Podróże | Rzym i okolice

Na rzymskich wzgórzach piętrzą się Castelli Romani

1 sierpnia 2018

Czternaście miast położonych wśród Wzgórz Albańskich, na południowy wschód od Rzymu, nosi wspólną nazwę Castelli Romani. Rozwinęły się one wokół zamków feudalnych czterech rodzin (Savelli, Annibaldi, Orsini, Colonna) były przez wieki świadkami napływu kolejnych bogatych Rzymian, pragnących uniknąć wielkomiejskiego gwaru. Będziemy mieć okazję zobaczyć tu średniowieczne wioski, letnią rezydencję papieża i pogańską świątynię bogini Diany. Poniżej niektóre z nich.

Frascati i Villa Aldobrandini z widokiem na Lazio

Najpopularniejsze miasteczko położone w odległości około 20 kilometrów od centrum stolicy to Frascati. Frascati słynie z wyrobu białego wina, którego nazwa wywodzi się, a jakżeby inaczej, od nazwy miasta. Trunek swój wytrawny i bardzo charakterystyczny smak zawdzięcza wulkanicznym glebom, na których rosną winogrona służące do jego produkcji. W odległości około 1,5 km od Frascati, na wzgórzu wznosi się Villa Aldobrandinich. Wokół VXII-wiecznej rezydencji rozciągają się przepiękne ogrody oraz taras widokowy La Terazza su Roma (Taras Rzymski), z którego rozciąga się, przez wielu uważany za najpiękniejszy, widok na panoramę Lazio. Wstęp do Villi jest darmowy, jednak niezbędne jest posiadanie biletu, które można nabyć w biurze turystycznym w Frascati (Piazza Marconi).

Wypij wino w Marino, zjedz panino w Arricii

Kolejne miasteczko to Marino. Miejscowość słynąca z produkcji czerwonego wina oraz święta ku jego czci. Sagra del Uva odbywa się co roku w pierwszą niedzielę października. Największą atrakcją festiwalu jest tryskająca czerwonym winem fontanna, z której wszyscy mogą kosztować najsłynniejszego włoskiego trunku. Do wina najlepiej pasuje kanapka z porchettą (mięso z pieczonego prosiaka), z której słynie kolejne godne odwiedzenia miasteczko Arricia.

Na zdjęciu: Villa Aldobrandini, winogrona z Marino, Grottaferratta, Genzaono oraz Jezioro Nemi

Castel Gandolfo, Lago Albano, Genzano, Lago di Nemi

Zwiedzając Castelli Romani warto wstąpić do letniej rezydencji papieża, która znajduje się w malowniczej miejscowości Castel Gandolfo, położonej tuż przy uwielbianym przez Rzymian jeziorze – Lago Albano. Jeśli zwiedzacie tak zwane “Rzymskie Zamki” w czerwcu, koniecznie wstąpcie do Genzano, miasta słynącego ze święta kwiatów. W ciągu weekendu, główna ulica miasta via Livia zamiania się w dywan z żywych kwiatów, widok zapiera dech w piersiach, być może dlatego że do jego wykonania zużywa się około 500 ton roślin! Cztery kilometry od Genzano kilka tysięcy mieszkańców wiedzie spokojne życie w Nemi leżącego nad jeziorem o tej samej nazwie. Miejscowość słynie ze starożytnych ruin pogańskiej bogini łowów Diany.

Rocca di Papa, Albano Laziale, Grottaferrata

Na najwyższym szczycie Wzgórz Albańskich, liczącym sobie 949 m n.p.m. rozciąga się miasto Rocca di Papa (Papieska Skała). To niezwykle malownicze miasteczko, przypominające słynne Cinqueterre, jest centrum Regionalnego Parku Castelli Romani. Równie urokliwe i godne zwiedzenia są miasteczka Albano Laziale oraz Grottaferrata – opactwo terytorialne działające wokół klasztoru powstałego w 1004 roku należącego do bazylianów włoskich.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *