Podróże | Rzym i okolice

Rzym nieznany: 10 miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach cz. I

14 sierpnia 2017

Nie ma wątpliwości, że Rzym słynie z całego mnóstwa zabytków i miejsc, które zna każdy, nawet ten, kto w Wiecznym Mieście nigdy nie był. Koloseum, Watykan, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie – można tak długo. Zwiedzenie pozycji obowiązkowych jest obowiązkowe, wiadomo. Ale jeśli byłeś już w Rzymie nie raz lub jeśli zostało Ci trochę czasu na zwiedzanie i chcesz zobaczyć coś niesamowitego, coś co nie leży na szlaku turystycznego biegu i chaotycznego robienia zdjęć wszystkiemu co ważne lub ważne być może, coś o czym nie przeczytasz w pierwszym lepszym przewodniku, to zachęcam do zapuszczenia się w zakątki nieznanego Rzymu oraz do wspólnego odkrywania jego ukrytych skarbów. Kolejność rzymskich perełek jest zupełnie przypadkowa, natomiast każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.

Rzym nieznany: 10 miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach cz. II

CLIVIO DI ROCCA SAVELLA

Niesamowita, pamiętająca czasy starożytnego Rzymu, a zarazem jedna z najcichszych dróg Wiecznego Miasta. Droga, na której zatrzymał się czas ciągnie się od Placu Ust Prawdy (Piazza di Bocca della Verità), aż do Ogrodu Pomarańczy (Giardino degli Aranci). Rzymska perełka znajduje się na Wzgórzu Awentyńskim, z którego rozciąga się jedna z piękniejszych panoram Rzymu, uwieczniona również w oskarowym filmie z 2014 roku „Grande Bellezza”.  Podczas spaceru możemy podziwiać ruiny i mury  fortecy w starożytności wznoszącej się na skale oraz Bazylikę św. Sabiny.

GIARDINO DEGLI ARANCI ORAZ SŁYNNA DZIURKA OD KLUCZA

Na końcu drogi via di Santa Sabina lub od wchodząc od strony Piazza Pietro d’Illiria, dotrzemy do niesamowitego ogrodu pełnego drzew pomarańczowych, jednego z najbardziej znanych tarasów widokowych oraz kompleksu Rycerzy Maltańskich. Zaglądając przez dziurkę od klucza bramy tego ostatniego, możemy z nietypowej perspektywy podziwiać Watykan. Więcej informacji znajdziecie w poście o tarasach widokowych Rzymu.

Tarasy widokowe Rzymu i słynna dziurka od klucza

Jak głosi legenda wyrocznia, która w starożytności służyła za ówczesny wykrywacz kłamstw, odcinający rękę osobą, które mówiły nieprawdę, a odważyły się lub zostały zmuszone do włożenia jej w usta słynnej rzeźby, która w rzeczywistością była włazem zamykającym wlot do jednego z kanałów. Dodatkowo w bazylice, w której możemy wypróbować Usta Prawdy, zostały złożone relikwie Świętego Walentego, czyli patrona zakochanych. Powiem szczerze, że moim zdaniem jego czaszka średnio nastraja do miłości, ale zobaczyć warto.

IL QARTERE COPPEDE

Dzielnica Rzymu pomiędzy Placem Buenos Aires a via Tagliamento. Surrealistyczny zaułek Wiecznego Miasta, w którym najprawdopodobniej zatrzymał się czas.

https://i2.wp.com/loty-do-rzymu.pl/wp-content/uploads/2015/12/5829457373_fb0fd27585_z.jpg?resize=659%2C495

Brama wejściowa do Coppede

TRASTEVERE

Nic tak bardzo nie kojarzy mi się z Rzymem jak Trastevere i jego wąskie uliczki, pełne małych knajpek, kawiarni i typowego rzymskiego życia. Najbardziej znanym zabytkiem Trastevere jest jeden z najstarszych kościołów Rzymu Santa Maria in Trastevere.

MONTI

Monti to najstarsza część Wiecznego Miasta, którą przeplatają labirynty wąskich uliczek ze znajdującymi się na nich butikami vintage, klimatycznymi kafejkami oraz barami o artystycznym charakterze. Piazza della Madonna dei Monti – kilka schodków i niczym niewyróżniająca się fontanna. Jednak to właśnie ten plac stanowi centrum życia mieszkańców dzielnicy.

Rzym nieznany: 6 miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach cz. III

PIGNETO

Dzielnica we wschodniej części Rzymu, jedna z najbardziej artystycznych części Wiecznego Miasta, chociaż pierwszy rzut oka wcale na to nie wskazuje. Moim zdaniem jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w Pigneto jest tablica życzeń, na której ludzie piszą rzeczy, które chcą zrobić zanim umrą.

TESTACCIO

Kolejna, choć położona w samym centrum, zapomniana przez przewodniki dzielnica Wiecznego Miasta, w której zjesz smacznie i niedrogo, a co najważniejsze będziesz daleko od zatłoczonych przez turystów lokali.

PIRAMIDA CESTIUSZA

Wzniesiona w 12 r. p.n.e. to największa wzniesiona w Rzymie piramida – pamiątka po słynnym podbiciu Egiptu. Marmurowa piramida jest niczym innym jak monumentalnym grobowcem rzymskiego pretora Gajusza Cestiusza Epulona. Istnieje możliwość zwiedzenia również wnętrza Piramidy. Grobowiec znajduje się tuż przy stacji kolejowej Roma Ostiense, z której odjeżdża pociąg do nadmorskiej dzielnicy Rzymu, znanej z pięknych plaż i antycznych zabytków, Ostii.

Ostia: nadmorska dzielnica Rzymu

LA CASINA DELLE CIVETTE

Położona w parku Villa Torlonia, obecnie przemieniona w muzeum dedykowane niezwykłym artystom.

https://i2.wp.com/www.slow-travel.it/wp-content/uploads/2011/09/casina_civette_roma.jpg?resize=640%2C425

La Casina delle Civette

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *