Podróże | Rzym i okolice

Rzym: miasto kościołów

27 kwietnia 2016

Wydawało Wam się kiedyś, że polskie miasta charakteryzują się dużą ilością kościołów? Mi też się tak wydawało. Do momentu, w którym znalazłam chwilę na spokojny spacer uliczkami Wiecznego Miasta. Rzym to bez wątpienia miasto kościołów, znajdziecie ich tutaj aż ponad 900! Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Nie możemy przecież zapomnieć, że to właśnie tutaj mieści się Stolica Apostolska – serce kościoła katolickiego. Swoją drogą wiecie, że przekroczenie progu niektórych kościołów, chociaż leżących na terytorium Rzymu, jest równoznaczne przekroczeniu granicy państwowej, a powierzchnie kilku kościołów w Rzymie należą do terytorium Watykanu.

Diecezja rzymska to:
– 2 365 923 wiernych
– 4 834 kapłanów:1 574 diecezjalnych, 3 260 zakonnych
– 36 dekanatów
– 334 parafie
– łączna powierzchnia 848 km²

Nie ma co się łudzić, nie da się zwiedzić paruset kościołów, nawet przy największych chęciach i bardzo długim urlopie. Jest jednak kilka takich, dla których warto zarezerwować sobie trochę czasu podczas zwiedzania Rzymu.

Pierwszym biskupem rzymskim był św. Piotr Apostoł, a o uzyskaniu wolności religijnej przez chrześcijan oraz ustanowieniu chrześcijaństwa religią państwową Cesarstwa Rzymskiego wybudowano cztery bazyliki patriarchalne (dziś nazywane papieskimi) w Rzymie: na Lateranie, na Watykanie, św. Pawła za Murami oraz Matki Bożej Większej.

CO CIEKAWE w latach 1309-1377 papieże rezydowali w Awinionie (tzw. “niewola awiniońska”). Po powrocie papiestwa do Rzymu, siedzibą Biskupa Rzymu stał się Pałac Apostolski przy Bazylice św. Piotra na Watykanie, która od tej pory pełni nieformalnie funkcję kościoła katedralnego (oficjalnie katedrą nadal jest bazylika św. Jana na Lateranie, przy której – w pałacu papieskim – rezydowali biskupi rzymscy do 1309).

Bazylika św. Jana na Lateranie

Bazylika św. Piotra w Watykanie

Bazylika św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura)

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore)

Widzieliście już którąś z nich? Jakie są Wasze wrażenia? Która skradła Wasze serca? Moje zdecydowania ta Świętego Pawła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *