Kultura

5 najlepszych filmów z Rzymem w tle

14 września 2017

Rzym stanowi chyba niewyczerpalną inspirację dla wszelkiego rodzaju artystów. Jego unikatowość i piękno sprawiają, że jest wręcz wymarzoną scenerią do kręcenia filmów. Dzięki fascynacji twórców na wielkim ekranie możemy podziwiać urokliwe uliczki, piękne panoramy, niesamowite fontanny i zabytki, które zachęcają do spędzenia niezapomnianych wakacji w Wiecznym Mieście lub przywołują wspomnienia z obytej już podróży. Ponieważ aura za oknem nie koniecznie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, wydaje mi się, że rozsądnie będzie rozsiąść z kubkiem gorącej herbaty i ciepłym kocem przed telewizorem i zatopić się w rzymskim klimacie. Zostawiam Was z listą 5 obowiązkowych pozycji z Rzymem w tle i czekam na odzew jak się podobało.

1# Vacanze romane (Rzymskie wakacje)
reż. W. Wyler, 1953

Audrey Hepburn, nagrodzona za tę rolę Oskarem, wciela się w zuchwałą księżniczkę, która wraz z amerykańskim reporterem (Gregory Peck), wybiera się na wycieczkę po mieście. Przemierzają ulice wiecznego miasta na kultowym skuterze Vespa. Napiszę Wam tylko, że dla księżniczki Anny to będą niezapomniane wakacje. Jak się skończą? Musicie sprawdzić sami. Pozycja obowiązkowa.

2# La dolce vita (Słodkie życie)
reż. F. Fellini, rok 1997

Film, który warto obejrzeć nawet tylko dla słynnej sceny pocałunku Anity Ekberg i Marcella Mastroianniego w Fontannie di Trevi. Kąpiel w fontannie jest jednym z moich niespełnionych marzeń i gdyby nie surowy zakaz kąpieli i grzywna pieniężna w wysokości 500 euro, już pewnie dawno bym się na nią skusiła! Jeśli chcecie poznać więcej ciekawych faktów dotyczących jednej z najpiękniejszych fontann świata, to odsyłam do postu o miejscu, w którym spełniają się marzenia (klik!).

Znalezione obrazy dla zapytania la dolce vitaPocałunek w Fontannie di Trevi, stał się jedną z najpiękniejszych
i najbardziej rozpoznawanych scen współczesnego kina

 

3# La Grande Belezza (Wielkie piękno)
reż. P. Sorrentino, 2013

Czy fakt, że film został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2014 roku nie jest wystarczającym uzasadnieniem tej pozycji w moim zestawieniu? Jeśli nie, to na pewno jest nim fakt, że jego głównym bohaterem jest współczesny Rzym. To po prostu nostalgiczny obraz Wiecznego Miasta, jako miasta wspaniałego, majestatycznego, ale również pełnego rozpusty, ulotnego piękna i przepychu. Trudny? Nudny? Dziwny? Na pewno warty zobaczenia.

4# To Rome with love (Zakochani w Rzymie)
reż. W. Allen, 2012

Współczesny w film o Rzymie, który w niebanalny, a więc typowy dla siebie sposób przedstawia Woody Allen. Znany na całym świecie reżyser ukazuje Wieczne Miasto i jego uroki przez pryzmat różnych ludzi – Włochów i Amerykanów, młodych i  starych, osób, które teoretycznie różni wszystko, poza miejscem. Zakochani w Rzymie to uczta spontaniczności, emocji charakterystycznych dla Włochów i rzymskiego chaosu, w którym nie sposób się nie zgubić i nie zatracić. Wisienką na torcie jest stylizowana na tradycyjnie rzymską muzyka.

5# Angels & Demons (Anioły i demony)
reż. R. Howard, 2009

Ekranizacja bestselleru Dana Browna, ukazująca Rzym jako miasto pełne tajemnic i ukrytych symboli, które odkrywa niestudzony profesor Langdon (Tom Hanks), po raz kolejny ratując świat, Rzym, a przede wszystkim Watykan, przed totalnym zniszczeniem. Jeśli po obejrzeniu filmu zamarzy wam się wycieczka po Wiecznym Mieście śladami Aniołów i Demonów, to odsyłam Was do postu na ten temat – zapewniam, nie będziecie żałować (klik!)!

Filmy z Rzymem w tle są idealnym rozwiązaniem na zbliżające się do nas wielkimi krokami jesienne wieczory. Oglądajcie, nadrabiajcie zaległości, a międzyczasie dajcie znać czy znacie jakieś inne pozycje, które warto dodać do powyższej listy, z niecierpliwością czekam na wasze komentarze. Do następnego!

Only registered users can comment.

    1. Rzym jako bohater książki czy filmu zawsze wypada mistrzowsko. Gorąco polecam pozostałe pozycje. Być może kiedyś nadarzy się okazja do zwiedzenia Wiecznego Miasta, a filmy robią niesamowity podkład do takiej wycieczki 🙂

  1. Jest w czym wybierać! Jeszcze nie było mi dane zobaczyć Rzymu na własne oczy, więc może faktycznie powinnam posiłkować się filmami i wizualizować sobie taką wycieczkę 😀

  2. Rzymskie wakacje to dla mnie film idealny – ubóstwiam Audrey Hepburn i Rzym. <3

    La Grande Belezza w moim odczuciu jest dość ciężkim filmem, ale zdjęcia Rzymu są niesamowite jak i rola główna aktora.

    A La Dolce Vita muszę w końcu obejrzeć!

    Fajny pomysł na artykuł. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *