Kultura

Pinokio jest Włochem

20 maja 2016

Spacerując uliczkami Wiecznego Miasta możemy natknąć się na sklepiki, które od pierwszej do ostatniej półki wypełnione są postaciami z doskonale znanej nam wszystkim bajki “Pinokio”.

Wiele osób zastanawia się dlaczego Pinokio uznawany jest za postać tak charakterystyczną, że sprzedaje się go jako produkt charakterystyczny dla tego kraju. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – dlatego, że Włochy to jego ojczyzna, a wszystkim znany Pinokio to tak naprawdę Pinocchio, drewniany syn Włocha o imieniu Gepetto.

“Pinocchio” to jedna z wielu powieści Carla Collodiego. Ukazywała się we włoskiej prasie od 1881 do 1883 roku.

“Pinocchio” – drewniany pajac, który wystrugany został z drewna przez starego majstra Gepetto. W magiczny sposób ożywa, a jego największym marzeniem jest zostanie prawdziwym chłopcem. Pinokio otaczający go świat odbiera ludzkimi zmysłami, odobnie jak każdy człowiek musi podejmować różne decyzje – dobre zostają wynagradzane, złe karane. Cechą, która sprawia, że Pinocchio rozpoznawalny jest przez dzieci na całym świecie jest jego wydłużający się w momencie kłamania nos.

https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Carlo_Collodi_and_Pinochio.jpg?resize=637%2C657&ssl=1Carlo Collodi i jego Pinokio

  • Carllo Collodi

Autor powieści urodził się w 1826 roku we Florencji, gdzie w 1890 roku zmarł. Był włoskim pisarzem i dziennikarzem. W chwili gdy Włochy toczyły wojny o swoją niepodległość (1848 i 1860) Collodi służył jako ochotnik w armii. Jego zainteresowanie polityką przyczyniło się do utworzenia gazety “Il Lampione”.

  • Pinokio w literaturze i filmie

Najsławniejsza z powieści Collodiego “Pinocchio” wykorzystywana była w kulturze przez wielu twórców. Teatr i film to dziedziny sztuki, których nie sposób wyobrazić sobie dziś bez tej fabuły. Najsłynniejsza z ekranizacji powieści nakręcona została w wytwórni filmowej Walta Disney’a w 1940 roku (całe życie myślałam, że to bajka z czasów mojego dzieciństwa, pomyliłam się o jakieś 50 lat). Szerokiej widowni znany jest również “Pinokio” w reżyserii Roberto Benigni’ego z 2002, w której to Roberto wciela się również w tytułową postać. Kto nie widział, niech szybko nadrabia zaległości!

Pamiętacie Pinokia i jego przygody? Osobiście nie jestem już w stanie nawet powiedzieć ile razy w życiu rodzice czy dziadkowie czytali mi tę bajkę. Jestem w stanie natomiast powiedzieć, że swoim dzieciom przeczytam ją zapewne też nie jeden raz. Być może na początku zapoznam ich z wersją Disney’a, bo ta “prawdziwa” jest niezwykle mądra, jednak moim zdaniem przeznaczona dla starszego odbiorcy, wszyscy dorośli – polecam i zachęcam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *