Kuchnia

Makaron, pasta, spaghetti i spółka

25 maja 2016

Makaron. Potrawa znana i lubiana przez mieszkańców każdego zakątka ziemi. Potrafimy wymienić najbardziej popularne jego rodzaje, ale nie do końca wiemy gdzie powinniśmy doszukiwać się początków jego obecności w kuchni, a już zwłaszcza w kuchni włoskiej.

Wbrew pozorom archeolodzy nie zajmują się jedynie szkieletami dinozaurów ani starożytnych nekropolii. Naukowcy dowiedli, że makaron to najstarsze znalezione do tej pory ludzkie pożywienie. Pasta znaleziona została w Chinach i liczy sobie blisko cztery tysiące lat.

Legendy mówią, że do Europy sprowadził go wenecki podróżnik, Marco Polo. W tej kwestii pojawiają się jednak małe nieścisłości. Na przykład takie, że już rzymski badacz Galen wspominał o tym słynnym produkcie w swoich zapiskach z II w.n.e.

 

Makaron (wł. pasta) jest jednym z podstawowych dań kuchni włoskiej, a jego rodzaje i odmiany są liczone raczej nie w dziesiątkach, a w setkach. We Włoszech każdy rodzaj makarony ma swój numer, a do każdej potrawy przyporządkowany jest jej odpowiedni kształt i rozmiar. Przyporządkowanie wcale nie jest przypadkowe, przykładowo od makaron z rowkami bardziej nadaje się do potraw z sosami, natomiast spaghetti idealnie pasuje do małży i owoców morza.

image

Nie sposób opisać każdego rodzaju makaronu, dlatego dzisiaj skupie się na kilku charakterystycznych, zaskoczeniem może być fakt, że dla obywateli Italii pastą jest nie tylko tradycyjne spaghetti, ale także płaty używane w lasagni czy gnocchi, czyli nasze kopytka.

  • Cannelloni

Wyglądem przypomina rurki o średnicy około 3 cm. Zazwyczaj nadziewane są mięsem mielonym, serem ze szpinakiem, sosem pomidorowym lub beszamelowym, a całość posypywana jest parmezanem.

  • GnocchiPo włosku słowo gnocchi to liczba mnoga od gnocco, czyli dosłownie “gruda”. Istnieje wiele regionalnych wersji tej potrawy, m.in. z ziemniaków, warzywnego purée, sera, mąki gryczanej. Z wyglądu przypominają polskie kopytka. Dodatkami do tego makaronu są różne sosy, np. te typowe dla makaronów jak pomodoro, funghi (grzybowy), pesto.

  • Lasagne

To makaron w postaci dużych, prostokątnych płatów, ale nazwa ta stosowana jest również do dania powstałego na bazie tejże pasty. Makaron gotuje się lub układa na sucho w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami sosu pomidorowego z mięsem mielonym, beszamelem i serem.

  • Penne (koniecznie przez dwa “n”!!!)

Pochodzi z południa Włoch i ma kształt rurek, które w zależności od rodzaju mogą być rowkowane lub gładkie. Najczęściej podaje się go z owocami morza lub pesto.

  • Ravioli

Są to włoskie pierożki w formie małych kwadracików, które nadziewa się najczęściej mięsem, ricottą, szpinakiem lub suszonymi pomidorami.

  • Spaghetti

To jeden z bardziej popularnych makaronów, który ma kształt długich, cienkich patyczków. 
Świeżo ugotowane spaghetti podaje się z odpowiednim sosem, a do najpopularniejszych należą Carbonara i Bolognese. Całość posypuje się startym parmezanem.

  • Tagliatelle

Wywodzi sie z rejonu Emilia-Romagna i ma kształt długich, płaskich wstążek o grubości ok. 2mm. Tagliatelle zazwyczaj podaje się z sosami takimi jak bolognese.

  • Tortellini

To tradycyjne włoskie pierożki z mięsnym, grzybowym lub serowym nadzieniem, które polewane są sosem pomidorowym i w całości posypywane startym parmezanem.

Macie swój ulubiony makaron? Ja przepadam za domowej roboty fetuccinami z krewetkami i cukinią, palce lizać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *