Apulia | Podróże

Co zwiedzić w okolicy Bari? cz. III || Matera, Altamura i Castel del Monte

13 maja 2019

Kończąc cykl podróży po okolicach Bari zabieram Was w podróż do trzech miast, które zapewniam, skradną Wasze serca. Co zwiedzić w niesamowitej Materze, gdzie kupić chleb, z którego słynie Altamura oraz co kryje się za “ósemkową” symboliką Castel del Monte? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Co zwiedzić w okolicy Bari? cz. I || Polignano a Mare i Monopoli

MATERA I ALTAMURA

Zanim przeniesiemy się niezwykłej Matery (Europejskiej Stolicy Kultury 2019), zróbmy przystanek w niewielkiej Altamurze. Z czego słynie to urocze miasto? Z najlepszej we Włoszech focacci i słynnego chleba w kształcie serca – posiadającego od roku 2005 unijny certyfikat jakości Denominazione d’Origine Protetta (DOP), świadczący pochodzeniu oraz najwyższej jakości regionalnego produktu. Tradycyjny chleb można kupić na przykład w piekarni Antico Forno Santa Chiara. Będąc w Altamurze warto również zobaczyć tamtejszą katedrę Cattedrale di Santa Maria Assunta.

Historia miasta sięga V wieku p.n.e – jego burzliwe dzieje sprawiły, że osada została zniszczona, opuszczona i zapomniana na wieki. Około XIII wieku z rozkazu Króla Fryderyka II odbudowano miasto, a następnie otoczono je solidnymi murami. To właśnie od murów wzięła się jego nazwa – Altamura (alta – wysokie, mura – mury).

W Bari kupujesz bilet do Matery (5 €) i wysiadasz po drodze, zwiedzasz, próbujesz najlepszych wypieków, po czym wsiadasz w następny pociąg i docierasz do Matery. Trasę obsługuje kolej Ferrovie Appulo-Lucane. Pociągi nie kursują w niedzielę.

Matera, to 60 tysięczne miasto, znajdujące się na trasie Bari-Neapol. Z dala od morza, więc zważywszy na jej urok, nie przyciąga, aż tak licznych mas turystów. Podróż do Matery, położonej w prowincji Basilicata z Bari zajmuje około 1,5 godziny. Wydrążona w skale Matera jest uważana za jedno z najstarszych miast świata, archeolodzy potwierdzają zamieszkiwanie obszaru przez ludzi już w okresie paleolitu. To też jeden z najbardziej spektakularnych przykładów osadnictwa jaskiniowego w Europie. Samo miasto przedzielone jest głębokim wąwozem rzeki Gravina – naturalna granica wyznacza dwie antyczne dzielnice “Sasso Barisano” (nowsza) oraz “Sasso Caveoso” (starsza część Matery).

Nazwa nie jest przypadkowa. Sasso, w tłumaczeniu na język polski to po prostu kamień.

Przepiękna Matera i jej Sassi oraz Katedra i słynny chleb wypiekany w Altamura

Najsłynniejszą dzielnicą Matery jest Sassi, obejmująca charakterystyczne domy, groty drążone w skałach i wąwozach. Jeszcze nie tak dawno, bo do połowy XX wieku, unikatowe domostwa były zamieszkane przez ubogich chłopów, którzy dwukomorowe groty współdzielili ze zwierzętami. Przez blisko 30 lat Sassi stały puste. W 1986 roku weszło w życie prawo, które pozwoliło na nowo wydzierżawić groty, oczywiście pod warunkiem ich odrestaurowania.

Symbol zacofania południa Włoch albo jak kto woli unikatowe na skalę świata centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Materze poza słynnymi Sassi? Matera może poszczycić się ponad setką kościołów wykutych w skałach, zarówno w mieście jak i w okolicach, XVIII- wieczny (przebudowany pięć wieków później) kościół San Giovanni Battista oraz XIII-wieczną, barokową Katedrę. Warto zwiedzić Plac Vittorio Veneto wraz ze znajdującymi się pod nim podziemiami oraz XVI-wieczny zamek Castello del Conte Tramontano.

Urok Sassi oraz Matery ogółem oraz jej niesamowity klimat sprawił, że stała się ona tłem do słynnej “Pasji” w reżysterii Mela Gibsona. To właśnie Matera odegrała jedną z głównych ról imitując dawną Jerozolimę.

Co zwiedzić w okolicy Bari? cz. II || Ostuni, Alberobello, Locorotondo i Grotte di Castellana

CASTEL DEL MONTE

Kolejna pozycja na apulijskim szlaku wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek został wybudowany w 1240 roku przez Fryderyka II Hohenstaufa (który nigdy nie przekroczył jego progu) i od tego czasu uznawany jest za jedno z “najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza”. Jego majestatyczność podkreśla również teren, na którym został wybudowany. Pusty teren tylko potęguje majestatyczny kształt i wielkość zamku.

Wszędzie ósemki – zamek matematycznie idealny

Zapewne zapytacie dlaczego? Co w tym zamku jest takiego niesamowitego? Otóż zamek osadzony na niewielkim wzgórzu powstał na planie ośmiokąta, choć wysoki, jest jedynie dwupiętrowy, a na każdym z jego pięter znajduje się osiem przechodnich komnat, rozmieszczonych wokół, a jakżeby inaczej, ośmiokątnego dziedzińca (przypominającego studnię). Od zewnętrznej strony, w każdym rok piętrzy się wieża – jest ich łącznie osiem, każda ma oktagonalny kształt. To nie koniec ósemek. 25 metrowe ściany mają osiem wielkich okien.

Ośmiokąt, czyli inaczej oktagon uważany jest za symbol łączący kwadrat – symbol ziemi, z okręgiem symbolizującym niebo, Boga.

Zamek Castel del Monte

W Castel del Monte nie znajdziecie praktycznych dobudówek takich jak kuchnia, stajnia czy chociażby kaplica. Co więcej, gdyby nie wejście nie wiadomo byłoby nawet gdzie jest fasada. W związku z powyższym, wielu zachodzi w głowę jaką funkcję spełniała ta wyjątkowa budowla? Potężne zamczysko raczej nie pełniło funkcji militarnych, nie znajdziemy tu ani murów obronnych, ani fosy. Zwolennicy teorii spiskowych dopatrują w nim obserwatorium astronomicznego, co niektórzy nawet lądowiska dla pojazdów pozaziemskich. Najbliższą tezą jest wybudowanie zamku jako schronienia dla wybierających się na polowania członków rodziny cesarskiej. Castel del Monte leży bowiem na obszarze, przez który odbywa się coroczna migracja ptaków.

Bryłę średniowiecznego Castel del Monte uwieczniono na awersie włoskiego centa.

Jak dojechać do Castel del Monte? 

Koleją Ferrovie del Nord Barese z Bari do Andrii. W Andrii z łatwością kupicie bilet na autobus, który zawiezie Was prosto do zamku oddalonego kilka kiometrów od miasta. Kiosk z biletami znajdziecie przy głównej ulicy biegnącej wzdłuż torów kolejowych. Przystanek autobusu mieści się na placu przed dworcem, po przeciwnej stronie stacji. Kierowca poda Wam godziny odjazdu autobusu, na zwiedzanie wystarczy godzina. Bilet wstępu kosztuje 7 euro, osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 lat zapłacą połowę tej ceny, wstęp jest bezpłatny dla wszystkich poniżej 18 roku życia.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *