Podróże | Rzym i okolice

Fontanna di Trevi, miejsce w którym spełniają się marzenia

13 września 2017

Fontanna di Trevi – barokowy monument, który zadziwia i chwyta za serce wszystkich odwiedzających, w końcu nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych fontann świata. To jedno z ulubionych miejsc zakochanych, którzy wtuleni w siebie mogą o zmroku pleść wspólne marzenia, dzieci, które zawsze interesuje szum wody, no i oczywiście turystów, którzy znajdują tam chwile wytchnienia podczas zwiedzania Wiecznego Miasta. Wiecie, że turyści z całego świata wrzucają, przez ramię i od tyłu, do wody pieniążek, by po raz kolejny odwiedzić Rzym?

Legenda głosi, że wrzucenie pojedynczej monety sprawi, że z pewnością jeszcze kiedyś wrócimy w to miejsce. Wrzucenie 2 monet gwarantuje romans z jakimś przystojnym Włochem czy Włoszką. Natomiast, kto wrzuci 3 monety może spodziewać się szybkiego zakochania i ślubu!

Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie – wyłącznie cele charytatywne. Nawet jeśli każdy wrzuca symboliczny grosik albo cencik, to w sumie na dnie fontanny leżą kolosalne sumy – rocznie jest to około 1 – 1,5 miliona euro! Poza pieniędzmi w wodach fontanny lądują żetony z kasyna, biżuteria, zapewne przypadkowo okulary przeciwsłoneczne, ponoć znaleziono nawet protezy zębowe. W fontannie obowiązuje surowy zakaz kąpieli. Chcąc odtworzyć słynną scenę kąpieli Anity Ekberg i Marcello Mastroianniego ze “Słodkiego życia” (“La dolce vita”), musimy liczyć się z karą pieniężną w wysokości 500 euro.

https://i2.wp.com/civitavecchia.portmobility.it/sites/default/files/fontana_di_trevi_-_la_dolce_vita.jpg?resize=600%2C360Jeden z najsłynniejszych pocałunków włoskiego kina, “La dolce vita”

Ciekawostki: budowa i symbolika fontanny

Fontanna di Trevi to miejsce niezwykłe, z którym wiąże się wiele historycznych i mitycznych ciekawostek. Budowa i kolejne modyfikacje fontanny zostały zakończone w 1776 roku. Zrealizowanie jej ostatecznego projektu, autorstwa Niccolo Salvi, zajęło aż 41 lat, a sam autor nie dożył jej ukończenia. Fontanna powstała na miejscu innej, XV-wiecznej fontanny i do dziś zasilana przez akweduktu zbudowany w 19 roku p.n.e.

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo.

Budowa fontanny została sfinansowana przez dwór papieski. Jej forma przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości, a zdobiące ją rzeźby są pełne symboli i metafor:

  • centralne postaci fontanny to Okeanos oraz dwa trytony
  • Neptun prowadzi rydwan zaprzężony w dwa hipokampy, jeden z nich jest spokojny, a drugi wzburzony, co symbolizuje stany morza
  • hipokamp to hybryda konia i ryby
  • cztery statuy na balustradzie odpowiadają czterem porom roku
  • pośród posągów występują także kobiety: te po lewej symbolizują obfitość, po prawej zdrowie

Znalezione obrazy dla zapytania pieniadze fontanna di trevi rzym rocznieRzeźby Fontanny di Trevi

Jak dojechać do Fontanny di Trevi?

Fontanna usytuowana jest w ścisłym centrum Rzymu, w dzielnicy (rione) Trevi. Niedaleko znajduje się linia metra A (stacja Barberini) oraz liczne przystanki autobusowe. W bardzo bliskiej okolicy znajduje się Plac Wenecki (Piazza Venezia) oraz Kwirynał, co sprawia, że lokalizacja fontanny idealnie nadaje się na spacery, zwłaszcza pod wieczór, kiedy zabytek nie jest oblegany przez tłumy turystów, a piękne podświetlenie dodaje jej jeszcze większego uroku.

Kocham to miejsce i mam nadzieję, że Wy też je pokochacie, Swoją drogą, przy najbliższej wizycie, ile monet planujecie wrzucić do fontanny?

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *