro mogę na nim pojechać tym autobusem na lotnisko?

    1. Tak, jak najbardziej! Proszę jednak pamiętać, że autobusy miejskie nie zatrzymują się bezpośrednio na lotnisku, ale jakieś 5 minut spacerem od wejścia. Pozdrawiam 🙂

     1. Mała modyfikacja – od jakiegoś czasu autobusy 520 i 720 zatrzymują się przy samym terminalu Ciampino 🙂 Przetestowane osobiście 25 sierpnia 🙂 Polecam dojazd 520: jedziemy metrem A w kierunku stacji Anagnina – wysiadamy na stacji Subaugusta i z pobliskiej pętli mamy 520. Dla bardziej wygodnych – wysiadamy na następnej stacji Cinecitta i przystanek 520 jest tuż przy wyjściu z metra… W sobotę jechałem tylko 15 minut od metra… Niestety potem już tak dobrze nie było – lot do Wrocławia opóźniony o 7h… Pozdrawiam

 7. Witam serdecznie
  Jak zakupię bilet tygodniowy , to za każdym razem wchodząc do metra/autobusu muszę go kasować , czy tez wystarczy zrobić to pierwszego dnia ?
  Czy ten bilet obowiązuje również na dojazd do Ostii i lotniska Ciampino ?

  1. Witam, tak na bilecie tygodniowym możemy podróżować zarówno po Rzymie, jaki i jego strefach podmiejskich takich jak Ostia czy lotnisko Ciampino. Bilet tygodniowy przy użyciu kasownika kasujemy tylko raz. Wchodzenie przez bramki do metra, które wymaga użycia biletu, nie jest jednoznaczne z jego skasowaniem. Pozdrawiam 🙂

 8. Witam!
  Czy kupując abonament miesięczny wolny, mogą jeździć 3 osoby na tym samym bilecie i w tym samym czasie ?
  Z góry dziękuje za odpowiedz

 9. Witam!
  Czy kupując abonament miesięczny wolny, mogą jeździć 3 osoby na tym samym bilecie i w tym samym czasie ?
  Z góry dziękuje za odpowiedz

 10. Witam,
  chciałabym się zapytać o bilet CIRS oraz BIRG- czy muszę je kupować dla swojego 7letniego syna, czy też podróżuje on za darmo? Dodatkowo czy uda mi się te rodzaje biletu kupić na stacji Tiburtina gdzie zatrzymuje się pociąg FL1 czy też muszę udać się na stację metra M B?
  Pozdrawiam

  1. Tego typu bilety bez problemu zakupimy na stacji Roma Tiburtina – w kasie biletowej lub w kiosku. Poniżej rozpiska zniżek dla dzieci na pociągi regionalne oraz przewozy krajowe. W kwestii biletu BIRG, bazując na stronie przewoźnika ATAC, dzieci do lat 10 (będące pod opieką osoby dorosłej) mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejska po Rzymie i przedmieściach. Pozdrawiam 🙂

   Pociągi regionalne:
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca.
   – od 4 lat do 12 lat – 50% ceny
   – powyżej 12 roku życia – pełny bilet
   Pociągi krajowe (TRENI NAZIONALI)
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca. 50% zniżki z miejscami do siedzenia.
   – od 4 lat do 14 lat – 50% zniżki do oferty BASE

   1. Mam pytanie odnośnie zniżki dla dzieci na pociągi krajowe:
    “od 4 lat do 14 lat – 50% zniżki do oferty BASE”.

    Czy tylko od BASE?
    Bo kupowałem przez internet bilet dla dziecka w taryfie SUPER ECONOMY jako normalny, ale po wpisaniu daty urodzenia dziecka ich system sam mi zmienił na ulgowy.
    To jak w końcu jest z tą zniżką?

    1. Odpowiem sam (przetestowane w tym tygodniu). Podróż pendolino za 35 euro (2 osoby dorosłe i 10-letnie dziecko) z Wenecji do Rzymu oraz z Rzymu do Neapolu (tam i z powrotem). Konduktorzy, bardzo mili, wprowadzają tylko nr rezerwacji na tablecie i tyle. Nawet dokumentu dziecka nie chcą… 🙂

 11. Mam pytanie odnośnie autobusu 720 z lotniska. Na mapce lotnisko jest poza okręgiem strefy miejskiej.
  Czy to oznacza, że trzeba inny, dodatkowy bilet ? czy na lotnisku kupię 7 dniowy bilet i na nim mogę już jechać ?

  1. Nigdy nie kupowałam tego typu biletu na lotnisku, więc ciężko mi powiedzieć czy jest to możliwe, myślę, że może być z tym problem. Jednak 100-minutowy bilet można nabyć bezpośrednio u kierowcy autobusu, a w bilet 7-dniowy zaopatrzyć się w Rzymie. Autobusem linii 720 spokojnie dojedziemy w okolice lotniska na miejskim bilecie. Pozdrawiam 🙂

 12. Witam serdecznie
  Za kilka dni lecę do Rzymu. Czy na 100 min bilet z lotniska Ciampino linia 720 i 520 mogę przewozić duży bagaż? … dużą i mała walizkę?? Czy musze kupić bilet dodatkowy. Jak to wygląda w metrze??
  Gdzie kupujemy bilet miesięczny?? Będziemy się dużo poruszać po Rzymie komunikacją w ciągu 11 dni – myślę, że sie to opłaca przyjmując że niejednokorotnie bądą to po 4 przejazdy dziennie na osobę
  Pozdrawiam
  Robert

  1. Witam! 🙂
   Podróżując komunikacją miejską bez problemu przewoziłam duży bagaż bez dodatkowych opłat.
   Bilet miesięczny można kupić w kasach biletowych znajdujących się na głównych dworcach Rzymu oraz w autoryzowanych punktach ATAC (niektóre kioski, bary oraz tabaccheria).
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Wiecznym Mieście!

 13. Witam, czy kupując bilet na lotnisku Campino na autobus miejski i przesiadając sie potem na metro do stacji Vittorio Emanuelle dojade na tym samym bilecie 100 minutowym czy na metro potrzebuję osobnego biletu?
  Pozdrawiam

 14. Witam.
  23 listopada lecę do Rzymu, na lotnisko Fiumicino. Czy jeśli zakupie bilet Roma 72h to będę mógł korzystać z pociągu z lotniska do Termini i dodatkowo korzystać jeszcze z metra i autobusów w Rzymie. Dokładnie chodzi mi o expres Leonardo, czy mogę na tym bilecie nim podróżować. Wracam 25 listopada.

 15. Witam,

  dziękuję za bardzo pomocny artykuł 🙂 Wchodząc na stronę przewoźnika ATAC znalazłam jeszcze jeden rodzaj biletu, a mianowicie CIRS. Bilet tygodniowy na strefę 1 kosztuje 13,5 EUR. Porównując z biletem tygodniowym CIS (24 EUR) jest to znacznie mniej. Rozumiem, że bilet jest ważny tylko w centrum Rzymu. Czy jednak zakres transportu jest taki sam? (metro/pociągi/autobusy). Będę wdzięczna za odpowiedź. Tutaj link do biletu: https://www.atac.roma.it/page.asp?p=229

  pozdrawiam
  Hanna

  1. Pomiędzy CIRS a CIS różnica jest w odległości jaką możemy pokonać na danym bilecie.
   CIS obejmuje 2 strefy, a CIRS 3. CIS powinien być wystarczający, jeżeli ma Pani zamiar podróżować transportem publicznym jedynie w obrębie Rzymu. Pozdrawiam 🙂

 16. Witam
  Niedługo wypat do Rzymu:)związku z tym chciałem zapytać. Czy z biletu trzydniowego również mogę korzystać z metra w nieograniczonej ilości?
  Pozdrawiam

 17. Witam, w lutym wybieramy się do Rzymu. Jak najlepiej dojechać z lotniska Ciampino na Zatybrze? Dokładniej nocleg mamy na Viale di Trastevere. Pozdrawiam

  1. Znalazłam że powinniśmy dostać się do Termini pociągiem FL4 a później autobus H? Czy przejedziemy tą trasę na jednym bilecie 100minutowym?

   1. Witam, osobiście pojecahłabym z lotniska Ciampino na główną stację Rzymu, czyli Roma Termini. W poście powyżej znajdzie Pani informacje na ten temat – można zdecydować się na transport publiczny lub na prywatnego przewoźnika. Następnie z Termini kursuje autobus “H” (kierunek: Dei Capobasso) – podróż trwa około 20 minut (jednak z rzymskimi korkami i niepunktualnością może się znacznie wydłużyć), wysiadamy na 7. przystanku (Trastevere/Min. Pubblica Istruzione), stąd zostaje ok. 500 metrów spacerem do Viale di Trastevere. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu w Wiecznym Mieście 🙂

 18. Czy Ch ac skorzystać z biletu darmowego muszę mieć ze sobą dowód tożsamości dziecka? Jak udowodnie wiek dziecka?

  1. Zawsze za granicą należy mieć ze sobą jakiś dowód potwierdzający tożsamość, niezależnie od wieku 🙂

 19. Witam
  Jaki bilet kupic na tydzien zeby miec spokoj na caly Rzym na cala komunikacje miejska ,takie proste rozwiazanie sobie wybralem!

  1. Polecam CIS (bilet tygodniowy)- dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy. Bilet kosztuje 24,00 Euro.

 20. Witam.
  Za tydzień jedziemy do Rzymu. Będziemy spać w hotelu w Ciampino. Będziemy z Ciampino jeździć pociągiem do Rzymu oraz do Ostii i Tivoli. Wystarczy że kupimy bilet cis czy na pociąg z ciampino do Roma termini musimy kupić oddzielny bilet. Pozdrawiam serdecznie

  1. Bilet CIS obowiązuje na terytorium Rzymu (Roma Capitale), prawdopodobnie stacja Ciampino leży poza tym obszarem (Zona B), w związku z powyższym konieczny będzie zakup dodatkowego biletu na trasie Ciampino – Roma Termini. Radziłabym jednak potwierdzić tę informację u przewoźnika lub po przylocie, w punkcie zakupu biletu. Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku w Wiecznym Mieście 🙂

 21. Witam. Sporo można się tu dowiedzieć. Mam pytanie w sprawie przejazdu od stacji metra Furio Camillo nad morze np Lido CEntro. Na mapie jest jakieś połączenie(chyba pociągiem) od Ponte Lungo do Piramide. Jaki ma Pani pomysł na jak najszybszą podróż i na jakich biletach? Na tej trasie chyba są jakieś ciekawe miejsca. Co Pani poleca?

  1. Dziękuję za miłe słowa 🙂

   W kwestii dojazdu nad morze, jedna z opcji, chyba najszybsza, to przejście pieszo z Fiurio Camillo na stację kolejową Roma Tuscolana (ok. 900 metrów spaceru). Natępnie wsiadamy w pociąg jadący w kierunku Civitavecchia, wysiadamy na kolejnym przystanku Roma Ostiense (metro Piramide). Ze stacji położonej tuż obok odjeżdża kolejka w kierunku Ostii (Lido Centro). Jeśli chodzi o bilety, do Ostii dojedziemy na biletach miejskich obowiązujących w Rzymie.

   Miłej podróży! 🙂

 22. Witam. Trochę wcześnie, bo jadę dopiero za 3 miesiące :), ale widząc tyle pomocnych informacji, nie znalazłem jednej która mnie interesuje. Jaką linią i w którym miejscu można znaleźć fajną, ogólnie dostępną plaże. Czy dobrze myślę o Piramidzie ? Czy bilet CIS na taki wypad wystarczy, bo to trochę poza centrum Rzymu.

  1. Najbliższa plaża, na którą spokojnie dojedziemy na bilecie miejskim (CIS wystarczy), znajduje się w Ostii (Ostia Lido). Linia Roma-Lido połączona jest z trzema przystankami linii metra B – Piramide (Roma Ostiense), San Paolo oraz Eur Magliana. Wysiadamy na przystanku Lido Centro, stąd na plażę jest najbliżej 🙂

 23. Czy po skasowaniu biletu jednorazowego w autobusie i przesiadce na metro ponownie trzeba go kasowac w bramce przy wejsciu do metra?

  1. Bilet 100-minutowy kasujemy tylko raz 🙂
   Upoważnia on do jednego przejazdu metrem/pociągiem i dowolnej liczby przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania.

 24. Witam,
  W lipcu lecimy z żoną i dwójką dzieci 9 lat i 8 lat do Rzymu, lądujemy na lotnisku Fiumicino. Czy z lotniska da się dojechać do centrum komunikacją miejską czy tylko Leonardo Express? Dodatkowo wyczytałem w poprzednich komentarzach, że komunikacja w Rzymie dla dzieci poniżej 10 lat jest bezpłatna. Czy obowiązuje to we wszystkich rodzajach komunikacji? Również z lotniska?
  Dziękuję 🙂

  1. Odsyłam do postu na ten temat, znajdują się w nim wszystkie możliwe opcje dostania się z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu 🙂

   http://loveeattravel.com/2016/03/11/100/

   Komunikacja publiczna dla dzieci jest darmowa, jednak nie dotyczy to prywatnych przewoźników, w tym prawdopodobnie również Leonardo Express.

   Życzę wspaniałego pobytu w Wiecznym Mieście! 🙂

 25. Dzień dobry,
  Z moich kalkulacji wynika, że przy 9 dniowym pobycie w Rzymie opłaca się kupić miesięczny bilet imienny (zamiast: tygodniowy CIS i później dokupić Roma48).
  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy do tego biletu potrzebne jest zdjęcie?
  Z góry dziękuję za pomoc,
  Adam

  1. Dzień dobry, do wyrobienia biletu miesięcznego nie jest wymagana fotografia.
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu! 🙂

 26. Dzień dobry, na wstępie chcę podziękować za bardzo pomocny wpis 🙂 Chciałabym jednak dopytać, jak to jest z dojazdem z/na lotnisko Ciampino z Rzymu? W starych komentarzach wspomniała Pani, że można korzystać z komunikacji publicznej i biletu CIS (mnie interesuje tygodniowy, ponieważ planuję wyjazd 5 dniowy), natomiast poniżej znalazłam komentarz, w którym pisze Pani, że:
  “Bilet CIS obowiązuje na terytorium Rzymu (Roma Capitale), prawdopodobnie stacja Ciampino leży poza tym obszarem (Zona B), w związku z powyższym konieczny będzie zakup dodatkowego biletu na trasie Ciampino – Roma Termini. Radziłabym jednak potwierdzić tę informację u przewoźnika lub po przylocie, w punkcie zakupu biletu. Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku w Wiecznym Mieście” .
  Przyznam, że troszkę namieszało mi to w głowie, dlatego postanowiłam dopytać, by wszystko było jasne 🙂 Wobec tego, jak to w końcu jest? Czy mogę spokojnie kupić bilet tygodniowy i tylko na nim poruszać się po mieście oraz z lotniska i na lotnisko z Rzymu? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. 🙂

 27. Super blog..gratuluję pomysłu. Mam pytanie czy na lotnisku Ciampino można gdzieś zakupić bilet tygodniowy?. Czy autobusem 520 dostaniemy się na stację Termini. Pierwszy raz Rzym i to zimą:)

 28. Czy jest jakaś szansa zorganizować sobie pobyt w Rzymie na jeden dzień? Jesteśmy obecnie w Rzymie z przyczepa kempingową i na naszej trasie przejazdu jest Rzym, więc skoro będziemy tak blisko to zastanawiamy się czy nie wykorzystać tego i jednego dnia nie poświecić na to miasto. Czy jest jakaś możliwość zaparkować nasz zestaw (samochód+przyczepa) na którymś parkingu przy końcowej stacji metra i następnie korzystając z metra przedostać się do samego centrum? Czy korzystając z metra moglibyśmy przewieść swoje rowery by móc po centrum przemieszać sie rowerami? Jesteśmy rodzina 2+3 i wszystkie dzieci poniżej 10 roku życie.

 29. Dzień dobry,
  Jesteś jak czytam najlepszym źródłem informacji wszelakiej ;-), pomóż proszę rozwiać wątpliwości.
  Będziemy w Rzymie przez 12 dni i najbardziej opłacalny wydaje się być zakup biletu miesięcznego. Nie wiem czy właściwie rozumiem czym się różnią karty Metrebus i èRoma. Metrebus mogę doładowywać kilkukrotnie i wymaga przy zakupie zdjęcia paszportowego? eRoma zaś jest “jednorazowym” biletem miesięcznym i wystarczy okazanie dokumentu przy zakupie ? Mój Host twierdzi, że potrzebuję zdjęcia w obu wypadkach. Chciałabym uniknąć niespodzianek.
  Druga sprawa – będziemy mieszkać w okolicach Via Ramiro Fabiani i wykombinowałam, że z Ciampino najlepiej dojechać autobusem 720 do stacji Laurentina i MetroB bezpośrednio do Pietralata. Czy to optymalne rozwiązanie? Nie jestem pewna ale wydaje mi się, że na MetroB Laurentina jest punkt sprzedaży Atac i tam właśnie będę mogła kupić bilety miesięczne, bo na lotnisku chyba nie ma takiej opcji. Wybacz ilość pytań.
  pozdrawiam Ewa

  1. Ewo, jeśli chodzi o bilety miesięczne, to opcje są dwie:
   – MENSILE PERSONALE (35 euro) – jest to bilet imienny (należy zachować paragon zakupu);
   – MENSILE IMPERSONALE (53 euro) – bilet, na który mogą podróżować różne osoby.
   Przy zakupie biletu miesięcznego warto pamiętać o tym, że obowiązuje on tylko na dany miesiąc. Np. kupując bilet miesięczny 20 lipca, będzie on ważny tylko do końca miesiąca, a nie przez 30 dni.

   Z tego co mi wiadomo, do biletu miesięcznego nie jest wymagane zdjęcie.

   Jeśli chodzi o najlepsze rozwiązania/połączenia w Rzymie polecam aplikację Google Maps, poprzez wyznaczenie trasy, dobierzesz optymalny dojazd do każdego miejsca w Rzymie i nie tylko. Opcji dojazdu na trasie via Ramiro Fabiani – Ciampino jest kilka, 720 i metro do Pietralata jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście weźcie pod uwagę korki, czas przejazdu autobusu w Rzymie jest zawsze podany szacunkowo, a godziny odjazdu są podawane “na oko”.

   Przepraszam za tak długi czas odpowiedzi, urlop odciął mnie od komputera 🙂
   W razie kolejnych pytań służę pomocą i oczywiście życzę miłego pobytu w Romie!

 30. Witam,
  czy na bilecie 100 minutowym mogę jechać z lotniska Ciampino autobusem 520, potem przesiadka na pociąg FL4/6 w Capanelle i tak do termini. Jeśli tak, to czy trzeba na dworcu w Capanelle “kasować” ponownie bilet. Czy mam wchodzić od razu do pociągu. Na stacji są jakieś bramki jak w metrze?
  pozdrawiam

 31. Witam
  Super stronka. Proszę o pomoc. Będziemy w Rzymie 7 dni. Mieszkamy w Camping Roma in Town oddalonym od Rzymu 10 km. Lądujemy w Fiumicino. Jesteśmy w 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Najlepszym wg nas rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu (transfer z lotniska,dojaz nad morze itp itd), natomiast nie chcielibyśmy stawiać i jeździć po centrum Rzymu samochodem ale planujemy postawić gdzieś “jakby” na przedmieściach, skąd sobie wszędzie chcemy dojść (odległość np 2-3km bedzie ok). Czy może Pani wskazać jak znaleźć darmowe parkingi na tych przedmieściach albo jak ich poszukać? Wiem, że mają być oznaczone białą linią w mieście a jak jest na peryferiach Rzymu? Nie planujemy jeździć metrem. Koszt samochodu dla na to jedyne 660 zł plus paliwo ale i tak wychodzi korzystniej niż zliczymy sobie wszystkie transerfy i dojazdy. Tylko jak z tymi parkingami. Proszę o pomoc.

  1. Dzień dobry,

   jeśli chodzi o ścisłe centrum, to zdecydowana większość parkingów jest płatna (niebieskie linie). Darmowych parkingów proszę szukać na przedmieściach, na przykład przy początkowych stacjach metra, darmowe parkingi znajdują się również w takich dzielnicach jak Garatella, Castro Pretorio… Warto również rozejrzeć się za tańszymi parkingami tzw. parcheggio low cost, często bardziej opłaca się wykupić parking na kilka godzin/cały dzień niż dodatkowo bilety na komunikację miejską. Pozdrawiam 🙂

 32. Cześć 🙂
  Super strona, korzystam z niej zawsze przed wyjazdem do Rzymu, zbliża się 4 wyjazd, a wciąż pojawiają się nowe pytania 🙂

  Tym razem planuję również podróż do Tivoli, gdzie akurat 02.09 są darmowe wejścia – proszę o podpowiedź odnośnie biletów BIRG – informacje jakie znalazłam mogą być już nieaktualnie dlatego wolę dopytać.

  Do Tivoli będę podróżować z dworca Termini, ponieważ jest najbliżej apartamentu, w którym będę mieszkać, chciałabym pojechać tam pociągiem, zwiedzić Villa D’este, następnie przemieścić się autobusem do Villa Adriana i stamtąd powrót do Rzymu, chyba również autobusem.
  – czy bez problemu kupię bilet BIRG ( na 2 strefy) na dworcu Termini?
  – jaka jest cena takiego biletu? Znalazłam informację, że 6,00 eur jednak jest ona sprzed kilku lat.
  – ile czasu jest ważny taki bilet? Podobnie jak pozostałe bilety do 24:00 w dniu zakupu?
  – do jakiego przystanku w Rzymie dojeżdża autokar powrotny spod Villi Adriana?

  Mam nadzieję, że nie za dużo tych pytań 😉
  Pozdrawiam!
  Monika

  1. Cześć!
   Dziękuję <3

   Jeśli chodzi o BIRG:
   - kupisz go bez problemu na Termini (np. w kiosku)
   - bilet BIRG na 3 strefy (3 zone) kosztuje obecnie 8,00 euro
   - każdy bilet BIRG jest ważny do godziny 24:00
   - najlepsze połączenie to "Roma-Tivoli (300 metrów od Villa Adriana) - via Prenestina", jest też opcja "Roma-Tivoli - via Tiburtina" oraz "Roma-Tivoli - via Autostrada" w zależności od Twojego zakwaterowania w Rzymie. Podrzucam stronę przewoźnika COTRAL, na której będziesz mogła znaleźć najlepsze dla siebie połączenie: https://servizi.cotralspa.it/PercorsiTariffe

   Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
   Życzę miłego pobytu i pozdrawiam!

 33. Od pewnego czasu jest aplikacja na Androida i iOS o nazwie Nugo. Poprzez nią można kupić bilety ATAC takie jak BIT oraz BRM24, 48 i 72. Bilety po zakupie aktywuje się w aplikacji po rozpoczęciu podróży. Warto wypróbować. Warto też korzystać z Google Map. Można tu sprawdzić jakimi środkami komunikacji miejskiej przyjedziemy z punktu do punktu wraz z informacją o czasach przejazdu i przesłankach.
  Pozdrawiam Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *