Kultura

2 czerwca: Święto Republiki

27 maja 2016

Kiedy w Polsce trwa w najlepsze długi weekend, Włosi siedzą w pracy przygotowując się na swój, który w tym roku przypada tydzień później niż u nas. Co roku, 2. czerwca Italiani świętują Święto Republiki (La Festa della Repubblica Italiana).

Punkt kulminacyjny obchodów odbywa się pod Pomnikiem Wiktora Emanuella II, zwanego również Pomnikiem Ojczyzny, pod którym Prezydent Republiki Włoskiej składa wieniec

Co się wydarzyło 2 czerwca 1946 roku?
Otóż 2. i 3. czerwca 1946 roku Włosi zostali wezwani do urn, aby po wyzwoleniu spod nazistowsko-faszystowskiej okupacji, w referendum opowiedzieć się za jednym z proponowanych ustrojów – monarchią lub republiką. Stosunkiem głosów 12 718 641 do 10 718 502 opowiedziano się za republiką, rezygnując tym samym z istniejącej od początku Zjednoczenia, czyli od blisko 85 lat, monarchii.

Obchody, czyli jak wygląda 2 czerwca obecnie?
Obchody Święta Republiki we Włoszech przywodzą na myśli i trochę przypominają świętowanie 14 lipca we Francji (zdobycie Bastylii) oraz 4 lipca w Stanach Zjednoczonych (słynny, amerykański Dzień Niepodległości, data znana każdemu jeżeli nie ze szkoły to na pewno z filmów). Główne obchody Święta Republiki mają miejsce w Rzymie. Na Fori Imperiali gromadzą się władze państwowe, niekiedy również przedstawiciele innych, zaprzyjaźnionych państw, przez ulice przechodzą defilady wojskowe, odbywają się pokazy (między innymi malowanie włoskiej flagi na niebie), odbywają się parady, w których udział biorą również delegacje ONZ, NATO oraz Unii Europejskiej. Co roku paradzie przyświeca inny motyw przewodni. Na tegoroczne, 70. obchody ustanowienia republiki wybrano motyw, no właśnie nie wiadomo jaki, przeszukałam pół Internetu, a o tegorocznym motywie ani śladu. W zeszłym roku paradę poświęcono wspomnieniu I wojny światowej.

W defiladzie udział biorą przedstawicie wojska, policji, straży pożarnej etc.

Ważne! Bo Święto Republiki to nie Święto Wyzwolenia
Nie należy mylić Święta Republiki, ze Świętem Wyzwolenia obchodzonym 25 kwietnia (Festa della Liberazione, o którym pisałam tutaj klik!). Są to dwa zupełnie różne święta, chociaż oba ściśle wiążą się z wydarzeniami związanymi z zakończeniem II wojny światowej.

Święto Republiki to taki 4 lipca po Włosku, człowiek to jednak uczy się całe życie. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *