Lifestyle

Święta i dni wolne od pracy we Włoszech

28 kwietnia 2016

Kilka dni temu, 25 kwietnia, we Włoszech obchodzono Święto Wyzwolenia spod okupacji faszystowskiej i nazistowskiej. Wszyscy mieszkańcy Italii cieszyli się na nadchodzące święto szczególnie, ponieważ w tym roku wypadało w poniedziałek, który w związku z powyższym był dniem wolnym od pracy. To wydarzenie nasunęło mi myśl o stworzeniu wpisu właśnie o świętach i dniach wolnych od pracy w Italii. Jest to przecież ważna turystycznie informacja, bo kiepsko być nieprzygotowanym na zamknięte sklepy lub dwa razy dłuższe (niż zawsze) kolejki do Koloseum. Istotny jest również fakt nazewnictwa świąt (często różny od polskiego) oraz znajomość świąt mieszkańców Półwyspu Apenińskiego tak po prostu.

KALENDARZ ŚWIĄT I DNI WOLNYCH OD PRACY WE WŁOSZECH

 • 1 stycznia – Nowy Rok (Capodanno)
 • 6 stycznia – Epifania (Święto Trzech Króli) lub Befana (czyli nasze polskie, obchodzone 6 grudnia, Mikołajki, z tą różnicą, że tutaj prezenty przynosi właśnie Befana, czyli wiedźma)
 • 14 lutego – Walentynki (La festa di San Valentino) – nie jest dniem wolnym od pracy

Walentynki, jako dzień zakochanych, mają we Włoszech długą tradycję. W starożytnym Rzymie 15 lutego obchodzono Luperkalia, w czasie których oddawano cześć bogowi płodności Luperco. Ten pogański zwyczaj władze kościelne zamieniły na święto poświęcone św. Walentemu, biskupowi z Terni, który jako pierwszy udzielił ślubu osobom różnego wyznania. W 496 r. to on stał się opiekunem zakochanych. Walentynkowym zwyczajem we Włoszech jest kupowanie ukochanej osobie czerwonej bielizny.

DSC_1424

Relikwie św. Walentego, tam w tle 🙂

 • 8 marzec – Dzień Kobiet (Festa delle donne)
 • Marzec/kwiecień – Wielkanoc (niedziela – Pasqua, poniedziałek – Pasquetta) – dniem wolnym od pracy jest tylko poniedziałek wielkanocny
 • 25 kwietnia – Święto Wyzwolenia (Festa della Liberazione) – dzień wolny od pracy
 • 1 maja – Dzień Pracy (Festa dei Lavoratori) – dzień wolny od pracy
 • 2 czerwca – Dzień Republiki Włoskiej (Festa della Repubblica) – dzień wolny od pracy

2 i 3 czerwca 1946 roku we Włoszech odbyło się referendum, w którym obywatele mieli zdecydować jaki ustrój ma panować w ich kraju – wybrali republikę. W rocznicę tego wydarzenia, które jest najważniejszym świętem państwowym, są organizowane defilady wojskowe a przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy Piazza Venezia w Rzymie jest składana korona laurowa.

 • 15 sierpnia – Święto Wniebowstąpienia NMP (Assunzione di Maria, Ferragosto) – dzień wolny od pracy

Tego dnia we Włoszech są obchodzone dwa święta – katolickie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz wywodzące się z czasów pogańskich Ferragosto, które jest bardzo hucznie obchodzone. W czasach starożytnego Rzymu we wrześniu świętowano zakończenie zbiorów i oddawano cześć bogom. Cesarz August przeniósł uroczystości na sierpień (od jego imienia pochodzi nazwa święta). Gdy zaczęło dominować chrześcijaństwo, władze Kościoła stwierdziły  że nie będą zwalczać tej pogańskiej tradycji, ale w tym samym dniu ustanowiły własne święto oddające cześć Maryi –  Matki Boskiej Zielnej.

Obecnie Ferragosto jest okazją do radości z ostatnich dni lata, nazywane jest niekiedy również świętem lata. Tego dnia Włosi licznie udają się na plaże, gdzie wieczorami robią ogniska i oblewają się wodą. Tradycja nakazuje, aby punktualnie o 24.00 wykąpać się w morzu. Mniej odważni tego dnia bawią się w dyskotekach i oglądają pokazy sztucznych ogni. Na pewno warto samemu przeżyć ten niezwykły dzień. Jednak na okres święta przypada szczyt sezonu. Nadmorskie kurorty są pełne nie tylko turystów z zagranicy, ale też samych Włochów i bardzo często nie ma w nich miejsc noclegowych, na drogach spotyka się kilometrowe korki.

fuochi_artificio_ferragosto_civitanova-6

Ferragosto i obowiązkowa kąpiel w morzu o północy

 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (Ognissanti, Tutti Santi) – dzień wolny od pracy
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (Immacolata Cncezione) – dzień wolny od pracy

Święto religijne połączone z początkiem przygotowań do Bożego Narodzenia. Tego dnia we Włoszech zaczyna się budowanie i stawianie szopek oraz choinek. Ponownie coś jak nasze mikołajki, tylko, że bez prezentów.

 • 24 grudnia – Wigilia (Vigilia di Natale) – tak jak w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, chociaż zazwyczaj tego dnia pracuje się krócej
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie (Natale) – dzień wolny od pracy
 • 26 grudnia – Dzień Świętego Szczepana (Santo Stefano) – dzień wolny od pracy
 • 31 grudnia – Sylwester (Notte di San Silvestro)

sylwester rzym

Sylwester 2014, jak co roku koncert w Circo Massimo i pokaz fajerwerków nad Koloseum

Mam nadzieję, że nie pominęłam żadnego ważnego święta – jeśli tak, to dajcie znać! Jak widzicie oprócz świąt typowo państwowych, włoski kalendarz nie różni się bardzo od polskiego – większość dni wolnych przypada w święta religijne. Większych różnic można doszukiwać się w tradycjach i obyczajach związanych z obchodzeniem świąt, ale o tym już w kolejnych postach.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *