Kultura

Dialekty języka włoskiego

3 maja 2016

Dzisiejszego wieczoru pragnę zabrać Was w kolejną podróż. Tym razem nie będzie ona ani kulinarna, ani też krajobrazowa. Pragnę przedstawić Wam dziś Italię za pomocą dialektów. Należy wspomnieć, że język włoski, który dziś znamy, rozwinął się właśnie z jednego z dialektów – florenckiego.

Zdumiewające mogą wydawać się statystyki, które wskazują, że około 44 % używa wyłącznie języka włoskiego, 51% posługuje się zarówno językiem włoskim, jak i dialektem, a 5% wyłącznie dialektem.

https://i1.wp.com/ioparloitaliano.yolasite.com/resources/00italica.jpg?w=1140

Dialekty we Włoszech

Dialektów języka włoskiego istnieje wiele, ze względu na dosyć późne Zjednoczenie Włoch, które nastąpiło dopiero w 1861r. Różnią się one od siebie pod wieloma względami: składnią, morfologią czy fonetyką. Może wydawać się to dziwne, ale czasem nawet mieszkańcy pobliskich regionów nie potrafią się zrozumieć jeżeli nie używają literackiej odsłony języka.

Już od samego sposobu wymawiania głosek o i e – które mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą, jesteśmy w stanie rozróżnić z jakiego regionu pochodzi dana osoba. Inną ciekawostką może być dialekt boloński, w którym męskie formy przymiotników pozbawione są końcówki “o”. Tak zamiast bello – powstaje nam bell.

Dialekty są niesamowitym wyznacznikiem kultury danego miejsca. Gromadzą ludzi wokół siebie, wyróżniają spośród innych odrębności. Dlatego warto pielęgnować tę tradycję i uczyć się dialektów, które są bogactwem każdej pojedynczej osoby.

A na koniec trochę żartu i humoru. Zapraszam Was na filmik Enrico Brignano, który w cudowny sposób prezentuje włoskie dialekty. Film może obejrzeć każdy, bowiem nie jest w nim ważna treść, tylko sposób wymowy oraz różnice w intonacji i akcencie.

 

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *