Kultura | Lifestyle

Włoskie samochody: marki, które musisz znać

15 maja 2016

O tym, że włosi jeżdżą jak szaleńcy legendy krążą na całym świecie. Na samym początku myślałam, że to jak zawsze jedynie przejaskrawiony obraz, ale… im dłużej tutaj jestem, mieszkam tym bardziej widzę, że jest to prawda i tylko prawda.

W takich miastach jak Rzym królują skutery i smarty. To, co w Polsce uchodzi za raczej mało prestiżowe i niepraktyczne w Wiecznym Mieście każdego dnia ratuje ludziom życie. Wąskie, kręte uliczki i mało miejsc parkingowych zdecydowanie każą zapomnieć nam o dużych samochodach. Im mniejszy jest twój środek komunikacji tym wygodniej będzie Ci się żyło bo tym bardziej jesteś mobilny.

Włosi to nie tylko producenci lodów, makaronów, oliwy z oliwek czy wina. Znani są też z produkcji samochodów. Lista wszystkich włoskich przedsiębiorstw, które zajmowały się motoryzacją liczy sobie aż 32 pozycje!

Abarth, Alfa Romeo, Ali Ciemme, Autobianchi, Automobili Turismo e Sport, Bertone, Bianchi, Bremach, Casalini, De Tomaso, Ferrari, FIAT, Fissore, Giannini, Greppi, IATO, Innocenti, Isotta Fraschini, ItalaItaldesign Giugiaro, Iveco, Lamborghini, Lancia, Maserati, Moretti, O.S.C.A., Officine Meccaniche, Pagani, Automobili, Pininfarina, Qvale, Sevel, Stanguellini. Biorąc pod uwagę powyższą imponującą liczbę przedsiębiorstw związanych z motoryzacją, od razu przestaje mnie dziwić fakt, dlaczego Włosi są takimi zagorzałymi fanami wyścigów Formuły1 oraz Moto GP.

ALFA ROMEO

Firma założona w Mediolanie w 1910 roku. Swoją siedzibę ma dziś w Turynie. Od 1986 roku marka należy do koncernu FIAT. Ciekawostką jest to, że logo marki to herb Mediolanu, a tradycyjnym kolorem samochodów tej marki jest kolor czerwony, który doczekał się nawet swojej nazwy ‘czerwień alfa’.

imageModel: Alfa Romeo 2

Model: Alfa Romeo Glori

FERRARI

Założycielem jednej z najpopularniejszych marek produkujących samochody sportowe od 1947 roku był Enzo Ferrari. Swoją siedzibę ma ona w Maranello, we Włoszech. Znak rozpoznawczy marki to czarny koń stojący na tylnych nogach, który we Włoszech uchodzi za symbol szczęścia. Obecnie także ta marka należy do koncernu FIATa.

imageModel: Ferrari 275 GTB

imageModel: Ferrari F430

FIAT

FIAT czyli tak naprawdę: Fabbrica Italiana Automobili Torino. Jeden z potężniejszych koncernów motoryzacyjnych na świecie założony został w 1899 roku w Turynie przez Giovanni Agnelli. Pierwszy samochód wyprodukowany został 11 lipca 1899 roku. Jego projektantem był Aristide Faccioli.

imageModel: Fiat 126p

imageModel: Fiat500

LAMBORGHINI
(czytaj Lamborgini, nie Lambordżini)

Firma założona w 1963 roku przez włocha, Ferruccio Lamborghini. Siedziba marki znajduje się we włoskiej miejscowości Sant’Agata Bolognese. Legenda głosi, że swój początek samochód ten ma w niedoskonałości pojazdów Ferrari. Ferruccio Lamborghini, który początkowo zajmował się wyłącznie produkcją traktorów zgłosił swoje uwagi właścicielowi marki Ferrari. Ten jednak nie posłuchał, co ostatecznie doprowadziło do tego, że Lamborghini podjął decyzję o samodzielnym wyprodukowaniu ulepszonej wersji swojego sportowego samochodu.

imageModel: Lamborghini 350 GTV

imageModel: Lamborghini Aventador

LANCIA

To już kolejna z marek, która od 1969 roku należy do koncernu FIATa. Założona w 1906 roku w Turynie przez Vincenzio Lancia i Claudio Fogolin. Samochody od początku nazywane były kolejnymi literami alfabetu greckiego oraz kobiecymi imionami. Pomimo przejęcia firmy przez FIATa nie udaje się im uporać z problemami. Prawdopodobnie w 2018 roku firma przestanie istnieć.

imageModel: Lancia Aprilia

imageJedyny obecnie produkowany model: Lancia Ypsilon

MASERATI

Marka luksusowych sportowych samochodów powstała w 1914 roku w Bolonii. Jej założycielem jest Alfieri Maserati. Od 1993 roku także ona należy do koncernu FIAT Chrysler Automobiles. W trakcie II wojny światowej firma przestała produkować samochody i zajęła się wytwarzaniem zaopatrzenia dla włoskiej armii. Obecnie produkuje się 5 modeli samochodów tej marki.

imageModel: Maserati 250F

imageModel: Maserati Bridcage 75th

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *