Kuchnia | Neapol i okolice

Limoncello || Jak przygotować najsłynniejszy włoski likier?

22 czerwca 2016

Myślę o cytrynach i lokalnym włoskim alkoholu produkowanym w Kampanii, mówię Limoncello! Ten charakterystycznie smakujący, słodki likier produkowany jest ze skórek cytryn zalewanych spirytusem. Idealnie nadaje się na prezent z Italii.

Co ciekawe, nazwa limoncello dozwolona jest jedynie dla likierów zrobionych z cytryn, z Półwyspu Sorrentyńskiego (Penisola Sorrentina). Ich smak i aromat to efekt wulkanicznych gleb, na których rosną. Imponujący jest również ich gigantyczny rozmiar i grubość skórki.

https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Limone_di_Sorrento.jpg?resize=600%2C466&ssl=1Cytryny z Sorrento

JAK PIĆ LIMONCELLO?
We Włoszech cytrynowy likier jest symbolem Bożego Narodzenia, jednak jego orzeźwiający cytrusowy smak sprawdzi się w każdej okazji, a już zwłaszcza latem. Sposobów jego spożywania jest wiele, jednak najbardziej charakterystyczny polega na podaniu mocno schłodzonego likieru w zmrożonych kieliszkach. Limoncello podawane jest również z kostkami lodu lub rozcieńczane sokiem z cytryny, wodą lub tonikiem. Zawartość alkoholu w Limoncello wynosi około 30-32%.

Smakowe odmiany likieru:

  • Crema di limoncello – mleczny krem cytrynowy, dostępny również w wersji brzoskwiniowej, kawowej oraz pistacjowej
  • Fragoncello – likier truskawkowy
  • Meloncello – likier melonowy
  • Pistachiocello – likier pistacjowy

 

Cytrynowe specyfiki Półwyspu Sorrentyńskiego

PRZEPIS
Do litra spirytusu wrzucamy żółtą część skórek z 12 cytryn. Trzymamy zamknięte w ciemności kilka dni, aż alkohol rozpuści barwnik skórek i staną się całkiem białe. Wówczas sporządzamy syrop przez rozpuszczenie 1 kg cukru w litrze wrzątku. Do odcedzonego alkoholu wlewamy zimny syrop, mieszamy, butelkujemy i odstawiamy do lodówki na miesiąc.

Minimalny czas moczenia skórek w spirytusie, wynosi 3 dni i można zrezygnować z leżakowania. Niektóre przepisy każą od razu dodać wodę i cukier i odstawić tak otrzymany alkohol na dłuższy czas. Zalecana odmiana cytryn, tak jak klasyczne, jednocześnie najbardziej znane i cenione Limoncello, pochodzi z Sorrento.

Koniecznie dajcie znać jak wyszło i czy smakowało, chociaż to raczej nie podlega żadnej wątpliwości. Wasze zdrowie!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *