Kultura

25 kwietnia: Święto Wyzwolenia Włoch

25 kwietnia 2016

Święto na miarę polskiego Dnia Niepodległości we Włoszech obchodzone jest właśnie 25 kwietnia. W tym roku przypada 71. rocznica wyzwolenia Włoch od faszyzmu przez antyfaszystowską partyzantkę, a także od nazistowskiej okupacji. Rocznica Wyzwolenia Włoch, czyli L’Anniversario della Liberazione d’Italia, nazywane jest również przez niektórych Świętem Wyzwolenia (Festa della Liberazione), Świętem Oporu (L’Anniversario della Resistenza) lub po prostu “25 kwietnia”.

25 kwietnia 1945 roku, wraz z końcem II wojny światowej (25 kwietnia, to również symboliczny koniec wojny we Włoszech), skończył się również okres panowania faszystów we Włoszech – zapoczątkowany w latach 20. XX wieku przez Benito Mussoliniego. Jednak data Wyzwolenia, jak często z takimi świętami bywa, została wybrana umownie. Łatwo można się domyślić, że wyzwolenie trwało dłużej niż jeden dzień. Jednak właśnie 25. kwietnia doszło do pierwszych wyzwoleń ważnych włoskich miast – Mediolanu i Turynu. Machina ruszyła i do 1. maja 1945 roku zostały wyzwolone całe północne Włochy, a następnie kolejne regiony i miasta.

Dzień 25 kwietnia już od 1946 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Alcide De Gasperi i księcia Umberto II, obchodzony jest jako święto narodowe. W tym czasie w całym kraju odbywają się liczne przedstawienia i manifestacje, upamiętniające wydarzenia z 1945 roku. Jedne z najhuczniejszych obchodów odbywają się tego dnia w Rzymie na Placu Weneckim (Piazza Venezia). Pod Pomnikiem Ojczyzny, znanym również jako Vittoriano, organizowane są uroczystości z udziałem władz państwowych i wojska. Pokaźne manifestacje odbywają się również na północy kraju, gdzie zapoczątkowano Wyzwolenie.

Święto jest idealnym powodem do polemik – niektórzy uważają, że jego znaczenie w kulturze Włoch jest znacznie pomniejszane, inni, że wręcz odwrotnie. Czasami odnoszę wrażenie, że jedynym powodem dla którego Włosi pamiętają i cieszą się na myśl o 25 kwietnia jest fakt, że jest on dniem wolnym od pracy. Święto Wyzwolenia Włoch ani rozmiarem, ani tym bardziej znaczeniem nie przypomina polskich obchodów Dnia Niepodległości. Może dlatego, że Włochy to cały czas, pomimo upływu ponad 150 lat od zjednoczenia, kraj ludzi, którzy bardziej cenią sobie swoje małe, lokalne ojczyzny od Włoch jako całości.

 

https://i0.wp.com/www.psm-italia.it/wordpress/wp-content/uploads/2014/04/foto-archivio-25-aprile.jpg?resize=987%2C657

https://i2.wp.com/www.ilgiornale.it/sites/default/files/foto/2014/06/06/1402042493-partigiani-resistenza.jpg?resize=1001%2C657

https://i2.wp.com/www.ilmitte.com/wp-content/uploads/2015/04/emilia-romagna-liberazione.jpg?resize=1014%2C657
Stare zdjęcia upamiętniające Wyzwolenie Włoch

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *