Kultura

Symbole narodowe Włoch || Flaga, hymn i godło

27 czerwca 2016

Co kojarzy się z Włochami? Jakie symbole najlepiej odzwierciedlają naturę mieszkańców słynnego buta? Mówię Włochy, myślisz… no właśnie, co myślisz?

Krótki research nie zaskakuje i wskazuje na to, czego wszyscy mogliśmy się spodziewać (kolejność przypadkowa): włoska kuchnia, pizza, spaghetti, wino, lody, gorąco, wakacje, Rzym, koloseum, Watykan, krzywa wieża, Wenecja, papież, mafia, Silvio Berlusconi, zabytki, historia, rzymianie etc. Ogólnie mówiąc “oczywiste oczywistości”, których w przeciwieństwie do oficjalnych symboli Włoch, nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba.

Co do włoskiego hymnu, flagi i godła – przez turystów kojarzone są tyle o ile, gorzej, że wiedze na podobnym poziomie niekiedy reprezentują sami Włosi. Usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy może być ich przywiązanie do lokalnych bądź regionalnych ojczyzn, które często mają dla nich większe znaczenie niż Italia ogólnie.

Ponieważ sportowe święto jakim jest Euro 2016 trwa w najlepsze, a dzisiaj o godzinie 18.00 swój bój o ćwierćfinał stoczą również Włosi, warto zapoznać się z historią i symboliką hymnu, który za około godzinę wypełni stadion, a także flagi i godła, którą reprezentują Azzurri.

Hymn

Fratelli d’Italia, czyli Bracia Włosi to pieśń, która od 1946 roku jest hymnem Republiki Włoch. Jednak chcąc poznać historię jej powstania musimy się cofnąć aż do 1847 roku i przyjęcia, które odbywało się w domu ambasadora Ameryki. Il Canto degli Italiani, czyli Pieśń Włochów, a dokładniej jej słowa zostały napisane przez zachęconego przez gości Goffredo Mameli. Autor tekstu dwa lata później, w wieku 22 lat oddał swoje życie podczas walk o niepodległość Italii. Ciekawa jest również historia, a raczej dalsza część legendy, związana z powstanie muzyki. Kilka dni po przyjęciu u ambasadora, Mameli z dokończonym w noc po przyjęciu tekstem udał się do Turynu, gdzie spotkał swojego przyjaciela Michele Novaro, słynnego kompozytora pieśni patriotycznych, który od razu skomponował muzykę do tekstu Mameli. Po raz pierwszy pieśń została zaprezentowana niedługo później w Genui, gdzie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zanim Fratelli d’Italia stały się oficjalnie hymnem Włoch, reprezentowały również włoskie legiony utworzone przez Napoleona Bonaparte czy Królestwo Sardynii.

Obecnie niektórzy nazywają hymn “włoską marsylianką” – wydaje się, że niesłusznie, ponieważ w przeciwieństwie do hymnu Francji, Fratelli d’Italia nie zrywa z przeszłością lecz przywołuje chwałę danych bitew. Co ciekawe, tak jak wzmiankę o Włoszech możemy odnaleźć w refrenie Mazurka Dąbrowskiego, tak wzmianka o Polsce pojawia się również w ostatniej zwrotce hymnu Włoch, w której nawiązano do ówczesnej sytuacji politycznej w Europie, w tym będącej pod zaborami Polsce. Mameli wspomniał w niej austriackiego orła, który razem z Kosakami pije polską i włoską krew, która wkrótce wypali im serca.

Flaga

Czyli Bandiera d’Italia, powszechnie nazywana również Il Tricolore. Prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy, kolejno zielony, biały i czerwony. Niektórzy tłumacząc pochodzenie kolorów odwołują się do włoskiej kuchni oraz jej typowych produktów, które są odpowiednikami narodowych barw: zielony – bazylia, biały – ser mozzarella oraz czerwony, jako słynne włoskie pomidory. W rzeczywistości historia i symbolika barw Republiki Włoch wywodzi się z Rewolucji Francuskiej, gdzie odzwierciedla nadanie ważności do udziału w rządzeniu państwem dla trzeciego stanu – społeczeństwa. Podobnie jak w przypadku hymnu, flaga została oficjalnie zatwierdzona w 1946 roku. Warto zauważyć, że takie same barwy lecz w innym ułożeniu znajdziemy również na flagach Meksyku, Bułgarii, Węgier oraz Iraku.

Godło

Godło Włoch w obecnym kształcie pochodzi z 1948. Biała gwiazda w czerwonym obramowaniu nie nawiązuje do historycznych symboli narodowych. Umieszczono ją na tle zębatki, która jest symbolem pracy i postępu; w konstytucji włoskiej zapisano zdanie, że Włochy opierają się na wspólnej pracy. Gwiazdę i zębatkę podtrzymuje gałązka oliwna i gałązka dębu. Pierwsza symbolizuje pokój oraz południowe Włochy, druga – siłę i północną część Włoch. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa: Repubblica italiana.

Włochy podobnie jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania mają swoją alegoryczną personifikację, jest nią Italia Turrita, przedstawiająca kobietę w koronie w kształcie muru z wieżami. Często trzyma ona w ręku kłos kukurydzy, symbolizujący dobrobyt.

https://i1.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Liberti_Italia_1861.jpg?resize=600%2C631&ssl=1Italia Turrita

Nawet nie macie pojęcia ile si uczę prowadząc tego bloga. Zostawiam Was z postem, a sama zarzucam szaliki Włoch i oczywiście Polski i lecę na mecz. Coś czuję, że będzie dzisiaj szaleństwo! Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *