Podróże | Toskania

Terme di Saturnia || Naturalne wody termalne Toskanii

28 sierpnia 2018

Dziurawe, pełne zakrętów, biegnące pomiędzy pagórkami i większymi wzgórzami drogi, rekompensuje przepiękny włoski krajobraz oraz cel podróży. Wody geotermalne Toskanii, bo o nich mowa, to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania centralnej części Italii.

Toskania to region niezwykle bogaty w przepiękne widoki, znane miasta i zabytki, winnice i przepyszne wina, ale także w mniej znane źródła naturalnej energii geotermalnej. Znajdziecie tutaj zarówno ekskluzywne kurorty, jak i naturalne gorące źródła zasilane ciepłymi wodami prosto z wnętrza ziemi. Co ciekawe, już starożytni Rzymianie zdawali sobie sprawę dobroczynnych właściwości naturalnych term, bezbłędnie stwierdzając, że ciepła woda ma zbawienny wpływ nie tylko na zmęczone ciało, ale również na duszę.

Toskańskie wody termalne uwielbiane przez starożytnych, zostały zapomniane i zaniedbane w okresie średniowiecza. Obszar kojarzony ze złem, brudem, chorobą i barbarzyństwem zainspirował wielkiego Dante Alighieri do opisania piekieł „Boskiej Komedii”. Na szczęście dla współczesnych, za sprawą rodziny Medyceuszy oraz czasów Odrodzenia, obszar hojnie obdarzony przez naturę wrócił do łask i do dziś cieszy okoliczną ludność oraz rzesze turystów, ściągające tu ze wszystkich stron świata.

NAJPOPULARNIEJSZE TERMY TOSKANII

Najpopularniejsze z toskańskich term to oczywiście Terme di Saturnia (Cascate del Mulino, Cascate del Gorello), jednak w okolicy znajdziecie równie piękne i darmowe Terme di Filippi (temperatura wody od +52 °C, źródła bogate w siarkę, wapń i magnez, uboga w tlen), Bagno Vignoni (temperatura wody w miejscu ujścia +52 °C , ale w samej sadzawce +26 °C, woda zawiera związki siarki i kwasu wodorowęglowego) oraz Bagno di Petriolo (temperatura wody od +43 °C u ujścia do +37 °C w basenie, bardzo wysoka zawartość siarki i węgla). Każde z powyższych miejsc charakteryzuje inny skład oraz temperatura wody, jednak każde z nich posiada unikatowe właściwości lecznicze. Do każdego z powyższych miejsc, biorąc po uwagę ich usytuowanie, polecam podróż autem. Podczas podróży osobiście korzystam z nawigacji od Google Maps.

Terme di Saturnia (Cascate del Mulino), Bagno di Petriolo, Terme di Filippi, Bagno Vignoni

TERME DI SATURNIA: CASCATE DEL MULINO I CASCATE DEL GORELLO

Geneza jednych z najpiękniejszych term Italii, ma swoje korzenie w starożytnej mitologii, która donosi o wielkiej kłótni, która wywiązała się pomiędzy Jowiszem bogiem nieba, burzy i deszczu oraz patronem rolnictwa Saturnem. Zdenerowany Jowisz i zamiast w swojego przeciwnika, cisnął piorunem w skałę powodując wytrysk gorącej wody. Z mitologicznym powstaniem term nie zgadzają się współcześni geolodzy. Ich zdaniem wszystkiemu winien jest wygasły wulkan Monte Amiato, który w swoich szczelinach na odcinku około 30 kilometrów nasyca minerałami i ogrzewa, uwaga, deszczówkę! Ujście wód znajduje się w miejscu znanym jako Cascate del Mulino, tworząc wodospady spływające do naturalnie utworzonych wanien/basenów trawertytowych –  Cascate del Gorello.

Co ciekawe wodospady Cascate del Mulino zrzucają około 500 litrów wody na sekundę, co sprawia, że woda w basenie jest zawsze czysta, a jej temperatura jest stała i wynosi około 37,5 stopnia Celsjusza. Wodospady tworzą naturalne bicze wodne.

 

Wstęp do gorących źródeł położonych przy starym młynie jest całkowicie darmowy, tak samo jak znajdujący się w ich pobliżu parking. Przy obiekcie znajdziecie również bar oraz płatne prysznice. Jest to opcja niezwykle kusząca, biorąc pod uwagę charakterystyczny zapach siarki wydzielany przez wodę. Termy są czynne codziennie przez całą dobę. Decydując się na odwiedzenie toskańskiego cudu natury, warto zaopatrzyć się w wodoodporne obuwie – ostre, kamieniste i gdzieniegdzie bardzo śliskie podłoże po chwili daje się we znaki.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Kąpiele w wodach termalnych mają nieocenione właściwości lecznice i terapeutyczne, które doskonale wpływają na skórę, kości i stawy, ciśnienie krwi, krążenie, przemianę materii, a nawet gospodarkę hormonalną. Za sprawą błogości i relaksu wody geotermalne wywierają wpływ na kondycję psychiczną – redukują stres, łagodzą ból, a nawet potrafią pomóc w walce z bezsennością.

Poza kąpielami zaleca się okłady glinką osadzoną na dnie zbiornika oraz inhalacje pomagające przy problemach z drogami oddechowymi.

 

W skład wód termalnych wchodzą głównie związki siarki (stąd ten charakterystyczny zapach), związki węgla, alkaiczne sole kwasu węglowego, dwutlenek węgla, ziemia oraz plankton termalny.

TERMY DI SATURNIA W PIGUŁCE

POŁOŻENIE

Cascate del Mulino położone są w południowej części Toskanii, ok 150 km od Rzymu i 185 km od Florencji. To rejon o nazwie Maremma, położony w prowincji Grosseto. Grosseto jest jednocześnie największym miastem w okolicy oddalonym od term o około 60 km. Saturnia (oddalona od źródeł o 3 km) to część miejscowości Manciano – stolicy gminy o takiej samej nazwie. Najwygodniej przyjechać tu samochodem.

JAK DOJECHAĆ?

Darmowe termy znajdują się przy drodze SP10. Jadąc, zwracajmy uwagę znaki z fontanną symbolizującą termy. Przy jednym z ostrych zakrętów na SP10, na poboczu zwykle już stoją samochody, jest także znak fontanny i to właśnie tu należy się zatrzymać. Jak wcześniej wspomniałam zarówno termy, jak i przylegający do nich parking są darmowe. Jednak pamiętajcie, że latem już od samego rana ciężko o miejsce.

COŚ DLA DZIECI

Około 1,5 kilometra od słynnych wodospadów położonych przy starym młynie znajdziecie hotel wraz z kompleksem basenów – Terme di Saturnia Spa & Golf Resort. Oferta bogata jest w zasilane wodami geotermalnymi, baseny i hydromasaże oraz szereg leczniczych usług kosmetycznych. W pobliżu znajduje się kompleks basenów Terme di Saturnia, miejsce bardziej ekonomiczne i przede wszystkich atrakcyjne dla najmłodszych turystów.

NOCLEG

Jeśli w grę nie wchodzi, nie najtańszy swoją drogą resort, warto poszukać noclegu w okolicznych miasteczkach na przykład w Manciano lub w zbudowanych na wulkanicznym tufie, Sorano, Sovana czy Pitigliano. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że jest to miejsce, którym można się choć trochę nacieszyć w ciągu jednego dnia.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *