Podróże | Rzym i okolice

Rzym nieznany: 10 miejsc, o których nie przeczytasz w przewodnikach cz. II

29 sierpnia 2017

Serdecznie zapraszam na drugą odsłonę zwiedzania Wiecznego Miasta, tego mniej znanego przewodnikom i zapomnianego przez turystów. Przed kolejnych 10 pozycji, które swoim urokiem i klimatem nie ustępują znanym i obleganym zabytkom Romy. Po pierwszą, ale to nie znaczy wcale, że lepszą dziesiątkę odsyłam do wpisu (klik!), życzę miłej lektury, mając jednocześnie nadzieję, że zainspiruję Was do odwiedzenia stolicy Włoch i zwiedzania.

 • Il Ghetto i jego cudowne pasticcerie

Zapuszczając się w wąskie uliczki znajdujące się w pobliżu Portico d’Ottavia nietrudno o znalezienie klimatycznych knajpek, tradycyjnych cukierni oraz małych typowo włoskich restauracji, w których serwowane jest jedzenie, o którym na długo nie będziecie w stanie zapomnieć.

 • Biblioteca di Villa Mercede

Biblioteka, która znajduje się pod adresem Via Tiburtina 111, jest niczym inną jak wyspą szczęścia i spokoju pośród zgiełku i wiecznych korków ulicy Tiburtina. Idealne miejsce, żeby zatrzymać się i poczytać książkę lub po prostu pospacerować po przepięknym ogrodzie.

 • Il Roseto Comunale

Otwarty kilka miesięcy w roku niesamowity park róż, który swoje piękno i unikatowy zapach zawdzięcza blisko 1,100 rodzajom róż. Jedno z najbardziej romantycznych miejsc Wiecznego Miasta, idealne na spacer we dwoje. Więcej o Parku Róż, jak do niego dotrzeć i kiedy się do niego wybrać, żeby nie pocałować przysłowiowej klamki, pisałam tutaj (klik!).

 • L’orto Botanico

Czyli rzymski, a właściwie uniwersytecki ogród botaniczny. Znajduje się w antycznym parku, który jest częścią Villa Corsini na Gianicolo. Można w nim podziwiać około 3000 rodzaje roślin.

Podobny obrazOgród botaniczny
 • Isola Tiberina

Wyspa na Tybrze jest długa na 270 metrów i szeroka na 67. Znajduje się na niej szpital, dwa kościoły oraz średniowieczny kompleks z wieżą rodziny Gaetanich. Z wyspą wiąże się legenda o świętym wężu, który ma symbolizować boga. Zgodnie z podaniem w 293 r. p.n.e. miasto dotknęła zaraza, a wąż wskazał miejsce budowy świątyni, która przyniesie uzdrowienie. Stając na jednym z krańców wyspy można zobaczyć płaskorzeźbę słynnego węża.

Isola Tiberina

 • Via della Gatta, ulica kotki

Miejsce, które znajduje się niedaleko placu Weneckiego, ulica swoją nazwę zawdzięcza małej marmurowej figurce kotki, która uratowała miała uratować dziecko przed upadkiem z okna. Zgodnie z miejską legendą, wzrok kotki ma wskazywać kierunek, w którym został ukryty cenny skarb.

 • Basilica di San Clemente

Bazylika św. Klemensa jest jednym z najsłynniejszych średniowiecznych kościołów Rzymu.

 • Fontana delle Tartarughe

Fontana żółwi znajduje się na placu Mattei (Piazza Matei), jest idealnym miejscem na ucieczkę od chaosu znajdującej się w pobliży Via Vittorio Emanuele.

https://i1.wp.com/www.thais.it/citta_italiane/roma/fontane/piazze/Piazza_Mattei/Alte/007.jpg?resize=600%2C435Fontanna żółwi

 • Mercaro di Porta Portese

Rynek Porta Portese, czynny co niedziele, to idealne miejsce na nabycie wszystkiego na co tylko przyjdzie wam ochota. Największy i najbardziej znany pchli targ Rzymu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym gdzie warto robić zakupy w Wiecznym Mieście oraz gdzie znajdują się najciekawsze ryneczki i bazarki, to koniecznie zajrzyjcie tutaj (klik!).

Pchli targ na Porta Portese

 • Basilica S. Maria degli Angeli e dei Martiri

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej i Męczenników to nie jest typowy kościół. To miejsce, które powstało na fundamentach zimnej łaźni w dawnych Termach Dioklecjana, świątynia w której kilka zmian wprowadził sam Michał Anioł oraz powierzchnia, w której na każdym kroku spotkasz jakiegoś niepowtarzalnego anioła. Samo sklepienie bazyliki liczy sobie około 2000 lat, nie mniej ciekawa jest posadzka, na której znajduje się meridiana papieska, czyli ogromnych rozmiarów zegar, wówczas najdokładniejsze urządzenie odmierzające czas, porę roku i znak zodiaku w całym Rzymie. Powstał na zlecenie papieża Klemensa XI, pasjonata astronomii.

Kolejna porcja rzymskich perełek za nami. Zainspirujcie się i ruszajcie na spacer! Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy powyższe miejsca były Wam znane, czy są warte zobaczenia i wreszcie jakie macie propozycje na trzecią część nieznanego Rzymu, która już niedługo na blogu. Do następnego!

Only registered users can comment.

 1. szkoda , ze nikt nie wspomina, ze w kosciele Matki Boskiej Anielskiej polkis atysta mitoraj zaprojektowała drzwi i rzeżbe sw. Jana.!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *