Podróże | Umbria

Perugia, włoska stolica trufli i czekolady || Zwiedzamy Umbrię

1 sierpnia 2019

Perugia jest stolicą Umbrii, nazywanej przez wielu “Zielonym Sercem Włoch”. Nazwa ta nie wzięła się z znikąd, sprowokowały ją porośnięte lasami wzgórza, zielone doliny oraz mnogość różnorodnych pól uprawnych otaczających zarówno stolicę, jak i okoliczne miasta, w tym rozsławiony przez Świętego Franciszka, Asyż. Perugia (nazywana przez starożytnych Peruzją) leży w centralnych Włoszech, pomiędzy Jeziorem Trazymeńskim a słynnym Tybrem. Jej burzliwa historia sięga aż IV wieku p.n.e. Obecnie miasto zamieszkuje około 170 tysięcy mieszkańców, a jego znakiem rozpoznawczym, poza zabytkami i jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie, jest przepyszna czekolada i trufle!

JAK DOJECHAĆ DO PERUGII?

Wraz z przyjaciółmi zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem. Aktualny rozkład jazdy oraz ceny biletów sprawdzicie na stronie przewoźnika www.trenitalia.com. Połączenia na trasie Rzym-Perugia są częste, pociągi kursują mniej więcej co godzinę. Jeśli zdecydujecie się na bezpośrednie połączenie podróż potrwa około 2,5 godziny, cena biletu to 12,10€ w jedną stronę. Do Perugii dojedziecie również z Florencji – stacja Firenze S. M. Novella – czas podróży to około 2 godziny, koszt 14,65€. Poza oczywistym środkiem transportu, czyli samochodem, do Perugii dotrzemy również za pośrednictwem tanich linii autobusowych FlixBus. Chociaż Perugia posiada własny port lotniczy, obecnie nie funkcjonuje żadne bezpośrednie połączenie z Polską.

MINI-METRO, CZYLI NIETYPOWA KOMUNIKACJA MIEJSKA

Chociaż Perugia jest stosunkowo małym miastem, to dotarcie do starówki (Centro Storico), wokół której znajdują się główne atrakcje miasta jest nie lada wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że miasto znajduje się na sporym wzniesieniu. Dla ułatwienia życia mieszkańców i turystów powstało wspaniałe rozwiązanie – MINI-METRO. Mini-metro to kolejka, w swojej konstrukcji przypominająca niewielki roller-coaster, na którą składają się kursujące w górę i w dół, samoobsługowe, w pełni zautomatyzowane wagoniki.

GODZINY KURSOWANIA

Jedna ze stacji mini-metro (Fontivegge) znajduje się tuż nieopodal głównej stacji kolejowej. Niewielkie wagoniki mini-metro dowiozą nas, na szczyt, na którym rozciąga się starówka (stacja Pincetto). Mini-metro kursuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 -21.05 (od maja do lipca w soboty do 1.45), w niedziele oraz święta od 9.00 do 20.45.

od 4 do 18 sierpnia 2019 zaplanowana jest przerwa w kursowaniu.

CENY BILETÓW

1 przejazd (ważny 70 minut od skasowania) – 1,50€ (1,20€ – powyżej 65. roku życia)
10 przejazdów 12,90€ (11,10€ – powyżej 65. roku życia
Bilet turystyczny uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów przez 24 godziny – 5,40€

CO ZOBACZYĆ W PERUGII?

Klimat panujący w Perugii jest niesamowity, stara zabudowa piętrząca się na wzgórzu kontrastująca z otaczającą miasto zielenią oraz rozciągającymi się po horyzont dolinami i polami. Obowiązkowym miejscem zwiedzania jest starówka, nazywana przez Włochów – Centro Storico. Sercem Perugii jest Piazza IV Novembre (znany również jako Piazza Grande), na którym znajduje się jeden z symboli miasta XIII-wieczna Fontana Maggiore. Fontanna składa się z dwóch marmurowych mis oraz elementów wykonanych z brązu. W jej zdobieniach dominuje symbolika związana z tradycją uprawy roli, ale również znaki zodiaku, sceny biblijne oraz mitologiczne, a także wydarzenia nawiązujące do historii Rzymu. Tuż przy placu znajdziemy również XIII-wieczny (wewnątrz niezwykle bogato zdobiony) Palazzo dei Priori, w którym znajduje się Sala dei Notari, Muzeum Narodowe (Galeria Nazionale del Umbria) oraz siedziba władz miejskich. Po drugiej stronie placu piętrzy się najważniejsze miejsce sakralne miasta – Katedra San Lorenzo (datowana na XIV – XV wiek).

Katedra San Lorenzo, Chiesa di San Matteo in Campo d’Orto, umbryjska panorama, Pozzo etrusco oraz najsłynniejszy Plac IV Novembre z Fontanną Maggiore.

MIEJSCA SAKRALNE

Katedra to tylko jedno z licznych miejsc sakralnych Perugii. Znajduje się tu również Basilica di San Domenico (XIII wiek) czy Basilica di San Pietro (X wiek) stanowiąca pierwszą siedzibę biskupów w stolicy Umbrii. Kaplica San Severo, zasługuje na odwiedziny chociażby ze względu na przepiękne freski, które wyszły spod pędzla wielkiego Rafaela Santi, wybitnego malarza doby renesansu. Kościół San Michele Arcangelo znany również jako Tempio di Sant’Angelo to miejsce powstałe w V wieku na ruinach świątyni pogańskiej, a Chiesa di Santa Giuliana, to kościół, który możemy podziwiać z tarasów widokowych rozpościerających się na szczycie wzgórza.

ETRUSKIE ŚLADY

Poza wspomnianym wcześniej, jednym z najstarszych uniwersytetów Włoch i świata – L’Università degli Studi di Perugia (1308 rok), w Perugii natkniemy się również na wiele pozostałości starożytnej kultury etruskiej. Między innymi Arco Etrusco di Augusto, czyli datowany na IV-III wiek p.n.e. potężny, kamienny łuk będący częścią bramy prowadzącej do starego, etruskie mury miejskie (Mura etrusche via Cesare Battisti), kilka nekropolii w tym Necropoli di Madonna Alta oraz Necropoli del Palazzone (IV – V w. p.n.e.) z grobowcem L’Ipogeo dei Volumni. Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc jest z pewnością Pozzo etrusco – miejsce z III wieku p.n.e., pełniące rolę głębokiej na 40 metrów cysterny, będące głównym źródłem zaopatrującym starożytnych w wodę. Słynne Pozzo znajduje się tuż przy Piazza Dante.

ŚWIADECTWO PAPIESKIEJ POTĘGI I MIASTO BRAM MIEJSKICH

Zgłębiając się dalej, znajdziemy tu również pozostałości papieskiej władzy i dominacji, w postaci XVI- wiecznej fortecy Rocca Paolina, ufundowanej przez papieża Pawła III czy pozostałości średniowiecznych murów miejskich przy Via Sant’Antonio. Perugia jest pełna lepiej lub gorzej zachowanych bram miejskich, wśród których warto wspomnieć o Porta Marzia, Porta Trasimena, Arco della Mandorla czy Arco di Sant’Ercolano, na które z pewnością natkniecie się podczas spaceru po mieście.,

PAŁACE, OGRODY I WIDOK NA ZIELONĄ UMBRIĘ

Na wspomnienie zasługuje również Palazzo Italia, znajdujący się przy placu o tej samej nazwie – Piazza Italia. Tuż za pałacem rozpościerają się ogrody Giardini Carducci, z których rozciąga się przepiękna panorama na zieloną Umbrię.

CO ZJEŚĆ W PERUGII?

Zwiedzając Perugię natraficie na klimatyczne sklepiki z pamiątkami, małe sklepy rzemieślnicze oraz stragany i bazarki oferujące przysmaki, z których słynie Umbria – będzie do przede wszystkim czekolada sprzedawana na najróżniejsze sposoby, mięso i wędliny zwłaszcza te z Nursji (Prosciutto di Norcia), sery (Pecorino Toscano DOP) oraz trufle (wł. tartufo).

Czekoladowe cygara, wędliny, piwo, nalewki, makarony i oczywiście najsłynniejsze czekoladki Baci.
Do tego wędliny z Nursji, czarne złoto, czyli trufle oraz Umbricelli al tartufo.

W restauracjach często spotykanym daniem jest przystawka, na którą składa się patera najsłynniejszych wędlin. Zwiedzając Umbrię na pewno natraficie na pieczone i grillowane mięsa, mieszkańcy Umbrii (pewnie ze względu na bogactwo okolicznych lasów) umiłowali dziczyznę i sarninę, przepadają za porchettą z różna oraz słynną toskańską wołowiną Chianina. Poza truflami, które smakują wyśmienicie w towarzystwie makaronu (jesień), natraficie również na dzikie buraki, grzyby czy szparagi – z ostatnimi wiosną zjecie przepyszne risotto. Typowo regionalnym składnikiem poza truflami z Nursji, są orkisz ze Spoleto, fasola z Foligno, szafran z Citta del Pieve czy soczewica z górskiego miasteczka Castelluccio. Na pochwałę zasługuję również Umbryjski chleb, oliwa extra vergine (DOP Umbria) z oliwek z doliny Nera oraz wino, np. białe, wytrawne Orvieto czy czerwone Torgiano Rosso Riserva oraz Sagrantino di Montefalco.

PERUGUINA – CZEKOLADA PROSTO Z UMBRII

Umbryjska czekolada, to temat na tyle ważny i pyszny, że opowiadając o Perugii co najmniej wypada poświęcić mu osobny akapit. W Perugii kupicie nie tylko przepyszne praliny o przeróżnych smakach, ale także czekoladowe piwo, nalewki, makaron, a nawet czekoladę kształtem przypominającą salami. To w tutejszej fabryce produkowane są jedne ze słynniejszych i pyszniejszych włoskich słodyczy – Baci® Perugina®
. Dla miłośników czekolady Fabryka Perugina przygotowała wycieczkę w ramach której możecie zwiedzić Muzeum czekolady oraz zwiedzić zakamarki fabryki – Casa del Cioccolato Perugina.

CASA DEL CIOCCOLATO PERUGINA

Bilet wstępu kosztuje 9€, ulgowy 7€ (od 13 do 17 lat, grupy powyżej 10 osób, seniorzy powyżej 65 roku życia). Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 / 13.00 – 14.00 / 17.30 oraz w soboty 10.00 / 16.00 (poza styczniem, lutym, czerwcem i wrześniem). Niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja wycieczki.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *