Lifestyle | Podróże

Parkowanie we Włoszech, czyli co oznaczają kolory linii na parkingach oraz czym jest strefa limitowanego ruchu drogowego (ZTL)

9 sierpnia 2019

Zainspirowana Waszymi pytaniami, zdałam sobie sprawę, że parkowanie we Włoszech wcale nie jest kwestią banalną i nie chodzi mi tu o skomplikowane manewry, pozwalające Włochom wykorzystać najmniejszy skrawek wolnej przestrzeni. Parkowanie na Półwyspie Apenińskim urasta do rangi sztuki, zresztą tak samo jak słynna, brawurowa jazda. Jak to przeważnie bywa w zatłoczonej przez turystów, napływających z morza, lądu i powietrza, Italii często brakuje miejsc parkingowych, a jeśli już się jakieś znajdzie, to często okazuje się, że był to parking sowicie płatny, o czym złowrogo informuje nas szeleszczący zza wycieraczki mandat. A przecież mandat jest ostatnią przyjemnością na jaką chcemy wydawać pieniądze na wakacjach.

Lubiący niebezpieczną (ich zdaniem dynamiczną) jazdę i praktyczne rozwiązania Włosi, podeszli do parkingowej kwestii kolorystycznie. System obejmuje cztery kolory linii, które informują nas o przeznaczeniu danego miejsca postojowego oraz o wiążących się z nimi wymogami.

LINIE BIAŁE – PARCHEGGIO GRATUITO

W kwestii parkingowej biały to nasz ulubiony kolor oznaczający darmowe parkowanie. ALE, przecież to Włochy, nie może być zbyt łatwo – dobra rada zwracajcie uwagę na znaki!

Z białymi liniami wiążą się dwa niebezpieczeństwa. Pierwsze z nich to ograniczenia czasowe, które są dość często spotykane. Gdyby nie było ograniczeń, znalezienie darmowego parkingu (zwłaszcza w dużych miastach) byłoby praktycznie niemożliwe. Parkujesz, załatwiasz sprawę i odjeżdżasz. Ograniczenie czasowe wynosi zwykle kilka godzin. W przypadku postoju na parkingu z limitem, warto zaopatrzyć się w niebieski dysk czasowy (disco orario). Drugim rozwiązaniem jest pozostawienie w widocznym miejscu na desce rozdzielczej kartki z odręcznie zapisaną godziną rozpoczęcia postoju.

Niebieski dysk czasowy, czyli dla Włochów disco orario możemy kupić na stacjach benzynowych lub słynnych włoskich tabaccheria’ch, czyli takich naszych kioskach/sklepach tytoniowych oznaczonych niebieską literą T. Droższe są wersje plastikowe, jednak zakup najtańszych, najzwyklejszych, papierowych dysków wiąże się z wydatkiem 1-2 euro, to nie majątek, a znacznie ułatwia życie.

Dla utrwalenia – zwracajcie uwagę na znaki, na których często znajdują się informacje z dniami i godzinami sprzątania ulic (w tym czasie parking jest niedozwolony). Zdarzają się również parkingi z białymi liniami, gdzie parking faktycznie jest darmowy i dozwolony, ale jedynie mieszkańców. Przykładem takiego miasta jest Florencja.

LINIE ŻÓŁTE

Żółte linie parkingowe oznaczają darmowe miejsca zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, często obowiązują one również dla samochodów dostawczych, a w niektórych miastach oznaczają miejsca postojowe dla mieszkańców.

LINIE RÓŻOWE

W ten sposób oznaczone są darmowe miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub matek podróżujących z małymi dziećmi. Tego typu parkingi stają się we Włoszech coraz częściej spotykane.

LINIE NIEBIESKIE – PARCHEGGIO A PAGAMENTO

Linie symbolizujące parking płatny (wł. parcheggio a pagamento). Opłaty dokonujemy w parkometrach, które są często bardzo starej daty i nie tylko nie obsługują kart płatniczych, ale równie często banknotów. Opłaty parkingowe są indywidualnie ustalane przez każde miasto. Warto zwrócić uwagę na instrukcję znajdującą się na każdym parkomacie informującą nas o dniach darmowego parkowania (często są to weekendy lub godziny sjesty), ale także o ograniczeniach czasowych czy maksymalnym czasie postoju. Często bardziej opłacalna jest opcja wykupienia postoju na cały dzień, niż na kilka godzin.

PARKING “NA LUZIE”

To tyle jeśli chodzi o włoskie parkingi. Z doświadczenia doradzam zostawiać zaparkowany samochód “na luzie”, Włosi lubią rozpychać się przy parkowaniu, tworząc sobie nowe miejsca postojowe na takim metrażu, który dla naszych umysłów i nawet najlepszych kierowców często jest niewyobrażalny.

ZTL (ZONA TRAFFICO LIMITATO)

Parkując (zwłaszcza w centrach dużych miast), warto zwrócić uwagę na strefy limitowanego ruchu drogowego, w której mogą poruszać się jedynie uprawnione pojazdy, które przeważnie obejmują transport publiczny, taksówki, auta mieszkańców i gości hotelowych – każde z tych aut musi być obligatoryjnie zgłoszone odpowiednim służbom drogowym. Dlatego jeśli Twój nocleg znajduje się w strefie ZTL upewnij się, że Twój przyjazd jest zgłoszony, a do noclegu przynależy darmowy parkin usytuowany w najbliższej okolicy obiektu.

Dzięki za odwiedziny i lekturę! Jeśli spodobał Ci się tekst, to będzie mi miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w komentarzu lub podzielisz się nim ze znajomymi. Każda wskazówka na wagę złota! Bądźmy w kontakcie, polub Love Eat Travel na Facebooku, wpadnij również na Instagram. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *