Neapol i okolice | Podróże

Sorrento: jak dojechać i co zobaczyć w Mieście Cytryn

24 sierpnia 2017

Na zwiedzanie Sorrento, Miasta Cytryn, spokojnie wystarczy jeden dzień. Jednak z ręką na sercu polecam zatrzymać się tu na dłużej, znaleźć chwilę na kąpiel w krystalicznie czystej wodzie Zatoki Neapolitańskiej, podziwianie widoków, spróbowanie Limoncello u jednego z lokalnych producentów słynnego likieru, zwiedzenie przepięknej okolicy czy odwiedzenie jednej z najpiękniejszych plaż jaką w życiu widziałam.

SORRENTO

Miejscowość położona nad Zatoką Neapolitańską tuż naprzeciwko Wezuwiusza. 15 tysięczne miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Nazwa Sorrento pochodzi od mitycznych Syren – Surrentum, które swoim przepięknym śpiewem wabiły żeglarzy, zwiastując nieszczęśliwy koniec morskiej wyprawy.

 

Sorrento założone zostało najprawdopodobniej przez Greków i funkcjonowało jako grecka kolonia. W późniejszych wiekach przechodziło we władanie kolejno – Etrusków, Syrakuzan i Samnitów, póki nie zostało podbite przez Rzymian. W czasach imperialnej okupacji miasteczko stanowiło popularne miejsce wypoczynku dla rzymskich dostojników. Miasteczko spopularyzowała neapolitańska piosenka „Torna a Surriento” autorstwa słynnego poety Torquato Tasso. Jego imię nosi główny plac miasta oraz opera. Pisząc o Sorrneto nie da się nie wspomnieć o szczelinach, które w wyniku wybuchu wulkanu, kilkadziesiąt tysięcy lat temu, podzieliły miasto na trzy części. Do dziś zachowała się jedna, w której można podziwiać stare młyny oraz drogę prowadzącą ku wybrzeżu. Sorrento i jego okolice to mieszanina zapachów, cytrynowych i pomarańczowych gajów, morskiego jedzenia, prawdziwego Limoncello (klik!) oraz klifów, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

JAK DOJECHAĆ DO SORRENTO?

Poza samochodem i autokarami, których ceny są często nieadekwatne do około 50 kilometrowej podróży polecam dwa sposoby dotarcia ze stolicy Kampanii do Sorrento:

  • Circumvesuviana

Kolejka łącząca Neapol (Napoli Porta Nolana, Napoli Stazione Garibaldi) z Sorrento. Czas przejazdu to około 60 minut, koszt 3,90 euro w jedną stronę, kolejka kursuje co około 30 minut. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie tutaj (klik!).

  • Prom, wodolot

Port w Sorrento – Porto di Napoli (Molo Beverello), czas podróży 40 minut, koszt 12,90 euro w jedną stronę, wodoloty kursują co około 2 godziny. Szczegółowy rozkład znajdziecie tutaj (klik!).

SORRENTO I CO DALEJ?

Miasto Cytryn jest idealną bazą wypadową, w małą godzinkę dostaniemy się stąd do jednych z najpiękniejszych zakątków Italii:

  • Positano – autokary SITA odjeżdżają spod głównego dworca co 30/60 minut, koszt przejazdu 8 euro jeśli bilet kupimy u kierowcy, 2 euro jeśli jego zakupu dokonamy w pobliskim kiosku. Jeśli nie drogą lądową to wodną, z Sorrento do Postiano dostaniemy się również kursującym kilka razy dziennie statkiem – koszt 16 euro, czas podróży 40 minut.
  • Amalfi – autokar: jak wyżej,  prom: czas podróży 60 minut, koszt od 16 do 20 euro
  • Wyspa Capri – promy oraz wodoloty odpływają z portu co około 20/30 minut, mniej więcej tyle też trwa sama podróż, koszt wycieczki w jedną stronę waha się od 16 do 20 euro.
  • Wyspa Procida –  prom odpływa raz dziennie i tylko trzy razy w tygodniu, koszt 22,50 euro, tyle samo zapłacimy płynąc na Ischię.

CO ZOBACZYĆ W SORRENTO?

1. Piazza Tasso – główny plac miasta, pełen barów i kawiarni, w których można zjeść pyszne cytrynowe lody, napić się cytrynowej granity lub wspomnianego Limoncello

  2. Opera Tasso – dla miłośników muzyki klasycznej

3. Dolina Młynów

4. I Giardini di Cataldo – wyjątkowe ogrody, w których spróbujecie tego, co na Półwyspie Sorrentyńskim najlepsze

5. Corso Italia – najważniejsza ulica Sorrento, pełna ekskluzywnych sklepów

6. Via San Cesareo – najpiękniejsza ulica Sorrento, pełna sklepów, straganów i lokalnych wytwórni Limoncello, charakteryzuje się wszechobecnym zapachem cytryn i wyrobów powstałych na ich bazie

7. Kościoły: Kościół Świętego Franciszka (Chiostro di San Francesco), Bazylika (Basilica di Sant’Antonio), Katedra (Duomo dei San Filippo e Giacomo)

8. Punkt widokowy w okolicy Villa Comunale – miejskiego ogrodu, w którego sercu znajduje się Villa Fiorentino

9. Marina Grande – najstarsza brama miasta, z której wrotami znajduje się malownicza wioska rybacka

PLAŻE I CAPO DI SORRENTO, jedna z piękniejszych plaż Italii

Większość plaż w Sorrento jest prywatna i płatna, solidnie płatna. W mieście znajdziemy tylko jedną plażę publiczną, gdzie na niewielkim, naprawdę niewielkim skrawku piasku, plażuje całe mnóstwo osób, ścisk na plaży rekompensuje czysta woda z kamienistym, ale nie boleśnie kamienistym, dnem. Dlatego jeśli nie chcecie płacić kilkudziesięciu euro za leżak i parasol albo jeśli nie lubicie ścisku zarówno na plaży jak i w morzu to polecam kilkunastominutową wycieczkę poza miasto, której celem jest, moim zdaniem, jedno z najpiękniejszych miejsc w Kampanii, jeśli nie w całej Italii. Capo di Sorrento, bo o nim mowa, znajduje się około 3 kilometry za miastem, dojechać do niego możemy zarówno samochodem, jak i miejskim autobusem (1,50 euro w jedną stronę, bilet można kupić u kierowcy). Zejście kilkusetmetrową ścieżką zostaje wynagrodzone niesamowitym widokiem i przepiękną grotą pełną lazurowej wody.. Ciężko napisać coś więcej, zostawiam Was ze zdjęciami. A, zaopatrzcie się w wygodne obuwie, a jeszcze lepiej w specjalne gumowe buty do kąpieli, mogą się przydać.

Mam nadzieję, że widokami, zdjęciami, atrakcjami i przepysznym Limoncello zachęciłam Was do odwiedzenia Miasta Cytryn, ja tam wrócę, na pewno!

Only registered users can comment.

    1. Dziękuję! 🙂 Capo di Sorrento znajduje się ok. 4 km od Sorrento. Dostaniemy się tam autobusem odjeżdżającym z centrum miasta, wysiadamy na 9tym przystanku „Caposorrento”. Z przystanku czeka nas jeszcze dość długie i strome zejście w stronę morza. Droga może i nie zachęca, ale zapewniam, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *