Kuchnia | Neapol i okolice | Podróże

Co zobaczyć w Neapolu? || Praktyczny przewodnik po królestwie pizzy, Wezuwiusza, śmieci i chaosu

19 maja 2019

“Zobaczyć Neapol i umrzeć” – niekoniecznie, chyba, że ze świadomością, że widziało się już w życiu wszystko co najpiękniejsze. Zobaczyć Neapol i zakochać się w jego chaosie, po to, żeby do niego wrócić – po stokroć TAK! Zgubić się w wąskich uliczkach pachnących wszechobecnym praniem, napić się cytrynowej granity za grosze, zjeść najlepszą w życiu pizzę, targować się na jednym z tysiąca małych targów, na których znajdziecie dosłownie wszystko, trzymać się za kieszenie w obawie przed drobnymi złodziejaszkami, podziwiać Wezuwiusz i zachwycać się życiem miasta, które niezbyt pięknie kojarzy nam się z mafią i śmieciami, ale przede wszystkim ma swój niepowtarzalny klimat i urok.

Czy da się zwiedzić Neapol w jeden dzień – da się. Można w tym czasie zgubić się na chwilę w słynnych Dzielnicach Hiszpańskich, odpocząć nad zatoką, a także postać godzinę pod śmietnikiem w kolejce do najlepszej pizzerii w mieście.

My, chyba już standardowo, przez cały dzień ani razu nie skorzystaliśmy z transportu publicznego. Trochę błądząc, trochę wspierając się mapą i nawigacją w telefonie, w 38 stopniowym upale zrobiliśmy ponad 20 kilometrów pieszo. Czy byliśmy zmęczeni? Nie pamiętam, ale szczęśliwi na pewno.

Wszystkim odwiedzającym Neapol (mimo wszystko!) polecam podróż metrem, chociażby dlatego, że jego stacje należą do jednych z najpiękniejszych na świecie, to prawdziwe działa sztuki! Wszystkiego o transporcie publicznym w Neapolu i jego okolicach, o cenach i trasach dowiecie się z poniższego wpisu.

Jak i czym poruszać się po Neapolu i okolicach? || Komunikacja miejska i podmiejska, trasy i bilety

Osoby, które zastanawiają się czy Neapol jest drogi – ile kosztują przeloty, hotele, jedzenie oraz bilety wstępu do zabytków odsyłam do poniższego postu.

Czy Neapol jest drogi? || Ceny w Neapolu

Wszystkie osoby, które uwielbiają poznawać nowe miejsca od kuchni (i to dosłownie!) zachęcam do lektury postu o tradycyjnych smakach Neapolu, z którego dowiecie się gdzie zjeść najlepszą pizzę w mieście, z czym Neapolitańczycy jedzą makaron, jakie desery królują na stołach w stolicy Kampanii, czym są fritti, cuoppo oraz co przyrządza się z wieprzowych podrobów.

Co zjeść w Neapolu? || Pasta, cuoppo i jeszcze raz pizza

CO ZOBACZYĆ W NEAPOLU?

Do Neapolu dostaniemy się samolotem bezpośrednio z Wrocławia (Ryanair) lub Berlina (EasyJet). Opcją jest również podróż samolotem do Rzymu (Ryanair, Wizzair) i dalej na południe regionalną lub szybką koleją (Frecia Bianca), ewentualnie tanimi liniami autokarowymi Flixbus. My zdecydowaliśmy się na ostatnią opcję – za bilet z Rzymu do Neapolu zapłaciliśmy 5 euro za osobę, w cenę był wliczony bagaż.

Wysiadamy, zaciągamy się upałem, chaosem i spalinami – ruszamy w miasto, zwiedzając to co najważniejsze, najdziwniejsze, najsłynniejsze, najsmaczniejsze, neapolitańskie po prostu. Kolejność przypadkowa – wybierzcie najbardziej interesujące Was miejsca i wklepcie wszystkie punkty w Google Maps, w ten sposób powstanie Wasza indywidualna trasa zwiedzania.

ZAMKI I PAŁACE

W swojej historii Neapol był stolicą księstw, królestw, a nawet jednego imperium. Dlatego znajdziecie tu mnóstwo zamków i pałaców. Do najważniejszych należą Castel Nuovo, Castel dell’Ovo, barokowy pałac Palazzo di Capodimonte, Palazo Salerno oraz królewski Palazzo Reale. Do renesansowych pałaców zaliczymy Palazzo Gravina oraz Palazzo Como.

Jedną z wizytówek miasta jest charakterystyczny XIII-wieczny zamek Castel Nuovo, stojący w samym centrum miasta. Niegdyś królewska siedziba, dzisiaj muzem Museo Civico di Castel Nuovo. W XVII wieku rodzina królewska przeniosła się do niepozornie wyglądającego z zewnątrz, ale kryjącego ogromne bogactwa, Palazzo Reale. Na elewacji zewnętrzej pierwszego piętra pałacu znajdziecie osiem posągów zamówionych przez króla Umbeto I, każdy z nich reprezentuje jedną z dynastii, która rządziła Neapolem. Wstęp do pałacu kosztuje 4 euro, a zwiedzać w nim można między innymi apartamenty królewskie, kaplicę, zachwycającą klatkę schodową, czytelnie biblioteki czy salę teatralną.

Widok z Capodimonte, Palazzo Reale, Castel Nuovo, Castel dell’Ovo

Moim ulubionym zamkiem w Neapolu, również ze względu na nazwę, jest średniowieczny, wdzierający się w morze Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny. Historia zabudowy maleńkiej wysepki sięga VI wieku p.n.e., zamek w jego obecnym kształcie został wybudowany w XII wieku i początkowo służył jako rezydencja królewska. Z czasem jego znaczenie zaczęło słabnąć, w międzyczasie stając się siedzibą królewskich urzędników, a następnie skarbcem. Wstęp na zamek jest bezpłatny.

W XIX wieku u podnóży zamku powstała mała osada rybacka Borgo Marinari. Osada istnieje do dziś, a sławe przynosi jej przede wszystkim port i kilka słynnych restauracji.

Skąd taka nazwa? Jak to zwykle bywa, wiąże się z nią równie ciekawa, średniowieczna legenda o Wergiliuszu, który był posiadaczem magicznego jajka. Po jego śmierci zabezpieczone jajko zostało według jednych ukryte w zamku, według innych zmurowane w jego fundamentach, celem ochrony budowli. Jeśli wierzyć legendzie, zniszczene jajka, przyniesie nieszczęście, kataklizm i tragedię nie tylko dla zamku, ale dla całego Neapolu.

STARÓWKA I NAJSŁYNNIEJSZE DZIELNICE NEAPOLU

Będąc w Neapolu koniecznie wybierzcie się na spacer po neapolitańskiej starówce – Spaccanapoli. Podziwiajcie architekturę, smakujcie lokalnych przysmaków, rozkoszujcie się zapachem prania, widokiem wąskich uliczek z mnóstwem balkonów i uważajcie na wszechobecne skutery. Odwiedźcie Quartieri Spagnoli (Dzielnice Hiszpańskie), najsłynniejszą dzielnicę Neapolu, w której na kilku hektarach poczujecie cały uroki autentyczność tego miasta. Hiszpańskie dzielnice, to miejsce owiane złą sławą, jednak zwiedzając w dzień nie ma się czego obawiać. Jedne co, to trzymajcie blisko siebie wszystkie wartościowe rzeczy, Neapol słynie ze zwinnych kieszonkowców. Quartieri Spagnoli zostały zbudowane w XVI wieku na życzenie wicekróla Neapolu don Pedro de Toledo, zamysłem było stworzenie domu dla wojska hiszpańskiego, okupującego południowe Włochy. Miejsce kojarzyło się głównie z szemraną rozrywką, kwitła tam prostytucja i drobna przestępczość. Z czasem Hiszpanie opuścili Królestwo Neapolu, ich miejsce w hiszpańskich dzielnicach zajęli ubodzy neapolitańczycy, a zła sława miejsca pozostała w nim do dziś.

Pozostając w temacie neapolitańskich dzielnic odwiedźcie również znajdujące się na wzgórzu Vomero – reprezentacyjną dzielnicę miasta z widokiem na centrum Neapolu (tzw. Neapol Wysoki). Zacznijcie od via Alessandro Scarlatti, zobaczcie Piazza Vanvitti, odwiedźcie rynek Mercatino di Antignano oraz dawny klasztor Certosa di San Martino, w którym zachwycicie się freskami.  Na szczycie wzniesienia znajduje się Zamek św. Elma, najdoskonalszy punkt widokowy. Na szczyt dostaniemy się otwartą w 1891 roku koleją linowo-terenową zwaną Funicolare di Montesanto. Bardziej ekskluzywną dzielnicą jest Chiaia, pełna modowych butików słynnych marek, ale również gustownych sklepów rodem z innej epoki czy księgarni. Jednak najbardziej spektakularna uliczkę, pełną rzemieślniczych zakładów znajdziecie na via San Gregorio Armeno  (Centro Storico/Spaccanapoli).  Wracając do Chiaia, znajdziecie tam również XVIII wieczne królewskie ogrody, które z czasem zostały otwarte do zwiedzania jako Villa Comunale oraz promenadę Rivera di Chiaia. Najbardziej przerażającą dzielnicą jest Rione Sanita’. Znajdziecie tu Katakumby San Gaudioso i San Gennaro, w pobliżu znajduje się wydrążony w wulkanicznych jaskiniach cmentarz Fontanelle, miejsce pochówku  tysięcy anonimowych ofiar dżumy.

Centro Storico, czyli historyczne centrum Neapolu jest największe w Europie i pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że w całości zostało wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WZGÓRZE CAPODIMONTE

Słynne neapolitańskie wzgórze szczelnie otoczone jest wysokim murem, który skrywa zespó pałacowy wraz z ogrodami. Tuż za główną bramą znajdziecie punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama na miasto. Poza tym odwiedźcie Museo Nazionale di Capodionte umiejscowione w dawnym pałacu królewskim wybudowanym w 1754 roku.

PARK WERGILIUSZA
(Parco della tomba di Vergilio)

Miejsce sekretne, może trochę magiczne – ukryte u stóp wzgórza Posillipo 9dzielnica Mergellina). Znajdziemy tutaj kręte alejki pnące się po wzgórzu oraz popularne w Neapolu tarasy widokowe. Jednak najważnejszą “atrakcją” jest grobowie rzymskiego wieszcza, posądzanego o nadprzyrodzone moce Wergiliusza. Wiara przetrwała do dziś, o czym świadczą powtykane w grobowiec liczne karteczki z osobistymi prośbami odwiedzających te niezwykłe miejsce.

Neapol to miasto chaosu i braw. Na zdjęciu Quartieri Spagnoli (po lewej), podziemny Neapol (góra) oraz Piazza del Plebiscito wraz z Palazzo Reale (po prawej).

KOŚCIOŁY I MIEJSCA SAKRALNE

W kwestii miejsc sakralnych, warto wstąpić do Il Duomo, czyli do gotyckiej Katedry San Gennaro wybudowanej pomiędzy XIII a XV wiekiem. Tuż ubok Bazyliki znajdują się Katakumby San Gennaro.

Złożona w Katedrze zakrzepła krew św. Januarego (patrona Neapolu) trzy razy w roku przechodzi w stan płynny. Jeżeli tak się nie stanie, żle wróży to miastu. Neapolitańczycy bardzo poważnie podchodzą do przepowiedni. Ostatnim razem kiedy krew nie zmieniła stanu skupienia doszło do wybuchu Wezuwiusza (1944 rok).

Poza katedrą Neapol obfituje, tak to dobre słowo, w liczne zabytkowe kościoły, w tym kościół Santa Chiara z grobowcem Roberta Mądrego. Włosi z reguły są narodem bardzo religijnym – przynajmniej gestach, mowie i symbolach. Większość mieszkańców Italii nosi na szyi krzyżyk, a na ścianach budynków co rusz możemy napotkać na kapliczki,często pełne pełne kiczowatych figurek i sztucznych kwiatów, ale także obrazy czy przepiękne murale z podobiznami świętych. W Neapol znajdziecie mnóstwo kościołów z ukrytymi skarbami, np. Monteoliveto z freskami Vasariego, barokowy Gesu’ Nuovo czy .

PODZIEMNY NEAPOL

Neapol, kryje w sobie drugie dno i to dosłownie! W stolicy Kampanii jest wiele miejsc, które zobaczymy schodząc pod ziemię. Są tam katakumby (San Gaudioso przy Bazylice Santa Maria della Sanita, San Gennaro, Cmentarz Fontanelle), pozostałości rzymskiej budowy miasta, ale także Galleria Borbonica (Korytarz Burbonów) oraz Napoli Sotterranea. Chcąc odwiedzić podziemne korytarze, zarezerwujcie sobie sporo wolnego czasu, na pewno nie jest to opcja, która zajmie Wam godzinkę czy dwie. Nie da się zanurzyć w podziemia, wyruszyć w podróż śladami historii z zegarkiem w ręku.

Galleria Borbonica została wybudowana w 1853 roku na zleceiei władcy Ferdynanda II, który w obawie przed zamieszkami chciał sobie zapiewnić bezpieczne, podziemne przejście z Pałacu Królewskiego (Palazzo Reale) do koszar położonych przy Via della Pace. Tak naprawdę projekt nigdy nie został ukończony, a podziemne akwedukty i cysterny wodne, które miały zostać przekształcone w korytarz, w czasie II wojny światowej zostały przemienione w schron przeciwlotniczy. Jedno wejście do Galleria Borbonica znajduje się tuż obok Piazza del Plebiscito (Vico del Grottone 5), drugie zaś przy Via Morelli 40, rozpoczynając się w podziemnym parkingu. Obiekt oferuje kilka tras zwiedzania. Koszt trasy standardowej to 10 euro za osobę. Co ciekawe w podziemiach zabronione jest robienie zdjęć (z małyi wyjątkami), a najbardziej interesującym obszarem jest sala, w której znajdują się wraki skonfiskowanych po wojnie pojazdów – znajdziecie tam między innymi pokaźną kolekcję. Przemierzając korytarze, tak naprawdę pokonuje się również podróż w czasie, oczami wyobraźni jesteśmy w stanie zobaczyć ludzi, którzy w ciemnych podziemiach szukali schronienia od śmiercionośnych bomb.

Napoli Sotterranea, podobnie jak Galeria Borbonica jest dostępna z dwóch stron. Przewodnicy gromadzą się przed Barem Gambrinus usytuowanym przy Piazza Trieste e Trento, koszt wycieczki 10 euro. Historia podziemnych wydrążonych w wulkanicznym tufie sięga czasów starożytnych. Również w przypadki Napoli Sotterranea napotkamy wiele pozostałości po czasach wojny: elementy instalacji elektrycznej, przedmioty codziennego użytku – łóżka, sprzęty domowe, dziecięce zabawki, ale także toalety, wyryte w ścianach napisy i rysunki.

Po wojnie podziemne korytarze były wykorzystywane jako składowiska gruzu i śmieci. Po latach zapomnienia powróciły w łaski turystów, stając się jedną z najsłynniejszych atrakcji Neapolu.

FORZA NAPOLI!
(Stadio San Paolo)

Każdy fan piłki nożnej nie odpuści zwiedzenia stadionu – Stadio San Paolo, jeden z najbrzydszych sportowych obiektów jakie przyjdzie Wam w życiu zobaczyć, położony jest parę kilometów od chaotycznego centrum Neapolu.

Z centrum (Napoli Piazza Garibaldi) dostaniecie się tam najszybciej pociągiem TrenItalia jadącym w kierunku Pozzuoli Solfatara. Podóż trwa 30 minut, wysiadamy na piątym przystanku – Stazione Napoli Piazza Leopardi, stąd czeka nas jeszcze 10-minutowy spacer na stadion. 

Piłkarskiego ducha czuć w całej stolicy Kampanii. Na każdym kroku napotykamy na murale Maradony, klubowe koszulki i szaliki oraz figurki piłkarzy. Dużą sympatią cieszą się polscy zawodnicy, dzięki krótkiej rozmowie z kelnerem, w której padło nazwisko Milik i Zieliński, dziwnym trafem jako pierwsi otrzymaliśmy pizzę w zatłoczonym da Michele.

Neapolitański chaos w 35 stopniach w cieniu

ZAKUPY W NEAPOLU

Co jeszcze warto zobaczyć w Neapolu? Lista zdaje się nie mieść końca. Fanów zakupów zapraszam na główną ulicę miasta, pełną sklepów i butików, Via Toledo oraz równie ważnej Via Tribunali. Zajrzyjcie również do znajdującej się nieopodal przepięknej Galerii Umberto I. Zgubcie się w wąskich uliczkach, w okolicy centrum na większośći natraficie na stragany, małe bazarki oraz sklepy. Neapol, w przeciwieństwie do Rzymu, jest miastem stosunkowo tanim, a ceny ubrań, wyrobów skórzanych, obuwia są niższe i korzystne.

NAJSŁYNNIEJSZY PLAC NEAPOLU

Miłośnicy zwiedzania nie mogą nie przegapić największego i najsłynniejszego placu Neapolu, czyli Piazza del Plebiscito, znajdującego się na końcu Via Toledo. Plac zajmuje powierzchnię około 25 tysięcy metrów kwadratowych, co plasuje go w czołówce największych placów we Włoszech. Tuż przy placu znajduje się Pałac Królewski (Palazzo Reale). Przed 1860 rokiem plac nazywany był po prostu Palazzo, po plebiscycie w wyniku, którego południowe Włochy, a następnie również Królestwo Obojga Sycylii przystąpiły do Piemontu odłączając się od Sabaudii, a nazwa została zmieniona na obecną.

Przez wieki była zmieniania wielkość i kształt placu. Jego ostateczna forma została wytyczona dopiero za sprawą budowy Nowego Pałacu Królewskiego.

Stojąc na środku placu pierwszą rzeczą (zaraz po rozmiarze), która rzuca się w oczy nie jest Pałac, lecz znajdujący się w centralnym punkcie Kościół San Francesco di Paola (XIX wiek), będący klasyczną kopią rzymskiego Panteonu. Na placu, przed wejściem do kościoła, stoją dwa pomniki burbońskich władców na koniach (niegdyś rządzących tymi terenami) – Karola III oraz Ferdynanda I. Z obu stron kościoła rozpościera się dorycka kolumnada, częściowo okalająca plac.

Nazwa kościoła nie jest przypadkowa. San Francesco di Paola uznawany był za patrona Królestwa Neapolu.

Pozostając w temacie placów, godne uwagi są również Piazza del Gesu’ Nuovo oraz Piazza Nazionale. Tuż przy Pałacu Królewskim i Piazza del Plebiscito znajduje się przepiękny, XVIII-wieczny teatr Teatro San Carlo, wybudowany na życzenie Karola III Burbona, powstał wcześniej niż najsłynniejsza, mediolańska La Scala. 79 lat później pożar strawił większość budynku, który szybko został odbudowany. Wzbogacając teatr między innymi o niesamowity płócienny sufit. Z ciekawostek, teatr jest bezpośrednio połączony z Pałacem Królewskim, przejście znajdowało się bezpośrednio za lożą królewską. Loże wyłożone były lustrami, widzowie mogli w ten sposób obserwować reakcje króla, to władca jako pierwszy zaczynał bić brawo lub prosił o bis.

Plażowanie po neapolitańsku, widok na górujący nad miastem Wezuwiusz oraz klimatyczne neapolitańskie uliczki

PORT Z WIDOKIEM NA ZATOKĘ NEAPOLITAŃSKĄ

Zwiedzając znajdujący się poniżej Piazza del Plebiscito port i promenadę, stojąc nad skalistym wybrzeżem Zatoki Neapolitańskiej możemy podziwiać przepiękną morską panoramę, ogrom Neapolu, ale przede wszystkim górujący nad miastem Wezuwiusz.

Capri, Ischia, Procida || Najpiękniejsze wyspy Zatoki Neapolitańskiej

Wszystkich miłośników kultury odsyłam do Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym znajdują się najcenniejsze znaleziska z Pompejów i Herkulanum, a następnie jeśli wystarczy Wam czasu, na wycieczkę na szczyt groźnej góry oraz do Pompejów, w których z jednej strony można zobaczyć niszczycielską siłę wulkanu, z drugiej zaś zachowane pozostałości starożytnego miasta i zatrzymanego w nim życia. O tym jak dojechać do Wezuwiusza i Pompejów, ile kosztują bilety wstępu i jak się przygotować na zwiedzanie przeczytacie w osobnym poście.

W Neapolu funkcjonują dwa porty – Porto di Massa oraz Beverello. Główny port obsługuje rocznie blisko 6 milinów pasażerów, dysponując połączeniami przecinającymi całe Morze Śródziemne. Z Neapolu za pomocą promu, wodolotu, bądź wodnej taksówki dostaniemy się również na pobliskie wyspy (Ischia, Capri), do Sorrento czy Amalfi.

W okolicy Neapolu jest wiele przepięknych miejsc i miasteczek. Polecam Wam podróż kolejką Circumvesuviana w kierunku pachnącego cytrynami Sorrento i Wybrzeża Amalfitańskiego, które powinny być obowiązkowymi punktami wycieczki do Kampanii.

Sorrento: jak dojechać i co zobaczyć w Mieście Cytryn

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

  1. Neapol jest super ! Odwiedziliśmy na 3 dni jakieś cztery lata temu i bardzo dobrze wspominam ten wypad. Najśmieszniejsze, że jeszcze wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z mafijnego drugiego planu tego miasta i beztrosko nocą włóczyliśmy się “byle gdzie” popijając wino z butelki. P.S. Jeden raz mieliśmy wielkiego pecha i zjedliśmy najgorszą pickę ever, 4 sery. Guseppe to przy niej najwyższa klasa, ale to był tylko jeden incydent i do dziś się z niego śmiejemy.

  2. Jest na mojej liście 🙂 Tak jak większość włoskich miast <3 Mam nadzieję, że w końcu uda się zrealizować ten trip po Włoszech, a wtedy Twój przewodnik będzie bardzo przydatny 🙂

    1. Polecam z ręką na sercu!
      Warto chociaż na chwilę, na pizzę i na widoki z Wezuwiuszem w tle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *