Neapol i okolice | Podróże

Capri, Ischia, Procida || Najpiękniejsze wyspy Zatoki Neapolitańskiej

7 marca 2018

Zatoka Neapolitańska (Golfo di Napoli), to część Morza Tyrreńskiego pod którym znajduje się kaldera jednego z najniebezpieczniejszych superwulkanów, znanego jako Pola Flegrejskie. To właśnie aktywność wulkaniczna pod dnem zatoki spowodowała wypiętrzenie się większości wysp na jej obszarze. Zatoka przywiera do regionu Kampania – na wschodzie opiera się o stoki Wezuwiusza, na północy graniczy z Neapolem i Pozzuoli, na południu przechodzi w Półwysep Sorrento (jak dojechać i co zwiedzić w Sorrento, przeczytacie tutaj klik!). Niezwykłe widoki i wspaniały klimat sprawiły, że już w czasach starożytnych tereny zatoki stały się ośrodkiem turystycznym dla wielkich i zamożnych Rzymian.

Poznajcie trzy, moim zdaniem, najpiękniejsze wyspy Zatoki Neapolitańskiej

– Capri –

– Ischia –

– Procida –

CAPRI

Najbardziej znana z wysp Zatoki Neapolitańskiej, “mekka” turystów z całego świata. W przeciwieństwie do wulkanicznej Ischii oraz Procidy, Capri jest niewielką, podłużną i górzystą wyspą zbudowaną ze skał wapiennych.

W zależności od języka/tłumaczenia, nazwa wyspy może wywodzić się z greki, gdzie Kapros oznacza dzika lub od łacińskiej Capry, czyli kozy.

Na wyspie znajdują się dwa miasteczka Capri oraz Anacapri. Z tego drugiego, za pomocą wyciągu, można wjechać na najwyższy wzniesienie wyspy Monte Solaro (596 m n.p.m.), na którym znajdują się ruiny zamku i z którego rozciąga się przepiękny widok na Zatokę.

JAK DOSTAĆ SIĘ NA CAPRI?

W tym przypadku jedyną opcją jest droga morska – promem lub wodolotem z Sorrento, Neapolu bądź Pozzuoli do portu Marina Grande, położonego w północnej części wyspy. Koszt w jedną stronę wynosi około 15-20 euro, promy odpływają mniej więcej co godzinę, około godziny trwa również sama podróż. Po szczegółowe informacje – daty, godziny, ceny oraz możliwość rezerwacji, odsyłam na stronę przewoźnika (klik!).

CO ZOBACZYĆ NA CAPRI?

Główna część miasta Capri położona jest powyżej Marina Grande, między dwoma wzgórzami. Prowadzi do niej kręta droga, można tam też dojechać naziemną kolejką linową. Wśród wąskich, krętych uliczek znajdują się liczne sklepiki z miejscowymi wyrobami, ekskluzywne hotele i barwne, kwitnące ogrody. Popularnością wśród turystów cieszą się trasy spacerowe. Niektóre z nich można obejrzeć podczas rejsu wycieczkowego wzdłuż brzegu wyspy. Poza tym warto zwiedzić Dolinę Tragara zakończoną tarasem widokowym w Ogrodach Augusta oraz słynne skały wypiętrzające się z morza, czyli Fraglioni: Stella, Fraglione di Mezzo, Scopolo i Monacone. Przepiękne groty, w tym Grotę Lazurową, podczas zwiedzania warto pamiętać, że każdy przedmiot włożony pod wodę przybiera srebrny kolor (!), poza tym jest również Grotta di Matermania oraz Grotta Bianca (Jaskinia Biała), którą swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody będącym wynikiem mieszania się wody słonej ze słodką oraz dużej zawartości minerałów. Na koniec pozostaje Grotta Meravigliosa, czyli Jaskinia Cudowna, w której znajduje się słynny stalagmit “Wykapana Madonna” oraz Grota Koralowa. Poza tym Capri to również Arco Nature, przepiękne wille – Jowis, San Michele oraz Damacuta, kościół i pustelnia Cetrella, Klasztor Karuzja San Giacomo oraz latarnia morska Punta Carena.

Capri

ISCHIA (czytaj Iskia)

Wyspa pochodzenia wulkanicznego, największa z Wysp Flegrejskich. Ze względu na swoje krajobrazy nazywana jest Zieloną Wyspą. Co roku, podobnie jak Capri, zalewana przez morze turystów. Charakteryzuje się mnóstwem ścieżek, skał, białych domków i masą jaszczurek.

Ischia była znana już w starożytności jako Pithecusai. Grecy z Chalkis założyli tam około 770 roku p.n.e. pierwszą kolonię na zachodzie, którą zamieszkiwali Hellenowie oraz feniccy kupcy. W 1953 podczas przeprowadzanych na wyspie badań archeologicznych znaleziono Puchar Nestora, na którym wydrapano jeden z najstarszych napisów w alfabecie greckim.

ISCHIA W PIGUŁCE

Charakterystycznym punktem widokowym wyspy jest góra Epomeo (787 m n.p.m.). Głównymi atrakcjami Ischii są termy lecznicze, źródła termalne, uzdrowiska oraz wybrzeże z przepięknymi plażami. Główne miasta wyspy to Ischia (Ponte i Porto), Forio, Lacco Ameno, CAsamicciola, Sant’Angelo, Barano i Serra Fontana. Po wyspie najwygodniej podróżować samochodem lub komunikacją miejską (autobusy). Na Ischię dopłyniemy z Neapolu, Pozzuoli, Amalfi oraz Sorrento – promem, wodolotem lub wodną taksówką. Najtańszą opcją jest prom z Neapolu (Porto di Massa), jeśli dokonamy zakupu wcześniej niż w dniu wycieczki zapłacimy za niego 11 euro. Podróż wodolotem z Neapolu (Beverello) jest o 7 euro droższa.

KOMUNIKACJA MIEJSKA – BILETY

– bilet dzienny (od 6.00 do 18.00) – 6 euro
– dwudniowy – 10 euro
– 90-minutowy – 1,20 euro (do kupienia w kasie, kiosku lub u kierowcy autobusu)
– jednorazowy – 2,50 euro

ISCHIA – CO ZWIEDZIĆ?

Główne miasto dzieli swoją nazwę z wyspą. Ischia, bo o nim tu mowa dzieli się na dwie części: Ischia Porto oraz Ischia Ponte. Pierwsza dzielnica jest dużo bardziej komercyjna, poza pięknym portem, kwitnie tutaj rozrywka i życie nocne. Główna atrakcją miasta, jeśli nie całej wyspy jest położony w Ischia Ponte Zamek Arragoński. Twierdza sięga czasów starożytnych Greków, podczas przebudowy w XV wieku wysepka, na której znajduje się zamek została połączona mostem z portem. Naprzeciwko zamku, w zatoce Cartaromana, w pięknym ogrodzie stoi XV-wieczna wieża Torre Guevara, przykład architektury neapolitańskiego renesansu, nazywana często Torre di Michelangelo, gdyż według legendy Michał Anioł spotykał się tu ze swoją kochanką. Forio, to miasteczko dla osób, które poszukują rozrywki i lubią spędzać czas w klubach. Poza nocnymi atrakcjami warto zwiedzić tutejszy kościół (Chiesa del Soccorso) wzniesiony z stromym brzegiem morza, Il Torrione, czyli wieżę z 1480 roku, w której obecnie znajduje się galeria sztuki oraz Ogrody La Mortella (koszt 12 euro/20 euro jeśli w ogrodzie odbywają się koncerty). Przybywając do Lacco zwróćcie uwagę na nekropolię z IV wieku p.n.e. oraz Villa La Colombaia, miejsce kulturalnych wydarzeń i imprez związanych ze światem sztuki, kina i muzyki. Barano to przede wszystkim przepiękne plaże. Na szczególną uwagę zasługuje Spiaggia dei Maronti.

Ischia

PROCIDA

Archipelag Wysp Flegreiskich składa się z 4 wysp. Największa i najbardziej znana jest oczywiście Ischia, jednak to Procida jest uznawana za najbardziej malowniczą. Procida, zaledwie 3,4 kilometra od stałego lądu, podobnie jak pozostałe wysyp flegrejskie, powstała w wyniku erupcji wulkanu, jednak co ciekawe na żadnej z nich nie znajdziemy wulkanicznego krateru.

Źródeł nazwy wyspy możemy doszukiwać się w greckim “prochyo” oraz rzymskim imieniu Prochyda, które możemy tłumaczyć jako “głębia”, “z głębin”, co nawiązywałoby do jej powstania. Neapolitańczycy nazywają ją Proceta. Chociaż nie ma termalnych źródeł Ischii, ani wapieni i bogactwa Capri, to charakteryzujące ją kolory czynią ją równie wyjątkową.

Promem bądź wodolotem, najwygodniej z Neapolu lub Pozzuoli, dostaniemy się do najwyższej i jednocześnie jedynej zamieszkanej części wyspy – Terra Murata. Jak zostało wspomniane, wyspa charakteryzuje się pastelowymi kamieniczkami z XVIII wieku oraz licznymi artystami przechodzącymi się jej uliczkami. Wyjątkowy klimat Procidy, został zauważony przez wielu twórców i artystów, sprawiając, że wyspa na zawsze zapisała się na kartach literatury oraz filmu. Wzmianek o wyspie, doszukamy się już w dziełach Wergiliusza, Decameronie Boccacciego, we włoskimi filmie “Il Postino” oraz znanym większości filmie pt. “Utalentowany Pan Riplay”.

Procida

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *