Neapol i okolice | Podróże

Czy Neapol jest drogi? || Ceny w Neapolu

1 marca 2018

Nie ulega wątpliwości, że dla turystów z Polski Włochy są krajem drogim. Co więcej, Italia, zdaniem swoich obywateli, jest droga także dla Włochów.  Jednak mimo wszystko stolica Kampanii jest jednym z najtańszych miast na Półwyspie Apenińskim. Niskie ceny (w porównaniu z Rzymem, nawet bardzo niskie), mnóstwo zabytków, przepyszna pizza oraz urokliwy chaos przemawiają za tym, by chociaż raz w życiu, nawet na jeden dzień Neapol odwiedzić.

Przeloty i noclegi

Do Neapolu dolecimy naprawdę za grosze liniami low-cost, takimi jak Ryanair (Gdańsk, Kraków, Warszawa – Modlin, Wrocław) czy Wizzair (Katowice, Warszawa – Chopin). Warto szukać okazji z wyprzedzeniem, zdarza się, że w obie strony polecimy za około 100-150 złotych.

Ceny zakwaterowania zalezą od sezonu, najwyższe ceny są w sezonie wysokim, który trwa od początku maja do końca sierpnia. Hotel z samodzielną łazienką blisko antycznego centrum można znaleźć w cenie około 40-60€, pokoje ze współdzieloną łazienką to koszt około 30-40€, a miejsce we współdzielonym pokoju to wydatek w okolicy 10-20€. Ceny są wyłącznie poglądową średnią, bez problemu znajdzie się również coś o wiele tańszego. Do poszukiwań i wygodnej rezerwacji polecam booking.com – warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, korzystać z ofert oraz częstych zniżek.

Ceny poza centrum są trochę niższe, jednak warto sprawdzić okolicę, aby być pewnym, że wieczorne powroty będą bezpieczne. Przy wyborze lokalizacji hotelu bądź hostelu kierujcie się  bliską odległością do komunikacji miejskiej. Podczas poszukiwania lokum, warto zwrócić uwagę na apartamenty bądź pokoje wynajmowane przez prywatnych właścicieli, tutaj szczególnie polecam airbnb. Zachęcają nie tylko bardzo konkurencyjne ceny, ale także często ponadprzeciętne warunki za niską cenę.

Ceny komunikacji miejskiej w Neapolu

Po szczegóły dotyczące poruszania się komunikacją miejską po Neapolu, tego gdzie kupić bilety oraz jak działa transport publiczny w stolicy Kampanii odsyłam do osobnego wpisu (klik!).

  • transfer z lotniska (Alibus) do Piazza Garibaldi (Stazione Napoli Centrale) – 5,00€
  • bilet jednorazowy strefa miejska – 1,10€
  • bilet jednorazowy strefa podmiejska – 1,20€
  • bilet 90 minutowy (przesiadkowy) – 1,60€ (obowiązuje w strefie miejskiej i podmiejskiej)
  • bilet dzienny (ważny do 24.00) – 3,50€ (na jeden wybrany środek transportu)
  • bilet dzienny – 4,50€ (bilet pozwala łączyć wszystkie dostępne środki transportu publicznego)
  • bilet tygodniowy – 12,00€ (jeden środek transportu)
  • bilet tygodniowy – 15,80€ (bilet pozwala łączyć wszystkie dostępne środki transportu publicznego)

 

Jedzenie i restauracje

Będąc w Neapolu najlepiej skupić się na spróbowaniu pizzy w kilku miejscach. W restauracjach możemy zjeść dobrą Margheritę już od 4,00€, w lepszych restauracjach pizza w zależności od rodzaju kosztuje od 5,00 do 8,00€. To wciąż bardzo niewiele porównując Neapol ze stolicą Italii.

Gdzie koniecznie zjeść pizzę w Neapolu
Antica Pizzeria da Michele
(cena pizzy: normalna 4,00€, średnia 4,50€, podwójna mozzarella 5,00€, napoje oraz piwo 2,00€)
Antica Pizzeria dell’Angelo (ceny o kilka euro wyższe niż w da Michele + serwis, jednak wybór pizz jest znacznie większy niż w najsłynniejszym da Michele, gdzie możemy wybierać jedynie pomiędzy Margheritą a Marinarą)

Antica pizzeria dell’Angelo (po lewej) || Antica pizzeria da Michele (po prawej)

Jeśli chcemy spróbować czegoś innego, np makaronu, powinniśmy liczyć się z kosztem od 8,00 do 12,00€. W Neapolu bardzo popularny jest tzw. street food, czyli przekąski, które kupujemy i konsumujemy od razu, bez zatrzymywania się w lokalu. Spośród mnóstwa przekąsek polecam warzywa opiekane w cieście, suppli, krokieciki, małe pizzeri etc., koszt takiej małej przyjemności waha się od 1,00 do 3,00€ w zależności od tego na co się zdecydujemy. W upalne dni polecam również cytrynową granitę, w życiu nie piłam lepszej niż w Neapolu. Koszt około 1,00-1,50€.

Pamiętajmy, że we Włoszech w większości restauracji doliczana jest tzw. koperta (wł. coperchio), czyli usługa za serwis wynosząca zwykle od 1,00 do 2,00€.

Również ceny produktów spożywczych w Neapolu są znacznie niższe, niż w innych dużych miastach Italii. Przykładowo za bagietkę zapłacimy około 1,00€, za 1,5l wodę około 0,15-0,20€, również cena za kilogram pomidorów powinna się wahać w okolicach 1,00€.

Ceny atrakcji turystycznych + ARTECARD

Jeśli chcemy dużo przemieszczać się po mieście i przy okazji zwiedzać, to warto zastanowić się nad zakupem karty artecard, która obowiązuje na komunikację miejską oraz upoważnia do darmowych wejść lub znacznych zniżek podczas zwiedzania wybranych zabytków. Cena 3-dniowej karty miejskiej wynosi 21,00€ (18-25 lat – 12,00€), cena karty regionalnej to koszt 32,00€ (18-25 lat – 25,00€), natomiast karta regionalna 7-dniowa kosztuje 34,00€. Jest to bardzo opłacalny interes. Poniżej znajdziecie ceny wstępu dla najważniejszych neapolitańskich zabytków.

 

Myślę, że powyższe liczby i ceny staną się poważnym powodem przemawiającym za wypadem do Neapolu. Nie ma co tracić czasu, zamawiajcie bilety i lećcie do stolicy Kampanii, nawet tylko po to, żeby spróbować najlepszej na świecie Margherity. Do następnego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *