Neapol i okolice | Podróże

Sorrento: jak dojechać i co zobaczyć w Mieście Cytryn

24 sierpnia 2017

Na zwiedzanie Sorrento, Miasta Cytryn, spokojnie wystarczy jeden dzień. Jednak z ręką na sercu polecam zatrzymać się tu na dłużej, znaleźć chwilę na kąpiel w krystalicznie czystej wodzie Zatoki Neapolitańskiej, podziwianie widoków, spróbowanie Limoncello u jednego z lokalnych producentów słynnego likieru, zwiedzenie przepięknej okolicy czy odwiedzenie jednej z najpiękniejszych plaż jaką w życiu widziałam.

SORRENTO

Miejscowość położona nad Zatoką Neapolitańską tuż naprzeciwko Wezuwiusza. 15 tysięczne miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Nazwa Sorrento pochodzi od mitycznych Syren – Surrentum, które swoim przepięknym śpiewem wabiły żeglarzy, zwiastując nieszczęśliwy koniec morskiej wyprawy.

 

Sorrento założone zostało najprawdopodobniej przez Greków i funkcjonowało jako grecka kolonia. W późniejszych wiekach przechodziło we władanie kolejno – Etrusków, Syrakuzan i Samnitów, póki nie zostało podbite przez Rzymian. W czasach imperialnej okupacji miasteczko stanowiło popularne miejsce wypoczynku dla rzymskich dostojników. Miasteczko spopularyzowała neapolitańska piosenka „Torna a Surriento” autorstwa słynnego poety Torquato Tasso. Jego imię nosi główny plac miasta oraz opera. Pisząc o Sorrneto nie da się nie wspomnieć o szczelinach, które w wyniku wybuchu wulkanu, kilkadziesiąt tysięcy lat temu, podzieliły miasto na trzy części. Do dziś zachowała się jedna, w której można podziwiać stare młyny oraz drogę prowadzącą ku wybrzeżu. Sorrento i jego okolice to mieszanina zapachów, cytrynowych i pomarańczowych gajów, morskiego jedzenia, prawdziwego Limoncello (klik!) oraz klifów, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

JAK DOJECHAĆ DO SORRENTO?

Poza samochodem i autokarami, których ceny są często nieadekwatne do około 50 kilometrowej podróży polecam dwa sposoby dotarcia ze stolicy Kampanii do Sorrento:

  • Circumvesuviana

Kolejka łącząca Neapol (Napoli Porta Nolana, Napoli Stazione Garibaldi) z Sorrento. Czas przejazdu to około 60 minut, koszt 3,90 euro w jedną stronę, kolejka kursuje co około 30 minut. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie tutaj (klik!).

  • Prom, wodolot

Port w Sorrento – Porto di Napoli (Molo Beverello), czas podróży 40 minut, koszt 12,90 euro w jedną stronę, wodoloty kursują co około 2 godziny. Szczegółowy rozkład znajdziecie tutaj (klik!).

SORRENTO I CO DALEJ?

Miasto Cytryn jest idealną bazą wypadową, w małą godzinkę dostaniemy się stąd do jednych z najpiękniejszych zakątków Italii:

  • Positano – autokary SITA odjeżdżają spod głównego dworca co 30/60 minut, koszt przejazdu 8 euro jeśli bilet kupimy u kierowcy, 2 euro jeśli jego zakupu dokonamy w pobliskim kiosku. Jeśli nie drogą lądową to wodną, z Sorrento do Postiano dostaniemy się również kursującym kilka razy dziennie statkiem – koszt 16 euro, czas podróży 40 minut.
  • Amalfi – autokar: jak wyżej,  prom: czas podróży 60 minut, koszt od 16 do 20 euro
  • Wyspa Capri – promy oraz wodoloty odpływają z portu co około 20/30 minut, mniej więcej tyle też trwa sama podróż, koszt wycieczki w jedną stronę waha się od 16 do 20 euro.
  • Wyspa Procida –  prom odpływa raz dziennie i tylko trzy razy w tygodniu, koszt 22,50 euro, tyle samo zapłacimy płynąc na Ischię.

CO ZOBACZYĆ W SORRENTO?

1. Piazza Tasso – główny plac miasta, pełen barów i kawiarni, w których można zjeść pyszne cytrynowe lody, napić się cytrynowej granity lub wspomnianego Limoncello

  2. Opera Tasso – dla miłośników muzyki klasycznej

3. Dolina Młynów

4. I Giardini di Cataldo – wyjątkowe ogrody, w których spróbujecie tego, co na Półwyspie Sorrentyńskim najlepsze

5. Corso Italia – najważniejsza ulica Sorrento, pełna ekskluzywnych sklepów

6. Via San Cesareo – najpiękniejsza ulica Sorrento, pełna sklepów, straganów i lokalnych wytwórni Limoncello, charakteryzuje się wszechobecnym zapachem cytryn i wyrobów powstałych na ich bazie

7. Kościoły: Kościół Świętego Franciszka (Chiostro di San Francesco), Bazylika (Basilica di Sant’Antonio), Katedra (Duomo dei San Filippo e Giacomo)

8. Punkt widokowy w okolicy Villa Comunale – miejskiego ogrodu, w którego sercu znajduje się Villa Fiorentino

9. Marina Grande – najstarsza brama miasta, z której wrotami znajduje się malownicza wioska rybacka

PLAŻE I CAPO DI SORRENTO, jedna z piękniejszych plaż Italii

Większość plaż w Sorrento jest prywatna i płatna, solidnie płatna. W mieście znajdziemy tylko jedną plażę publiczną, gdzie na niewielkim, naprawdę niewielkim skrawku piasku, plażuje całe mnóstwo osób, ścisk na plaży rekompensuje czysta woda z kamienistym, ale nie boleśnie kamienistym, dnem. Dlatego jeśli nie chcecie płacić kilkudziesięciu euro za leżak i parasol albo jeśli nie lubicie ścisku zarówno na plaży jak i w morzu to polecam kilkunastominutową wycieczkę poza miasto, której celem jest, moim zdaniem, jedno z najpiękniejszych miejsc w Kampanii, jeśli nie w całej Italii. Capo di Sorrento, bo o nim mowa, znajduje się około 3 kilometry za miastem, dojechać do niego możemy zarówno samochodem, jak i miejskim autobusem (1,50 euro w jedną stronę, bilet można kupić u kierowcy). Zejście kilkusetmetrową ścieżką zostaje wynagrodzone niesamowitym widokiem i przepiękną grotą pełną lazurowej wody.. Ciężko napisać coś więcej, zostawiam Was ze zdjęciami. A, zaopatrzcie się w wygodne obuwie, a jeszcze lepiej w specjalne gumowe buty do kąpieli, mogą się przydać.

Mam nadzieję, że widokami, zdjęciami, atrakcjami i przepysznym Limoncello zachęciłam Was do odwiedzenia Miasta Cytryn, ja tam wrócę, na pewno!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *