Podróże | Toskania

Co zobaczyć w Orbetello i Monte Argentario? || Zwiedzamy Porto Santo Stefano, Porto Ercole oraz Wyspę Giglio

9 lutego 2019

Region Maremma, którego odwiedzanie tak bardzo odradzał słynny Dante Alighieri, to najbardziej wysunięta na południe część Toskanii. Lasy, laguny, wyspy, piękne piaszczyste i kamieniste plaże, a także krystalicznie czyste wody oraz niezapomniane widoki, to wszystko znajdziecie na Costa Argento, czyli Srebrnym Wybrzeżu Morza Tyrreńskiego.

Region Maremma, był niegdyś uważany za najbrzydszy zakątek Toskanii, a przejezdni mijali go w pośpiechu. Miejsce to oblegane przez bandytów, nędzarzy, choroby i biedę zostało “uporządkowane” przez Mussoliniego, a jego tereny przekształciły się w słynne turystyczne kurorty, miejsca kampingowe, rezerwaty przyrody, punkty widokowe i zakątki niewątpliwie warte odwiedzenia – zwłaszcza w tygodniu, kiedy nie są oblegane przez turystów przyjeżdżających nawet z oddalonego o dwie godziny drogi Rzymu. Będąc w okolicy koniecznie zwiedźcie: Orbetello, Półwysep Monte Argentario wraz z jego dwoma malowniczymi portami – Porto Ercole oraz Porto Santo Stefano, a także okoliczne wyspy – Giglio oraz Giannutri.

Jak dojechać?

Najwygodniej i najszybciej jest wiadomo samolotem do najbliższych miast posiadających lotnisko, czyli Rzymu, Pizy czy Florencji, stamtąd samochodem, który zapewni nam nie tylko komfort, ale także niezależność zwiedzania. Bardziej ekonomiczna, równie szybka i wygodna jest opcja z pociągiem – wysiadając na stacji Orbetello/Monte Argentario.

Autobusy do Porto Santo Stefano odjeżdżają ze stacji kolejowej Orbetello/Monte Argentario oraz z Piazza del Popolo (Orbetello). Rozkład jazdy autobusów znajdziecie klikając na wybraną linię poniżej.

• Orbetello – Porto Santo Stefano –  bilet miejski, koszt 2,50 euro, linia o1 A, powrotna o1 R
• Orbetello – Porto Ercole – bilet miejski, koszt 2,50 euro, linia o1 2, powrotna o2 R

Orbetello i okolice

Orbetello, znajduje się na m przesmyku łączącym Półwysep Argentario ze stałym lądem, z obu stron otoczone jest przez lagunę. W latach 40. XIX w. wybudowano tu most, który połączył Orbetello z leżącą na półwyspie Terrarossą. Na południe od Orbetello rozciąga się długie na 6 km lido Feniglia , które chroni Rezerwat Duna Feniglia. Po przeciwnej stronie laguny Orbetello, u ujścia rzeki Albenga, ciągnie się natomiast drugie lido – Gianella, o długości 6 km i szerokości 300 m.

Orbetello słynnie z wielu antycznych zabytków oraz z otaczających je rezerwatów przyrody, które szczególnie upodobało sobie ptactwo wodne, w tym niesamowite flamingi.

Orbetello zostało założone w czasach starożytnych. W V wieku p.n.e. miasto zostało otoczone przez jego pierwszych mieszkańców – Etrusków obronnym murem, którego pozostałości możemy podziwiać do dziś. W III wieku naszej ery miejscowość została przejęta przez Rzymian, a sześć stuleci później Karol Wielki podarował je rzymskiemu opactwu Trzech Fontann. Od czasów średniowiecza Orbetello przechodziło z rąk do rąk – przez Sienę, Hiszpanię, Austrię, Królestwo Neapolu, Napoleona, aż w 1861 roku zostało włączone do zjednoczonego Królestwa Włoch. Mnogość wpływów różnych kultur odbiła się głównie na kulturze oraz zabudowie Orbetello i okolic.

Pozostałością po starożytności jest założona przez Rzymian w 273 r. p.n.e. antyczna kolonia COSA.  Do czasów współczesnych, na górującym nad Ansedonią cyplu ostały się niestety tylko jej ruiny. Obecnie funkcjonuje tam muzeum archeologiczne, a próbę czasu przetrwało forum, z zachowanymi śladami po bazylice, termach i dwóch świątyniach. Górujący nad nimi akropol z zachowanymi ruinami świątyni, najważniejszego z rzymskich bóstw, Jowisza.

Charakterystyczne dla regionu Maremma są górzyste tereny. Strome, skaliste i postrzępione wybrzeże oferuje piękne piaszczyste plaże i zatoczki. To również świetne miejsce dla amatorów nurkowania i wędkowania. Najlepszym miejscem do podziwiania panoramy całej okolicy jest najwyższy punkt Monte Argentario – Punta Telegrafo (635 m n.p.m.), z małą kapliczką ze stalowym krzyżem na szczycie. Poniżej znajduje się klasztor ojców Pasjonistów z XVIII wieku w miejscu pustelni św. Antoniego, w którym zdarzało się wypoczywać papieżowi Janowi Pawłowi II.

Co zobaczyć w Orbetello?

Chociaż obecnie Orbetello to głównie nadmorski kurort, to znajdziemy tu również wiele ciekawych atrakcji historycznych i archeologicznych. Jak w każdym mieście warto udać się na spacer po starówce. Zwróćcie uwagę na centralny plac miasta, czyli Piazza Eroe dei due Mondi. Nie można przejść obojętnie obok pałacu z wieżą zegarową, w którym niegdyś rezydował hiszpański gubernator, mowa tu o Palazzo del Governatore. Pozostając w temacie pałaców znajdziecie tu również Palazzo del Governo pamiętający jeszcze dawne czasy i rządy Sieneńczyków. Poza tym poświęćcie chwile czasu na zobaczenie etruskich murów obronnych z V wieku p.n.e. oraz na bramy miejskiej Porta Medina Coeli wybudowanej w 1697 roku. Włoskie miasto nie byłoby sobą, gdyby nie było w nim paru wartych uwagi miejsc sakralnych z XIV-wieczną katedrę Santa Maria Assunta (Wniebowzięcia NMP), wybudowaną na ruinach etruskiej świątyni oraz XIII-wiecznym malowniczym kościółekiem Santa Maria delle Grazie, w którym można podziwiać piękne XV-wieczne freski. Zwróćcie uwagę  prochownię Polveriera Guzman, w której obecnie znajduje się muzeum archeologiczne.

 

PORTO SANTO STEFANO

Niegdyś rybacka osada, dzisiaj przepiękne miasto portowe położone w zachodniej części Monteargentario – stolica półwyspu. Miejscowość została podzielona na cztery dzielnice (tzw. rioni). Co roku 15. sierpnia odbywają się słynne regaty Palio Marinaro (Il Palio dell’Argentario), w których dochodzi do rywalizacji pomiędzy dzielnicami. Każda z nich posiada swoją fagę i herb, wywieszane przez mieszkańców kurortów podczas świąt.

Porto Santo Stefano (Monte Argentario)

Historia Porto Santo Stefano przeplata się z historią Orbetello i sięga czasów starożytnych. Głównym zabytkiem kurortu jest górująca nad miastem forteca – Fortezza Spagnola z przełomu XVI i XVII wieku, w której obecnie znajduje się otwarte dla zwiedzających muzeum (godz. 10:30-12:30 oraz 15:00-19:00, koszt 1 oraz 2 euro). Forteca pełniła fukcje obronne w czasach średniowiecza, przysłużyła się też Napoleonowi, co więcej wykorzystywano ją również w czasie działań frontowych podczas I wojny światowej. Zniszczona w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej, została odrestaurowana, odzyskując dawną świetność. Forteca powstała na miejscu wybudowanej w XV wieku przez Sieńczyków wieży Świętego Stefana.

Porto Santo Stefano to przepiękne pocztówkowe widoki, krystalicznie czysta woda, kamieniste plaże, liczne kawiarnie i restauracje, z których podziwiać możemy wody Morza Tyrreńskiego. Znajdziemy tam dwa porty – Porto della Valle oraz Porto Vecchio. Z portu co kilkadziesiąt minut odpływa prom w kierunku, znanej z przepięknych plaż, Wyspy Giglio.

Porto Santo Stefano (Monte Argentario)

PORTO ERCOLE

Drugi słynny kurort na półwyspie Monte Argentario. Dawna osada rybacka usytuowana na wchodnim brzegu półwyspu. Miejscowość będąca świadkiem śmierci słynnego Caravaggio. Oferująca znacznie więcej obiektów do zwiedzania od położonej na drugim brzegu stolicy, przy jednoczesnym zachowaniu większego klimatu dawnych czasów, intymności i spokoju.

Zobaczycie tu XV-wieczne mury obronne, z których zachowała się m. in. brama z wieżą zegarową. Górujące nad miastem dwie fortyfikacje: XVI-wieczny Forte Filippo oraz Forte Santa Caterina. Od południowego wschodu nad Porto Ercole widnieje twierdza La Rocca, podążając drogą na zachód dotrzemy do fortu Stella wzniesionego na planie sześcioramiennej gwiazdy. Port otwarty jest dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godzinach 10:30-12:30 i od 17:00 do 19:00, bilety wtępu kosztują 1 i 2 euro. Warto zdecydować się na ten spacer powyższą trasą, uwierzcie, że widoki po drodze zapierają dech w piersiach.

Wracając do miasteczka, jest centrum stanowi Piazza di Santa Barbara, którym dumnie króluje renesansowy pałac – Palazzo dei Governatori. Jest to pamiątka jeszcze z czasów, w których ziemie Orbetello i okolic były pod rządami Hiszpanów. Grobowce hiszpańskich władców odnajdziemy w skromnym kościele Sant’Erasmo. Koniecznie udajmy się do XV-wiecznego Bastionu Św. Barbary, z którego roztacza się przepiękny widok na morze.

WYSPA GIGLIO
(Isola del Giglio)

Wyspę oddaloną o 18 kilometrów od Porto Santo Stefano zamieszkuje jedynie około 1500 osób, a jej zdecydownie większą część stanowi rezerwat przyrody – około 90% to czysta natura. Wyspa charakteryzuje się terenem górzystym, a jej najwyższym szczytem jest wznoszący się na 496 m n.p.m. Poggio della Pagana. Na wyspie znajdziemy dwa warte odwiedzenia miasta: średniowieczne Giglio Castello oraz Giglio Porto z małym, ale jedynym na wyspie portem oraz charakterystycznymi kolorowymi domami. Klimat przypomina słynne Cinque Terre, a mnogość lokali gastronomicznych, pubów i dyskotek sprawia, że jest to bardzo dobre miejsce na wakacyjny wypoczynek, choć w większości turyści decydują się na jednodniowe odwiedziny.

Wyspa Giglio (Isola del Giglio): Porto Giglio oraz przepiękne plaże.

Zwiedzanie umożliwia częste kursowanie promów. Na wyspę dostaniemy się m.in. właśnie z Porto Santo Stefano. W sezonie promy kursują od 6:00 do 20:00. Podróż trwa około godziny, a jej ceny wahają się w okolicach 23 euro w dwie strony. W przypadku przewozu auta lub motoru warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, w okresie sezonu wysokiego może być wymagana specjalna zgoda.

Główną atrakcją wyspy są otoczone lazurową wodą Morza Tyrreńskiego plaże. Do najpiękniejszych zaliczają się siedem plaż: La Spiaggia dell’Arenella z widokiem na Półwysep Monte Argentario, Cala Cupa – piaszczysta plaża położona niedaleko portu, charakteryzująca ogromną różnorodnością ryb. Warto wybrać się na Cala del Lazzaretto – piaszczystą plażę położoną na północ od portu, najłatwiej dotrzeć do niej wypożyczając łodkę lub korzystając ze zorganizowanej wycieczki, na jej terenie możemy podziwiać ruiny starożytnej wieży. Poza tym Spiaggia delle Cannelle – położona 20 minut spacerem od portu, charakteryzująca się białym piaskiem. Przez swoje płytkie wody przy brzegu jest idealnym miejscem do wypoczynku z dziećmi. Głębsze wody oferują niezapomniane widoki dla amatorów nurkowania. Spiaggia delle Caldane – najmniejsza plaża na wyspie, do której dotrzeć można jedynie od strony morza – bardzo klimatyczne miejsce, w którym jesteśmy tylko my i niezmieniona przez człowieka natura. Cala degli Alberi – idealne miejsce do nurkowania pośród skalistych wybrzeży. Spiaggia del Campese – największa plaża na Giglio z bogatą ofertą wyporzyczalni sprzętu wodnego oraz akcesoriów do plażowania, znajdziecie tu również centrum nurkowania. Plaża znajduje się 15 minut od portu, można do niej dotrzeć korzystając z komunikacji miejskiej.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli podobał Ci się tekst, to będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *