Podróże | Rzym i okolice

Jezioro Bracciano i “pechowy zamek” || Co zobaczyć i jak dojechać do Lago di Bracciano?

19 sierpnia 2018

Chcąc odpocząć od zgiełku Wiecznego Miasta i zatłoczonych plaż Ostii, wybierzcie się około 50 kilometrów na północ, gdzie zaczerpniecie świeżego powietrza nad jednym z najpiękniejszych jezior Włoch – Lago di Bracciano, znanym również jako Lago Sabatino.

Jezioro Bracciano położone jest pośród gór Sabatini w regionie Lacjum. Bracciano jest jeziorem wulkanicznym, powstałym przez połączenie kilku wygasłych kraterów. Powierzchnia zbiornika wynosi 57,5 km2, co klasyfikowałoby je jako czwarte jezioro Polski pod względem wielkości. Głębokość dochodzi do imponujących 165 metrów, pozostawiając polskie zbiorniki daleko w tyle, choć ze względu na kratery, jaskinie i tak zwane podwójne dno, uważa się, że dokładna wartość tak naprawdę nie jest znana.

Lago di Bracciano znane jest nie tylko z przepięknej, pełnej zieleni okolicy oraz krystalicznie czystej wody, która zasila zbiorniki stolicy Italii. To również raj dla amatorów żeglowania, kajaków, rowerków wodnych, ale także dla miłośników nurkowania, chcących podziwiać ruiny zatopionych setki, a w tym przypadku nawet tysiące lat temu pozostałości starożytnych czasów.

Na wybrzeżu Jeziora Bracciano zwiedzicie trzy miasta – Bracciano, Anguillara-Sabazia oraz Trevignano Romano. Każde z nich jest inne, każde oferuje inne atrakcje, jednak wszystkie są równie piękne i atrakcyjne dla turystów. Zabieram Was w podróż po przyjeziornych zakątkach gór Sabatini, tak różnych od oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów stolicy Italii.

BRACCIANO

Bracciano, to niewielkie miasteczko pełne urokliwych uliczek, kamienic i tarasów widokowych, z których można podziwiać zapierające dech w piersi panoramy jeziora. To miasto, w którym ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu, a my błądzimy po przy zamkowych zakamarkach. Wizytówką Bracciano jest średniowieczny Zamek Odescalchi, dumnie górujący nad okolicą. Obecnie w zamku znajduje się muzeum czynne codziennie w godzinach 10.00-17.00, w sobotę i niedzielę o godzinę dłużej. Koszt zwiedzania dawnej siedziby rodu Osecalchi wynosi 8,00 euro lub 6,50 euro w taryfie ulgowej dla dzieci, do lat 12.

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani czy warto zwiedzić jego tereny, niech zachętą będzie fakt, że to właśnie tutaj miłość, wierność i uczciwość małżeńską ślubowało wiele gwiazd, na przykład Eros Ramazzotti czy Tom Cruise. Zamek był na liście również Angeliny Jolie oraz Brada Pitta. Jednak jak pokazują statystyki, miejsce to jest równie piękne, co pechowe – wszystkie głośne małżeństwa zawarte w jego murach zakończyły się rozwodem.

Od lewej: Anguillara, Trevignano Romano oraz Zamek Odescalchi w Bracciano

ANGUILLARA-SABAZIA

Na przeciwległym brzegu jeziora, około 33 kilometry od Rzymu natrafimy na miasteczko, które na pierwszy rzut oka wygląda jak wycięte z pocztówki. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą jeszcze z czasów przed narodzinami Jezusa, a jego dynamiczny rozwój okresie starożytności i średniowiecza sprawił, że pod koniec XVIII wieku Anguillara-Sabazia oddzieliła się od wpływów rzymskich i stała się niezależnym terytorium. Jak w każdym włoskim mieście, znajdziecie tu kilka interesujących miejsc sakralnych – górujące nad miastem Collegiata di Santa Maria Assunta, ozdobiony pięknymi freskami Kościół Św. Franciszka datowany na V wiek naszej ery, o około sto lat starszy Kościoł Św. Biagio, czy średniowieczny Kościół Madonna delle Grazie. Ten ostatni, ze względu na potwierdzony cud, przemianowany na sanktuarium. Poza miejscami kultu religijnego znajdziecie tu również datowaną na VI wiek bramę wjazdową do miasta, muzeum kultury i ludności wiejskiej oraz neolityczą osadę z przed około 8 tysięcy lat, obecnie przykrytą wodami jeziora.

TREVIGNANO ROMANO

Najmniejsze, z trzech przyjeziornych miast, zamieszkuję je jedynie około 5,5 tysiąca osób. Urokliwe miejsce bogate w serwujące pyszne jedzenie knajpki oraz kilka interesujących miejsc wartych zwiedzenia i polecenia. Nad centrum miasta góruje średniowieczny kościół – Chiesa della Madonna Assunta in Cielo, w którego można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Poza tym warto zwrócić uwagę na ruiny średniowiecznej fortecy należącej do rodu Orsini.

JAK DOJECHAĆ?

Wiadomo najwygodniej autem, jednak bardzo dogodne połączenia do dwóch miast oferuje również włoska kolej – Trenitalia. Niezwykle pomocna w wyszukiwaniu połączeń kolejowych we Włoszech jest aplikacja TIME TIMETABLE ITALY, którą polecam pobrać każdej osobie korzystającej z włoskiej kolei.

Regionalny pociąg na trasie Rzym-Anguillara-Bracciano, kursuje co około 20 minut. Bezpośrednie pociągi do Anguillary i Bracciano odjeżdżają ze stacji Roma Tiburtina, Roma Ostiense, Roma Trastevere, Roma San Pietro. Czas podróży w zależności od stacji początkowej wynosi od 45 minut do 1,5 godziny. Koszt przejazdu ze stacji Roma Tiburtina wynosi 3,60 euro lub 3,00 euro z pozostałych stacji Rzymu. Po zakupieniu biletu w kasie biletowej, kiosku lub w automacie z biletami pamiętajcie o skasowaniu go w mieszczącym się w holu każdej stacji lub bezpośrednio przy peronie kasowniku. Nieskasowany bilet uważany jest za nieważny.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *