Podróże | Rzym i okolice

Jak i czym poruszać się po Rzymie? [trasy, bilety, aplikacje]

13 kwietnia 2016

Co spędza nam sen z powiek przed podróżą za granicę? Przed wyjazdem raczej nie sprawdzamy statystyk dotyczących poziomu przestępczości w dzielnicy, w której zamieszkamy. Dopóki nie jesteśmy na miejscu, a dokładniej w zatłoczonym miejscu, nie myślimy też o kieszonkowcach. Po dokonaniu rezerwacji tylko trochę stresujemy się standardem hotelu: czy aby na pewno będzie taki jak na zdjęciach, czy nie okaże się obskurnym siedliskiem karaluchów, przy którym opcja zamieszkania w namiocie pod Koloseum wygląda luksusowo. Przez chwilę przez myśl przemknie nam również obawa przed barierą językową oraz (o zgrozo!) brzydką pogodą. Prawdziwym potworem jest ona, mroczna i niebezpieczna KOMUNIKACJA MIEJSKA!

iCzy odnajdziemy się w tej plątaninie setek różnych linii metra, autobusów, tramwajów etc.?
– Gdzie kupimy bilety? Ile kosztują? Który powinniśmy wziąć?
– Dlaczego tutaj nikt nie rozmawia po polsku, angielsku (wstaw dowolny język), czyli czy ja się dogadam!?
– A jak taksówkarz mnie oszuka?
– Nie daj boże, co to będzie jak wsiądę nie do tego autobusu co trzeba?

Z doświadczenia wiem, że przejażdżka niewłaściwym autobusem wcale nie musi być tragiczna w skutkach. Po pierwsze zawsze możemy wrócić tą samą drogą, którą przyjechaliśmy – biorąc pod uwagę, że jesteśmy na wakacjach, raczej nam się nigdzie nie spieszy. Po drugie, dzięki przejażdżką w nieplanowanym kierunku odkryłam i zwiedziłam wiele niesamowitych miejsc, do których bez pomyłki być może nigdy bym nie dotarła.

Z LOTNISKA DO RZYMU

Na pierwszy ogień idzie zawsze dojazd z lotniska do centrum miasta. Nic prostszego! O tym jak czym i za ile dojechać z rzymskich lotnisk Fiumicino oraz Ciampino do Rzymu napisałam dla Was krótki przewodnik, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Jak dojechać do Rzymu z lotnisk Fiumicino i Ciampino?

RZYMSKA KOMUNIKACJA MIEJSKA W LICZBACH

 • samochody – za dużo, w związku z tym korki są zjawiskiem wszechobecnym, nieuniknionym i niestety na porządku dziennym
 • taksówki – dużo, o ile ceny z centrum na lotniska i odwrotnie są stałe, o tyle gwarancji, że nie zostaniemy „obwiezieni” po mieście nikt nam nie da. Mi się na szczęście jeszcze nie zdarzyło.
 • tramwaje (la rete tranviaria) – 6 linii (tylko!) o łącznej długości 62,3 km. Liczba tramwajów była znacznie większa w przeszłości. Ze względu na niewielką ilość oraz trasy nie jest to najpopularniejszy środek transportu w Rzymie. Co ciekawe, po sześciu liniach tramwajowych poruszają się tramwaje o numerach: 2, 3, 5, 8, 14 i 19.
 • trolejbus (la rete filoviaria) – jest tylko jeden o numerze 90
 • autobusy (l’autobus) – 2750 autobusów obsługujących 401 linii. Od 2008 funkcjonują 32 autobusy nocne, z czego n1, n2 i n28 zastępują metro.
 • metro podziemne (la metropolitana) – tylko (jak na tak duże i pełne turystów miasto) 3 linie, z czego trzecią w większości wciąż w budowie. 1980 – linia A Battistini – Anagnina, 1955 – linia B Laurentina – Rebibbia (2012 – odnoga B1) oraz 2014 – część linii C. Łącznie około 60 kilometrów. Jedynym miejscem, w którym łączą się linie metra A i B jest Termini.
 • pociągi/metro naziemne – 8 połączeń regionalnych (FL1 – FL8), pociąg lotnisko Fiumicino – Termini (Leonardo Express), 3 linie metra naziemnego (Roma Lido, Roma Nord i Roma Giardinetti)

 

Mapa komunikacji miejskiej w Rzymie. Większą znajdziecie tutaj (klik!)
GODZINY KURSOWANIA METRA POD I NAZIEMNEGO
 • Metro A, B, B1 – w tygodniu od 5.30 do 23.30; w piątek i sobotę do 1.30. Metro kursuje co kilka minut (5-10). Największego szczytu możecie się spodziewać w godzinach porannych 7.30 – 9.30 oraz popołudniowych 16.00 – 19.00.
 • Metro C – 5.30-23.30 (co 12 minut)
 • Nad morze: Ferrovia Roma (Porta San Paolo) – Lido, którą latem tłumy Rzymian dojeżdżają na plaże Ostii, kursuje od godziny 5.18 do 23.30
 • Na północ: Ferrovia Roma Nord (Piazzale Flaminio) – Vitterbo, kursuje w godzinach 5.45 – 22.10
 • Na wschód: Ferrovia Roma Laziali (Termini) – Cantocelle/Giardinetti), kursuje w godzinach 5.30 -23.00
 • W podobnych godzinach kursują autobusy miejskie

Pomocna w ogarnięciu i tak nieskomplikowanego metra w Rzymie może okazać się aplikacja Metro Rome. Znajdziecie w niej mapy, spis stacji obu linii rzymskiego metra (A i B) oraz informacje o ciekawych miejscach znajdujących się w ich okolicach.

BILETY + CENY

Jak zdążyliście zauważyć przedsiębiorstw transportowych w Rzymie jest całkiem sporo, jednakże Rzym to w sumie jedna strefa jeśli chodzi o transport publiczny, a dzięki zintegrowanemu systemowi biletowemu METROBUS na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami transportu. To bardzo ułatwia życie – nie trzeba zmieniać stref, biletów, nie trzeba też zastanawiać się, z którym przewoźnikiem obecnie podróżujemy.

Bilety i abonamenty (bilety okresowe na przykład miesięczne) można nabyć w kasach na stacjach kolejowych, biletomatach oraz w większości kiosków i sklepach typu Tabaccheria.

 • BIT bilet czasowy 100 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania) = 1,50 euro.
 • ROMA 24H (bilet dwudziestoczterogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania = 7,00 euro.
 • ROMA 48H (bilet czterdziestoośmiogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 48 godziny od momentu skasowania = 12,50 euro.
 • ROMA 72H (bilet siedemdziesięciodwugodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny od momentu skasowania = 18,00 euro.
 • CIS – bilet tygodniowy = 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
 • Abonament miesięczny osobisty – przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 35 euro
 • Abonament miesięczny wolny – bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 53 euro

Bilet należy skasować w kasownikach rozmieszczonych na stacjach (w przypadku pociągu i metra), w przypadku autobusu można zrobić to wewnątrz pojazdu. Chociaż kontrole biletowe nie należą do najczęstszych, w ostatnich czasach ich ilość znacznie się zwiększyła. Nie ma co ryzykować tym bardziej, że kara jest dotkliwa 50 euro za natychmiastowe przyjęcie mandatu i zapłacenie go w ciągu tygodnia lub 100 euro jeśli przekroczyliśmy określony czas.

Największy, moim zdaniem, minus włoskiej komunikacji publicznej? BRAK ZNIŻEK! Zniżki nie przysługują ani uczniom/studentom, ani osobom starszym. Jedynie dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą podróżować za darmo.

http://i1.wp.com/www.rome-roma.net/info/wp-content/uploads/2012/11/plan-metro-rome.jpg?resize=644%2C657

Szczegółowa mapa komunikacji miejskiej w Rzymie z wyszczególnionymi przystankami
Większą znajdziecie tutaj (klik!)

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE I APLIKACJE

Głównym przewoźnikiem kolejowym we Włoszech jest spółka Trenitalia. Na stronie internetowej www.trenitalia.it możemy wyszukać interesujące nas połączenie kolejowe (nie tylko w na terenie Rzymu, ale całych Włoch) oraz kupić bilety online.

Jeśli chodzi o autobusy, większość autobusów w stolicy Włoch obsługiwanych jest przez ATAC. Na stronie internetowej spółki niestety nie kupimy biletów, jednak możemy bardzo sprawnie wyszukać autobus, który dojeżdża do interesującego nas miejsca: www.atac.roma.it. Niestety ani ze strony ani z informacji zamieszczanych na przystankach nie dowiemy się, o której dany autobus przyjeżdża lub odjeżdża – ze względu na korki w Rzymie nie istnienie godzinowy rozkład jazdy. Jak przyjedzie, to przyjedzie – cierpliwości.

Od niedawna w Rzymie funkcjonuje aplikacja, coś w stylu naszego rodzimego „jak dojadę”, która niewątpliwie ułatwi poruszanie się po mieście – „MUOVERSI A ROMA”. Poza tym odsyłam do postu, w którym znajdziecie 10 aplikacji, które ułatwią zwiedzanie Wiecznego Miasta (klik!).

 Jednak pamiętajcie najlepszym sposobem na zwiedzanie Rzymu, przede wszystkim ze względu na tłumy turystów i wszechobecne korki, jest po prostu spacer!

Only registered users can comment.

 1. Przygotowuję się do wyjazdu do Rzymu z dziećmi, powyższy artykuł jest dla mnie bardzo cenny, za co dziękuję.
  Czy może Pani doprecyzować, czy każde dziecko do 10 lat podróżuje komunikacją miejską bezpłatnie czy tylko dziecko z dorosłym posiadającym bilet tj. 1 dorosły + 1 dziecko do dziesięciu lat.
  Mam więcej dzieci i chciałbym wiedzieć czy kupując z żoną dwa bilety mogą podróżować z nami dwoje dzieci bezpłatnie czy też czworo.
  Niestety na stronie przewoźnika nie znalazłem tej informacji.

  1. Każde dziecko do 10 roku życia podróżuje bezpłatnie, oczywiście dziecko w takim wieku nie może podróżować bez opieki osoby dorosłej, która bilet dla siebie zakupić musi. W związku z powyższym jeśli ma Pan pod swoją opieką czworo dzieci do 10 roku życia, wszystkie podróżują za darmo 🙂

 2. Witam,
  jeśli chodzi o bilety (myślę tutaj o bilecie tygodniowym) to wsiadając do metra należy bilet skasować. A co jeśli przesiadam się na autobus lub tramwaj? Wtedy też należy go ponownie skasować? Czy na bilecie tygodniowym dostanę się z lotniska fiumicino do centrum, a potem moge się przesiąść na jakikolwiek inny środek transportu?

  1. Bilet tygodniowy kasuje się tylko raz, obojętnie w jakim kasowniku komunikacji miejskiej 🙂
   Na bilecie tygodniowym nie można dostać się na lotnisko Fiumicino, znajduje się ono poza strefą komunikacji miejskiej. Najlepiej zdecydować się na pociąg lub autokar, który kursuje bezpośrednio między lotniskiem, a stacją kolejową Termini. Po szczegółowe informacje dotyczące dojazdu na lotnisko odsyłam do postu: http://loveeattravel.com/2016/03/11/100/. Pozdrawiam 🙂

 3. Ten bilet ROMA 72h jest na 72h czy on jest na 3 dni (ważny do 24:00 dnia trzeciego)? Gdzieś znalazłam informację, że niestety tylko do 24:00 🙁

 4. Witam, czy orientuje sie Pani, czy moge korzystac z biletow systemu Metrobus ( Bit, Cia itp ) juz z lotniska Ciampino na dworzec Termini ( musze sie przedostac na via Aurelia w okolice Watykanu, czyli przeciac Rzym po przekatnej ) ? Nie moge znalezc informacji czy lotnisko Ciampini jest w strefie centrum Rzymu stad moje pytanie o mozliwosc skorzystania z biletow np., Bit/Cia bo pokazaly mi sie dodatkowe mozliwosci w postaci kolejki naziemnej FR 4 i FR 6, ktorymi mozna dostac sie na Termini , zastanawiam sie czy brac je pod uwage . Bede wdzieczna za informacje.

  1. Na biletach komunikacji miejskiej możemy dostać się z lotniska Ciampino do Rzymu, jednak warto pamiętać, że obowiązują one tylko na transport komunikacji publicznej, a nie na przewozy oferowane przez prywatnych przewoźników takich jak np. Terravision czy Shuttle Bus. Pozdrawiam 🙂

 5. Witam, czy z ciampino lotniska dostane sie na bilecie 100min autobusem 720 i dalej juz metrem? Czy z lotniska obowiazuja jakies inne bilety? Mam nocleg przy Watykanie i chcialabym wiedziec czy moge z takiego biletu skorzystac. Pozdrawiam

  1. Z lotniska Ciampino można dostać się do Rzymu na nazwijmy to „normalnych” miejskich biletach, takich jak wspomniana 100minutówka. Jednak warto pamiętać, że nie obowiązują one u prywatnych przewoźników, takich jak Terravision, Shuttle Bus… a jedynie na transport komunikacji publicznej.

   720 z przesiadką na metro linii B, później A, to najszybsza trasa (komunikacją miejską) z Ciampino w okolice Watykanu. Pozdrawiam 🙂

 6. Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za cenny artykuł bo niebawem wybieram się do Rzymu. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź w kilku kwestiach. Otóż ląduję na lotnisku Fiumicino i zamierzam wziąć pociąg Leonardo Express na Dworzec Termini. Wiem, że bilet w jedną stronę kosztuje 15euro i teraz pytanie: czy przy zakupie biletu do Rzymu (na Termini) mogę od razu kupić bilet na ten pociąg na za tydzień w stronę lotniska kiedy będę wracać? To są te same bilety? Następna sprawa, w tym samym kiosku przy lotnisku chciałabym kupić od razu bilet tygodniowy na komunikację (metro, autobusy) CIS (oni tam sprzedają te bilety, czy dostanę je tylko w Rzymie?), wiem, że na tym bilecie można jeździć każdym środkiem lokomocji w obrębie 1 strefy – czy mam rozumieć, że ta 1 strefa to cały Rzym (całe miasto)? Będę mieszkać w okolicy stacji metra Cornelia, lini A (via Aurelia 458) – czy to miejsce należy do tej 1 strefy, a więc ten bilet będzie ok? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Witam, postaram się pomóc najlepiej jak potrafię, zatem od początku 🙂

   1. Myślę, że bilet na Leonardo Express bez problemu można kupić od razu w obie strony, np. na konkretną datę
   2. Co do biletu tygodniowego CIS można go kupić w autoryzowanych punktach (np. biglietteria Atac) oraz w automatach. Osobiście nigdy nie kupowałam CIS na lotnisku, więc nie chcę wprowadzać w błąd, jednak zapewniam, że bilet bez problemu kupimy w samym Rzymie.
   3. Strefa 1 obejmuje całe miasto, na wymienione miejsca CIS jak najbardziej będzie ok

   W razie pytań, służę pomocą. Udanego pobytu w Wiecznym Mieście 🙂

   1. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Po powrocie zajrzę tutaj i opowiem jak z tymi biletami się udało. Raz jeszcze wielkie dzięki i serdeczne życzenia wszystkiego dobrego! ukłony!

   2. Od marca 2018 na lotnisko Ciampino jeżdżą autobusy linii 520. Czy kupując bilet tygodniowy CIS za 24 euro mogę na nim pojechać tym autobusem na lotnisko?

    1. Tak, jak najbardziej! Proszę jednak pamiętać, że autobusy miejskie nie zatrzymują się bezpośrednio na lotnisku, ale jakieś 5 minut spacerem od wejścia. Pozdrawiam 🙂

     1. Mała modyfikacja – od jakiegoś czasu autobusy 520 i 720 zatrzymują się przy samym terminalu Ciampino 🙂 Przetestowane osobiście 25 sierpnia 🙂 Polecam dojazd 520: jedziemy metrem A w kierunku stacji Anagnina – wysiadamy na stacji Subaugusta i z pobliskiej pętli mamy 520. Dla bardziej wygodnych – wysiadamy na następnej stacji Cinecitta i przystanek 520 jest tuż przy wyjściu z metra… W sobotę jechałem tylko 15 minut od metra… Niestety potem już tak dobrze nie było – lot do Wrocławia opóźniony o 7h… Pozdrawiam

 7. Witam serdecznie
  Jak zakupię bilet tygodniowy , to za każdym razem wchodząc do metra/autobusu muszę go kasować , czy tez wystarczy zrobić to pierwszego dnia ?
  Czy ten bilet obowiązuje również na dojazd do Ostii i lotniska Ciampino ?

  1. Witam, tak na bilecie tygodniowym możemy podróżować zarówno po Rzymie, jaki i jego strefach podmiejskich takich jak Ostia czy lotnisko Ciampino. Bilet tygodniowy przy użyciu kasownika kasujemy tylko raz. Wchodzenie przez bramki do metra, które wymaga użycia biletu, nie jest jednoznaczne z jego skasowaniem. Pozdrawiam 🙂

 8. Witam!
  Czy kupując abonament miesięczny wolny, mogą jeździć 3 osoby na tym samym bilecie i w tym samym czasie ?
  Z góry dziękuje za odpowiedz

 9. Witam,
  chciałabym się zapytać o bilet CIRS oraz BIRG- czy muszę je kupować dla swojego 7letniego syna, czy też podróżuje on za darmo? Dodatkowo czy uda mi się te rodzaje biletu kupić na stacji Tiburtina gdzie zatrzymuje się pociąg FL1 czy też muszę udać się na stację metra M B?
  Pozdrawiam

  1. Tego typu bilety bez problemu zakupimy na stacji Roma Tiburtina – w kasie biletowej lub w kiosku. Poniżej rozpiska zniżek dla dzieci na pociągi regionalne oraz przewozy krajowe. W kwestii biletu BIRG, bazując na stronie przewoźnika ATAC, dzieci do lat 10 (będące pod opieką osoby dorosłej) mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejska po Rzymie i przedmieściach. Pozdrawiam 🙂

   Pociągi regionalne:
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca.
   – od 4 lat do 12 lat – 50% ceny
   – powyżej 12 roku życia – pełny bilet
   Pociągi krajowe (TRENI NAZIONALI)
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca. 50% zniżki z miejscami do siedzenia.
   – od 4 lat do 14 lat – 50% zniżki do oferty BASE

   1. Mam pytanie odnośnie zniżki dla dzieci na pociągi krajowe:
    „od 4 lat do 14 lat – 50% zniżki do oferty BASE”.

    Czy tylko od BASE?
    Bo kupowałem przez internet bilet dla dziecka w taryfie SUPER ECONOMY jako normalny, ale po wpisaniu daty urodzenia dziecka ich system sam mi zmienił na ulgowy.
    To jak w końcu jest z tą zniżką?

    1. Odpowiem sam (przetestowane w tym tygodniu). Podróż pendolino za 35 euro (2 osoby dorosłe i 10-letnie dziecko) z Wenecji do Rzymu oraz z Rzymu do Neapolu (tam i z powrotem). Konduktorzy, bardzo mili, wprowadzają tylko nr rezerwacji na tablecie i tyle. Nawet dokumentu dziecka nie chcą… 🙂

 10. Mam pytanie odnośnie autobusu 720 z lotniska. Na mapce lotnisko jest poza okręgiem strefy miejskiej.
  Czy to oznacza, że trzeba inny, dodatkowy bilet ? czy na lotnisku kupię 7 dniowy bilet i na nim mogę już jechać ?

  1. Nigdy nie kupowałam tego typu biletu na lotnisku, więc ciężko mi powiedzieć czy jest to możliwe, myślę, że może być z tym problem. Jednak 100-minutowy bilet można nabyć bezpośrednio u kierowcy autobusu, a w bilet 7-dniowy zaopatrzyć się w Rzymie. Autobusem linii 720 spokojnie dojedziemy w okolice lotniska na miejskim bilecie. Pozdrawiam 🙂

 11. Witam serdecznie
  Za kilka dni lecę do Rzymu. Czy na 100 min bilet z lotniska Ciampino linia 720 i 520 mogę przewozić duży bagaż? … dużą i mała walizkę?? Czy musze kupić bilet dodatkowy. Jak to wygląda w metrze??
  Gdzie kupujemy bilet miesięczny?? Będziemy się dużo poruszać po Rzymie komunikacją w ciągu 11 dni – myślę, że sie to opłaca przyjmując że niejednokorotnie bądą to po 4 przejazdy dziennie na osobę
  Pozdrawiam
  Robert

  1. Witam! 🙂
   Podróżując komunikacją miejską bez problemu przewoziłam duży bagaż bez dodatkowych opłat.
   Bilet miesięczny można kupić w kasach biletowych znajdujących się na głównych dworcach Rzymu oraz w autoryzowanych punktach ATAC (niektóre kioski, bary oraz tabaccheria).
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Wiecznym Mieście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *