Podróże | Rzym i okolice

Jak i czym poruszać się po Rzymie? [trasy, bilety, aplikacje]

13 kwietnia 2016

Co spędza nam sen z powiek przed podróżą za granicę, a już zwłaszcza do dużego miasta?

Przed wyjazdem raczej nie sprawdzamy statystyk dotyczących poziomu przestępczości w dzielnicy, w której zamieszkamy. Dopóki nie jesteśmy na miejscu, a dokładniej w zatłoczonym miejscu, nie myślimy też o kieszonkowcach. Po dokonaniu rezerwacji tylko trochę stresujemy się standardem hotelu: czy aby na pewno będzie taki jak na zdjęciach, czy nie okaże się obskurnym siedliskiem karaluchów, przy którym opcja zamieszkania w namiocie pod Koloseum wygląda luksusowo. Przez chwilę przez myśl przemknie nam również obawa przed barierą językową oraz (o zgrozo!) brzydką pogodą. Prawdziwym potworem jest ona, mroczna i niebezpieczna KOMUNIKACJA MIEJSKA!

iCzy odnajdziemy się w tej plątaninie setek różnych linii metra, autobusów, tramwajów etc.?
– Gdzie kupimy bilety? Ile kosztują? Który powinniśmy wziąć?
– Dlaczego tutaj nikt nie rozmawia po polsku, angielsku (wstaw dowolny język), czyli czy ja się dogadam!?
– A jak taksówkarz mnie oszuka?
– Nie daj boże, co to będzie jak wsiądę nie do tego autobusu co trzeba?

Wiecie, z doświadczenia wiem, że przejażdżka niewłaściwym autobusem wcale nie musi być tragiczna w skutkach. Po pierwsze zawsze możemy wrócić tą samą drogą, którą przyjechaliśmy – biorąc pod uwagę, że jesteśmy na wakacjach, raczej nam się nigdzie nie spieszy. Po drugie, dzięki przejażdżką w nieplanowanym kierunku odkryłam i zwiedziłam wiele niesamowitych miejsc, do których bez pomyłki być może nigdy bym nie dotarła.

RZYMSKA KOMUNIKACJA MIEJSKA W LICZBACH

 • samochody – za dużo, w związku z tym korki są zjawiskiem wszechobecnym, nieuniknionym i niestety na porządku dziennym
 • taksówki – dużo, o ile ceny z centrum na lotniska i odwrotnie są stałe (jak dojechać z lotnisk Fiumicino i Ciampino do Rzymu pisałam tutaj klik!), o tyle gwarancji, że nie zostaniemy „obwiezieni” po mieście nikt nam nie da. Mi się na szczęście jeszcze nie zdarzyło.
 • tramwaje (la rete tranviaria) – 6 linii (tylko!) o łącznej długości 62,3 km. Liczba tramwajów była znacznie większa w przeszłości. Ze względu na niewielką ilość oraz trasy nie jest to najpopularniejszy środek transportu w Rzymie. Co ciekawe, po sześciu liniach tramwajowych poruszają się tramwaje o numerach: 2, 3, 5, 8, 14 i 19.
 • trolejbus (la rete filoviaria) – jest tylko jeden o numerze 90
 • autobusy (l’autobus) – 2750 autobusów obsługujących 401 linii. Od 2008 funkcjonują 32 autobusy nocne, z czego n1, n2 i n28 zastępują metro.
 • metro podziemne (la metropolitana) – tylko (jak na tak duże i pełne turystów miasto) 3 linie, z czego trzecią w większości wciąż w budowie. 1980 – linia A Battistini – Anagnina, 1955 – linia B Laurentina – Rebibbia (2012 – odnoga B1) oraz 2014 – część linii C. Łącznie około 60 kilometrów. Jedynym miejscem, w którym łączą się linie metra A i B jest Termini.
 • pociągi/metro naziemne – 8 połączeń regionalnych (FL1 – FL8), pociąg lotnisko Fiumicino – Termini (Leonardo Express), 3 linie metra naziemnego (Roma Lido, Roma Nord i Roma Giardinetti)

 

Mapa komunikacji miejskiej w Rzymie
Większą znajdziecie tutaj (klik!)
GODZINY KURSOWANIA METRA POD I NAZIEMNEGO
 • Metro A, B, B1 – w tygodniu od 5.30 do 23.30; w piątek i sobotę do 1.30. Metro kursuje co kilka minut (5-10). Największego szczytu możecie się spodziewać w godzinach porannych 7.30 – 9.30 oraz popołudniowych 16.00 – 19.00.
 • Metro C – 5.30-23.30 (co 12 minut)
 • Nad morze: Ferrovia Roma (Porta San Paolo) – Lido, którą latem tłumy Rzymian dojeżdżają na plaże Ostii, kursuje od godziny 5.18 do 23.30
 • Na północ: Ferrovia Roma Nord (Piazzale Flaminio) – Vitterbo, kursuje w godzinach 5.45 – 22.10
 • Na wschód: Ferrovia Roma Laziali (Termini) – Cantocelle/Giardinetti), kursuje w godzinach 5.30 -23.00
 • W podobnych godzinach kursują autobusy miejskie

Pomocna w ogarnięciu i tak nieskomplikowanego metra w Rzymie może okazać się aplikacja Metro Rome. Znajdziecie w niej mapy, spis stacji obu linii rzymskiego metra (A i B) oraz informacje o ciekawych miejscach znajdujących się w ich okolicach.

BILETY + CENY

Jak zdążyliście zauważyć przedsiębiorstw transportowych w Rzymie jest całkiem sporo, jednakże Rzym to w sumie jedna strefa jeśli chodzi o transport publiczny, a dzięki zintegrowanemu systemowi biletowemu METROBUS na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami transportu. To bardzo ułatwia życie – nie trzeba zmieniać stref, biletów, nie trzeba też zastanawiać się, z którym przewoźnikiem obecnie podróżujemy.

Bilety i abonamenty (bilety okresowe na przykład miesięczne) można nabyć w kasach na stacjach kolejowych, biletomatach oraz w większości kiosków i sklepach typu Tabaccheria.

 • BIT bilet czasowy 100 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania) = 1,50 euro.
 • ROMA 24H (bilet dwudziestoczterogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania = 7,00 euro.
 • ROMA 48H (bilet czterdziestoośmiogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 48 godziny od momentu skasowania = 12,50 euro.
 • ROMA 72H (bilet siedemdziesięciodwugodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny od momentu skasowania = 18,00 euro.
 • CIS – bilet tygodniowy = 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
 • Abonament miesięczny osobisty – przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 35 euro
 • Abonament miesięczny wolny – bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 53 euro

Bilet należy skasować w kasownikach rozmieszczonych na stacjach (w przypadku pociągu i metra), w przypadku autobusu można zrobić to wewnątrz pojazdu. Chociaż kontrole biletowe nie należą do najczęstszych, w ostatnich czasach ich ilość znacznie się zwiększyła. Nie ma co ryzykować tym bardziej, że kara jest dotkliwa 50 euro za natychmiastowe przyjęcie mandatu i zapłacenie go w ciągu tygodnia lub 100 euro jeśli przekroczyliśmy określony czas.

Największy, moim zdaniem, minus włoskiej komunikacji publicznej? BRAK ZNIŻEK! Zniżki nie przysługują ani uczniom/studentom, ani osobą starszym. Jedynie dzieci do ukończenia 1o roku życia mogą podróżować za darmo.

http://i1.wp.com/www.rome-roma.net/info/wp-content/uploads/2012/11/plan-metro-rome.jpg?resize=644%2C657

Szczegółowa mapa komunikacji miejskiej w Rzymie z wyszczególnionymi przystankami
Większą znajdziecie tutaj (klik!)

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE I APLIKACJE

Głównym przewoźnikiem kolejowym we Włoszech jest spółka Trenitalia. Na stronie internetowej www.trenitalia.it możemy wyszukać interesujące nas połączenie kolejowe (nie tylko w na terenie Rzymu, ale całych Włoch) oraz kupić bilety online.

Jeśli chodzi o autobusy, większość autobusów w stolicy Włoch obsługiwanych jest przez ATAC. Na stronie internetowej spółki niestety nie kupimy biletów, jednak możemy bardzo sprawnie wyszukać autobus, który dojeżdża do interesującego nas miejsca: www.atac.roma.it. Niestety ani ze strony ani z informacji zamieszczanych na przystankach nie dowiemy się, o której dany autobus przyjeżdża lub odjeżdża – ze względu na korki w Rzymie nie istnienie godzinowy rozkład jazdy. Jak przyjedzie, to przyjedzie – cierpliwości.

Od niedawna w Rzymie funkcjonuje aplikacja, coś w stylu naszego rodzimego „jak dojadę”, która niewątpliwie ułatwi poruszanie się po mieście – „MUOVERSI A ROMA”. Poza tym odsyłam do postu, w którym znajdziecie 10 aplikacji, które ułatwią zwiedzanie Wiecznego Miasta (klik!).

 Jednak pamiętajcie najlepszym sposobem na zwiedzanie Rzymu, przede wszystkim ze względu na tłumy turystów i wszechobecne korki, jest po prostu spacer!

Only registered users can comment.

 1. Przygotowuję się do wyjazdu do Rzymu z dziećmi, powyższy artykuł jest dla mnie bardzo cenny, za co dziękuję.
  Czy może Pani doprecyzować, czy każde dziecko do 10 lat podróżuje komunikacją miejską bezpłatnie czy tylko dziecko z dorosłym posiadającym bilet tj. 1 dorosły + 1 dziecko do dziesięciu lat.
  Mam więcej dzieci i chciałbym wiedzieć czy kupując z żoną dwa bilety mogą podróżować z nami dwoje dzieci bezpłatnie czy też czworo.
  Niestety na stronie przewoźnika nie znalazłem tej informacji.

  1. Każde dziecko do 10 roku życia podróżuje bezpłatnie, oczywiście dziecko w takim wieku nie może podróżować bez opieki osoby dorosłej, która bilet dla siebie zakupić musi. W związku z powyższym jeśli ma Pan pod swoją opieką czworo dzieci do 10 roku życia, wszystkie podróżują za darmo 🙂

 2. Witam,
  jeśli chodzi o bilety (myślę tutaj o bilecie tygodniowym) to wsiadając do metra należy bilet skasować. A co jeśli przesiadam się na autobus lub tramwaj? Wtedy też należy go ponownie skasować? Czy na bilecie tygodniowym dostanę się z lotniska fiumicino do centrum, a potem moge się przesiąść na jakikolwiek inny środek transportu?

  1. Bilet tygodniowy kasuje się tylko raz, obojętnie w jakim kasowniku komunikacji miejskiej 🙂
   Na bilecie tygodniowym nie można dostać się na lotnisko Fiumicino, znajduje się ono poza strefą komunikacji miejskiej. Najlepiej zdecydować się na pociąg lub autokar, który kursuje bezpośrednio między lotniskiem, a stacją kolejową Termini. Po szczegółowe informacje dotyczące dojazdu na lotnisko odsyłam do postu: http://loveeattravel.com/2016/03/11/100/. Pozdrawiam 🙂

 3. Ten bilet ROMA 72h jest na 72h czy on jest na 3 dni (ważny do 24:00 dnia trzeciego)? Gdzieś znalazłam informację, że niestety tylko do 24:00 🙁

 4. Witam, czy orientuje sie Pani, czy moge korzystac z biletow systemu Metrobus ( Bit, Cia itp ) juz z lotniska Ciampino na dworzec Termini ( musze sie przedostac na via Aurelia w okolice Watykanu, czyli przeciac Rzym po przekatnej ) ? Nie moge znalezc informacji czy lotnisko Ciampini jest w strefie centrum Rzymu stad moje pytanie o mozliwosc skorzystania z biletow np., Bit/Cia bo pokazaly mi sie dodatkowe mozliwosci w postaci kolejki naziemnej FR 4 i FR 6, ktorymi mozna dostac sie na Termini , zastanawiam sie czy brac je pod uwage . Bede wdzieczna za informacje.

  1. Na biletach komunikacji miejskiej możemy dostać się z lotniska Ciampino do Rzymu, jednak warto pamiętać, że obowiązują one tylko na transport komunikacji publicznej, a nie na przewozy oferowane przez prywatnych przewoźników takich jak np. Terravision czy Shuttle Bus. Pozdrawiam 🙂

 5. Witam, czy z ciampino lotniska dostane sie na bilecie 100min autobusem 720 i dalej juz metrem? Czy z lotniska obowiazuja jakies inne bilety? Mam nocleg przy Watykanie i chcialabym wiedziec czy moge z takiego biletu skorzystac. Pozdrawiam

  1. Z lotniska Ciampino można dostać się do Rzymu na nazwijmy to „normalnych” miejskich biletach, takich jak wspomniana 100minutówka. Jednak warto pamiętać, że nie obowiązują one u prywatnych przewoźników, takich jak Terravision, Shuttle Bus… a jedynie na transport komunikacji publicznej.

   720 z przesiadką na metro linii B, później A, to najszybsza trasa (komunikacją miejską) z Ciampino w okolice Watykanu. Pozdrawiam 🙂

 6. Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za cenny artykuł bo niebawem wybieram się do Rzymu. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź w kilku kwestiach. Otóż ląduję na lotnisku Fiumicino i zamierzam wziąć pociąg Leonardo Express na Dworzec Termini. Wiem, że bilet w jedną stronę kosztuje 15euro i teraz pytanie: czy przy zakupie biletu do Rzymu (na Termini) mogę od razu kupić bilet na ten pociąg na za tydzień w stronę lotniska kiedy będę wracać? To są te same bilety? Następna sprawa, w tym samym kiosku przy lotnisku chciałabym kupić od razu bilet tygodniowy na komunikację (metro, autobusy) CIS (oni tam sprzedają te bilety, czy dostanę je tylko w Rzymie?), wiem, że na tym bilecie można jeździć każdym środkiem lokomocji w obrębie 1 strefy – czy mam rozumieć, że ta 1 strefa to cały Rzym (całe miasto)? Będę mieszkać w okolicy stacji metra Cornelia, lini A (via Aurelia 458) – czy to miejsce należy do tej 1 strefy, a więc ten bilet będzie ok? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Witam, postaram się pomóc najlepiej jak potrafię, zatem od początku 🙂

   1. Myślę, że bilet na Leonardo Express bez problemu można kupić od razu w obie strony, np. na konkretną datę
   2. Co do biletu tygodniowego CIS można go kupić w autoryzowanych punktach (np. biglietteria Atac) oraz w automatach. Osobiście nigdy nie kupowałam CIS na lotnisku, więc nie chcę wprowadzać w błąd, jednak zapewniam, że bilet bez problemu kupimy w samym Rzymie.
   3. Strefa 1 obejmuje całe miasto, na wymienione miejsca CIS jak najbardziej będzie ok

   W razie pytań, służę pomocą. Udanego pobytu w Wiecznym Mieście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *