Podróże | Rzym i okolice

Cerveteri i Tarquinia – Nekropolie Etruskie || Zwiedzamy Lacjum

18 czerwca 2019

Wymieniając wielkie starożytne narody, większość wspomni o Egipcie, Mezopotamii czy imperialnym Rzymie. Mało kto wymieni Etrusków, tajemniczy lud, który od VIII wieku p.n.e. zamieszkiwał środkową część Półwyspu Apenińskiego. Etruskowie do dziś spędzają sen z powiek historykom, którzy próbują dociec skąd przybyli i kim byli. Zapomniany naród, który w starożytności rywalizował z wielkim Rzymem, lud, z którego wywodzi się trzech z siedmiu rzymskich królów.

Zwiedzając Italię, w Toskanii, Umbrii czy Lazio można napotkać liczne etruskie ślady: ruiny murów, wodociągi, drogi, domy-kopce czy świątynie. Jednak najsłynniejszą pozostałością, która przetrwała próbę czasu, są dwa ogromne etruskie “Miasta Umarłych” – nekropolie znajdujące się nieopodal Rzymu, w Tarquinii i Cerveteri.

W 2004 roku nekropolie zostały wspólnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

JAK DOJECHAĆ?

Cerveteri znajduje się około 40 kilometrów od stolicy Italii. Do miasta dojedziemy pociągiem Trenitalia odjeżdżającym ze Stacji Roma Termini w kierunku Pizy, Civitavecchi, Grosseto czy Ladispoli – koszt 3,60 euro. W Marina di Cerveteri lub w Ladispoli czeka nas przesiadka na autobus, który odjeżdża z przystanku znajdującego się tuż przed stacją kolejową. Bilet na 15-minutową podróż autobusem (1 euro) możemy nabyć w pobliskim kiosku lub bezpośrednio u kierowcy. Do Tarquinii dojedziemy wsiadając do tych samych pociągów co do Cerveterii. Podróż trwa 1 godzinę i 15 minut, bilet w jedną stronę kosztuje 5,60 euro.

TARQUNIA I CERVETERI – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Na wzgórzu piętrzącym się około dwóch kilometrów od centrum Tarquinii znajduje się nekropolia założona około X wieku p.n.e. Cmentarz, służył za miejsce pochówku ludzi zamieszkujących stolicę Etrurii, która w największym rozkwicie liczyła nawet 100 tysięcy mieszkańców!

Świadectwo sztuki i kultury etruskiej: freski, ceramika, komnaty.

Nekropolie na pierwszy rzut oka przypominają wymarłe miasta, a domy-groby domostwa znanych z opowieści Tolkiena Hobbitów. Część z nich ma kształt okrągłych bunkrów, inne tworzą zespoły kopców.

W Tarquinii do dziś odkryto blisko 6000 miejsc pochówku, z czego turyści mają dostęp jedynie do kilkunastu, w których zakończono prace konserwatorskie. Inaczej wygląda zwiedzanie nekropolii w Cerveteri (VII-I wiek p.n.e).

Potężne cmentarzysko, w którym co rusz odkrywane są nowe części, jest praktycznie całkowicie otwarte dla zwiedzających. Można tutaj zajrzeć do większości grobowców, podziwiać ich konstrukcję, przejść się po etruskich drogach czy podziwiać nieliczne udekorowane malunkami komnaty. Freski przedstawiają sceny z życia i śmierci ówcześnie żyjących Etrusków – uwieczniono na nich polowania, uczty, zabawy taneczne, wyścigi, erotyczne akty oraz oblicza demonów czekających na zmarłych. Obie nekropolie (podobnie jak Calcatę czy umierające miasto Civita di Bagnoregio) wybudowano w miękkim wulkanicznym tufie.

Cerveteri: wstęp do większości nekropolii jest darmowy, jednak istnieje wyznaczona część Necropoli della Banditaccia, do której wstęp jest płatny. Bilet wstępu do nekropolii połączony ze wstępem do muzeum etruskiego kosztuje 8 euro.

Calcata, miasto w chmurach

MUZEA I ETRUSKIE EKSPONATY

Niektóre groby takie jak Tomba degli Scudi e delle Sedie (Cerveteri) wyglądają jak domy mieszkalne, zawartość ich wnętrz, tak jak większość odnalezionych skarbów kultury etruskiej – ceramika, broń, biżuteria, sarkofagi, przedmioty codziennego użytku, została przeniesiona do licznych muzeów. Część eksponatów możemy podziwiać w muzeum znajdującym się w centrum Cerveteri – Museo Nazionale Etrusco di Cerveteri, bogata kolekcja stanowi ekspozycję Muzeum Watykańskiego oraz Museo Nazionale Tarquinenese w Tarquinii. W tym ostatnim będziecie mieli okazję zobaczyć złotą biżuterię, rzeźbione sarkofagi czy słynne skrzydlate konie z terakoty (datowane na IV wiek p.n.e.). Chcąc zgłębiać tajemnice kultury etruskiej wybierzcie się na wycieczkę do nekropolii znajdującej w Norcii lub do amfiteatru w Sutri.

Uważa się, że kultura Etrusków wywarła ogromny wpływ na wielkich Rzymian, wielu uczonych uważa wręcz, że cywilizacja rzymska stanowi jedynie kontynuację rzymskiej. Nie zmienia to jednak faktów, że koniec końców to Etruskowie zostali “wchłonięci” przez Rzym i około 100 roku p.n.e.ostatecznie wtopili się w Rzym, tym samym kończąc bogatą lecz tajemniczą historię, po której pozostały chociażby dwie nekropolie, które polecam Wam odwiedzić.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *